W przededniu wejścia w życie ustawy antyprzemocowej blisko 300 podkarpackich pracowników MOPS-ów, GOPS-ów i PCPR-ów, a także policjantów, prokuratorów i kuratorów sądowych, wykładowców i studentów PWSTE w Jarosławiu wzięło udział w konferencji szkoleniowej na temat systemu przeciwdziałania przemocy domowej w świetle nowych przepisów.
Nowelizacja tzw. ustawy antyprzemocowej zmienia pojęcie przemocy w rodzinie. Zostaje ona zastąpiona przemocą domową, gdyż ta jest problemem nie tylko w małżeństwach, ale także w związkach nieformalnych czy wśród byłych małżonków, którzy formalnie rodziną już nie są.
Szereg problemów związanych z nowymi zasadami omówiono podczas ogólnopolskiej konferencji zatytułowanej „Nowe regulacje prawne w zwalczaniu zjawiska przemocy domowej”, która odbyła się w poniedziałek, 19 czerwca, w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Konferencję otworzyła dr inż. Barbara Szczypta-Kłak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jako pierwszy problematykę przemocy domowej przybliżył słuchaczom prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor PWSTE.

fot.MD
Anny Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej
O systemie przeciwdziałania przemocy domowej w świetle nowych przepisów mówiła długo i wyczerpująco pomysłodawczyni konferencji – Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
– Trauma przemocy domowej to nie tylko sytuacja, kiedy dziecko jest pobite, ale także kiedy jest zastraszone, kiedy jest świadkiem przemocy. Małoletni, widząc przemoc między członkami gospodarstwa domowego, w którym zamieszkuje, staje się również ofiarą, ponieważ zmiany, jakie ta trauma przemocy wywiera na jego psychice, powodują to, że[paywall] ma on potem problemy w dorosłym życiu z kontaktami interpersonalnymi, z wejściem w stały związek, boi się założyć rodzinę lub – co gorsza – przenosi przemoc na kolejne osoby – mówiła o niewidzialnym piętnie przemocy domowej Anna Schmidt.
Wnioski z badań nad przemocą zaprezentował dr Krzysztof Pobuta, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Lokalnego działającego przy PWSTE. O realizacji procedery „Niebieskiej Karty” opowiadała nadkom. Elżbieta Siupik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Prelekcję o prawnych aspektach przestępstwa znęcania się nad osobą najbliższą w powiązaniu z przemocą w rodzinie wygłosił dr hab. Czesław Kłak, prokurator Prokuratury Krajowej i zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Rolę instytucji kościelnych w walce z przemocą zaprezentował z kolei ks. dr Paweł Konieczny, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.tłuste koty. Strasznie moralni i sprawiedliwi. mają rozmach przed wyborami.
wykorzystywanie służb do bieżącej polityki. usłużność podwładnych "granatnika" nie zna granic. Ale mam nadzieję, że to się skończy. "ADORACJA" tej pani to chyba jakieś nieporozumienie.
tłuste koty. Strasznie moralni i sprawiedliwi. mają rozmach przed wyborami.
wykorzystywanie służb do bieżącej polityki. usłużność podwładnych "granatnika" nie zna granic. Ale mam nadzieję, że to się skończy. "ADORACJA" tej pani to chyba jakieś nieporozumienie.