17 września 1939 r. jest symboliczną datą dla Polski. Wówczas została zdradziecko zaatakowana przez Sowietów, tocząc już nierówną walkę z hitlerowskimi Niemcami. Jak co roku, Przemyśl pamięta o tamtych tragicznych czasach, oddając hołd pomordowanym i wywiezionym na Sybir.
17 września 1939 r. ok. godziny 4 nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop – Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. Polakom, zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy Niemieckiej, został wbity nóż w plecy. Tak rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat. Mamy obowiązek pamiętać o poświęceniu wszystkich Polaków, którzy 17 września 1939 roku stanęli w obronie ojczyzny wobec sowieckiej napaści. 17 września to także Dzień Sybiraka[paywall].
Niemal w samo południe na placu apelowym 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odbyła się uroczystość poświęcona 85. rocznicy tej agresji. Meldunek o gotowości pododdziałów odebrał zastępca dowódcy przemyskiego batalionu mjr Piotr Barszczak. W niezwykle ciekawy sposób historię tamtych tragicznych dni w naszym regionie przypomniał zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, znakomity historyk dr Lucjan Fac. Nie mogło oczywiście zabraknąć apelu poległych i salwy honorowej.
Po południu odbyły się główne uroczystości, których arenami od lat są kościół oo. Karmelitów Bosych oraz pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wybrzeżu Marszałka J. Piłsudskiego.
Eucharystii w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz zmarłych i żyjących Sybiraków z udziałem pocztów sztandarowych przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej bp Krzysztof Chudzio. Po jej zakończeniu zebrani przemaszerowali zgodnie z tradycją pod pomnik.
Tam przemyska poetka Teresa Paryna odczytała okolicznościowe wiersze. Odmówiona została modlitwa ekumeniczna. Historię Związku Sybiraków, a także jego cele i działania przypomniała prezes przemyskiego oddziału Stanisława Żak. To było preludium do szczególnych podziękowań dla kilku osób reprezentujących instytucje, organizacje i stowarzyszenia, które wspierają działalność sybiraków. Ci odebrali Odznakę Honorową Sybiraka. Wśród wyróżnionych byli: 5. Batalion Strzelców Podhalańskich, Szkoła Podstawowa nr 15 im. A. Mickiewicza, Barbara Brem-Kowalik, Danuta Klimczyk, Agnieszka Bobowska-Hryniewicz, Maria Rydzik, Maciej Wolański i Andrzej Kawecki.
Uroczystość uświetnił występ uczniów z SP 15, odczytany został oczywiście apel poległych, a także oddana salwa honorowa. Finałem ceremonii było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez liczne delegacje, które przybyły na tę uroczystość.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze