Reklama

W rocznicę 17 września [ZDJĘCIA]

17 września 1939 r. jest symboliczną datą dla Polski. Wówczas została zdradziecko zaatakowana przez Sowietów, tocząc już nierówną walkę z hitlerowskimi Niemcami. Jak co roku, Przemyśl pamięta o tamtych tragicznych czasach, oddając hołd pomordowanym i wywiezionym na Sybir.

17 września 1939 r. ok. godziny 4 nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop – Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. Polakom, zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy Niemieckiej, został wbity nóż w plecy. Tak rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat. Mamy obowiązek pamiętać o poświęceniu wszystkich Polaków, którzy 17 września 1939 roku stanęli w obronie ojczyzny wobec sowieckiej napaści. 17 września to także Dzień Sybiraka[paywall].

Przemyśl pamięta

Niemal w samo południe na placu apelowym 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odbyła się uroczystość poświęcona 85. rocznicy tej agresji. Meldunek o gotowości pododdziałów odebrał zastępca dowódcy przemyskiego batalionu mjr Piotr Barszczak. W niezwykle ciekawy sposób historię tamtych tragicznych dni w naszym regionie przypomniał zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, znakomity historyk dr Lucjan Fac. Nie mogło oczywiście zabraknąć apelu poległych i salwy honorowej.

Reklama

Po południu odbyły się główne uroczystości, których arenami od lat są kościół oo. Karmelitów Bosych oraz pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wybrzeżu Marszałka J. Piłsudskiego.

Eucharystii w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz zmarłych i żyjących Sybiraków z udziałem pocztów sztandarowych  przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej bp Krzysztof Chudzio. Po jej zakończeniu zebrani przemaszerowali zgodnie z tradycją pod pomnik.

Tam przemyska poetka Teresa Paryna odczytała okolicznościowe wiersze. Odmówiona została modlitwa ekumeniczna. Historię Związku Sybiraków, a także jego cele i działania przypomniała prezes przemyskiego oddziału Stanisława Żak. To było preludium do szczególnych podziękowań dla kilku osób reprezentujących instytucje, organizacje i stowarzyszenia, które wspierają działalność sybiraków. Ci odebrali Odznakę Honorową Sybiraka. Wśród wyróżnionych byli: 5. Batalion Strzelców Podhalańskich, Szkoła Podstawowa nr 15 im. A. Mickiewicza, Barbara Brem-Kowalik, Danuta Klimczyk, Agnieszka Bobowska-Hryniewicz, Maria Rydzik, Maciej Wolański i Andrzej Kawecki.

Reklama

Uroczystość uświetnił występ uczniów z SP 15, odczytany został oczywiście apel poległych, a także oddana salwa honorowa.  Finałem ceremonii było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez liczne delegacje, które przybyły na tę uroczystość.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/09/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama