W Galerii Sztuki Współczesnej czynna jest interesująca wystawa „9 pieśni”, będąca owocem współpracy czwórki artystów: poety Mateusza Pieniążka, grafika Henryka Ożoga, graficzki i rysowniczki Elżbiety Cieszyńskiej oraz malarza Andrzeja Cieszyńskiego.
Ekspozycja ta jest pewnego rodzaju eksperymentem twórczym, który polega na wzajemnym oddziaływaniu różnych form ekspresji artystycznej, czyli poezji w formie drukowanych utworów oraz dzieł plastycznych w postaci grafiki, malarstwa i rysunku, z tym jednak, że tekst nie jest komentarzem do obrazów, a obrazy nie ilustrują tekstu. Za percepcję każdej z tych form odpowiada inna część mózgu. Za przetwarzania i rozumienie języka odpowiada lewy płat skroniowy mózgu. Natomiast obraz przetworzony przez pasmo włókien nerwowych trafia do obszaru potylicznego mózgu i wtedy pierwszy kontakt z obrazem daje wrażenie świata rzeczywistego, a później zaczynamy analizować, rozmyślać nad tym, co zobaczyliśmy. Dopiero synteza tych doznań tworzy nowe możliwości interpretacji tych dwóch gatunków sztuki – obrazu i poezji.
Na pewno nie jest to wystawa łatwa w odbiorze. Dziewięć tytułowych pieśni Mateusza Pieniążka oraz dzieła Elżbiety i Andrzeja Cieszyńskich i Henryka Ożoga wymagają zaangażowania się odbiorcy. Na tym również polega współczesna (i nie tylko) Sztuka.
J.S
Mateusz Pieniążek – poeta, prozaik, bard piosenki autorskiej. Autor licznych tomów poetyckich, lirycznych książek dla dzieci, legend, baśni, kolęd i pastorałek. Jego twórczość ukazywała się w licznych czasopismach literackich w kraju i za granicą.
Jest autorem i kompozytorem wielu pastorałek, kolęd oraz śpiewogier. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mertonowskiego z siedzibą w Krakowie, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2023 roku odznaczony medalem Gloria Ars.
Henryk Ożóg – grafik, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Wklęsłodruku. Jego twórczość, obejmująca malarstwo i metalowe techniki graficzne, była prezentowana na licznych wystawach indywidualnych
i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany. Brał udział w prestiżowych wydarzeniach artystycznych, takich jak Triennale Grafiki Polskiej, Międzynarodowe Biennale Grafiki w Armenii, wystawy w Monachium i USA.
Elżbieta Cieszyńska – grafik, wykładowca akademicki, kurator wystaw. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych i brała udział w licznych międzynarodowych projektach artystycznych. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt oraz dwukrotnego wyróżnienia w Konkursie im. Mariana Strońskiego. W 2011 roku odznaczona orderem honorowym Zasłużony dla Kultury Polskiej. Kurator wystaw w Galerii Zamek i Galerii Baszta w PCKiN „Zamek”, członek redakcji miesięcznika „Nasz Przemyśl”. Adiunkt w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Andrzej Piotr Cieszyński – artysta plastyk, malarz, twórca instalacji i rysunku. Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Już w czasie studiów aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, prezentując prace m.in. w Galerii Kont i Galerii Białej, jako członek grupy Riders of the Last Black Volga. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2022 roku odznaczony orderem honorowym Zasłużony dla Kultury Polskiej. Kurator i juror wielu wystaw oraz wydarzeń artystycznych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze