– Jeżeli ta obwodnica przejdzie przez Przemyśl na wysokości Lipowicy i Węgierskiej, to po moim domu nie zostanie nic. Całe życie ciężko pracowaliśmy z mężem, aby na stare lata mieć kawałek własnego kąta, trochę zieleni i ciszy. Teraz wszystko pójdzie na marne – skarży się mieszkanka Prałkowiec. W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy Lipowicy, Węgierskiej, Kuńkowiec, Tarnawiec i Dybawki. – Plan zachodniej obwodnicy już rodzi protesty, dzieli mieszkańców – dodaje sołtys Tarnawiec Piotr Kunik.
W ubiegłym tygodniu, 14 i 15 lipca, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad zorganizowali spotkania z mieszkańcami Tarnawiec, Kuńkowiec, Grochowiec, Krasiczyna i Przemyśla w sprawie planowanej na 2029 budowy zachodniej obwodnicy Przemyśla.
Wcześniej pracownicy RDDiA spotkali się z mieszkańcami Rokietnicy, Rudołowic, Radymna i Żurawicy. Przedstawili pilotażowy, roboczy plan przebiegu obwodnicy. Program 100 obwodnic to program rządowy.
Opcja I (zakłada dodatkowo kilka wariantów): planuje drogę z kierunku Radymna , Żurawicy do Lipowicy (okolice bloku mieszkalnego pracowników nadleśnictwa) w kierunku ulicy Węgierskiej (na wysokości starego browaru), przez San do Prałkowiec poniżej cmentarza i kościoła, łączy się z drogą na Krasiczyn, następnie biegnie w kierunku Grochowiec, Krównik.
Opcja I ma kilka podwariantów. Wszystkie jednak przecinają Lipowicę i Węgierską. Według wstępnych szacunków komitetów protestacyjnych na Lipowicy będzie się to wiązało z koniecznością wyburzeń co najmniej czerech posesji, a na wysokości Węgierskiej trudno obecnie policzyć, przy tak gęstej zabudowie. Według protestujących może ich być nawet około 10.
Opcja II zakłada ominięcie Przemyśla. Skierowanie nitki obwodnicy z Żurawicy w kierunku Kuńkowiec (na wysokości kościoła w Kuńkowcach), przez San w kierunku Tarnawiec do drogi na Krasiczyn, następnie do Grochowiec i Krównik. Ten wariant oprotestowują mieszkańcy Tarnawiec, Kuńkowiec i Dybawki. Podają te same argumenty, jak mieszkańcy Przemyśla. W tej opcji wyburzenia prawdopodobnie nie byłyby konieczne. Ale wykup parceli czy pól już tak.

14 lipca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej referowali pomysł mieszkańcom Tarnawiec, Prałkowiec, Kuńkowiec, Ostrowa i Grochowiec. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób. Także wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk, przewodniczący rady gminy Przemyśl Marek Wasiewicz, wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek, przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, sołtys Tarnawiec Piotr Kunik, przedstawiciele nadleśnictwa Krasiczyn z nadleśniczym Przemysławem Włodkiem na czele.
Przedstawiciele RDDiA wielokrotnie zapewniali o roboczym charakterze prezentowanego planu. Zebrani jednak domagali się konkretów. Nie satysfakcjonowały ich odpowiedzi i zapewnienia o uwzględnieniu ewentualnych propozycji na kolejnym spotkaniu w kwietniu przyszłego roku.
– Jak od dzisiaj mamy żyć. Jak planować swoją przyszłość, skoro może się okazać, że przez mój dom pójdzie obwodnica. Ciężko pracowaliśmy z mężem, aby na stare lata mieć własny kąt. Okazuje się, że jedna decyzja zniweczy wszystko. Żadne odszkodowanie nie zrekompensuje nam szkód. Nie będziemy mieli sił, żeby zaczynać jeszcze raz. Tak nie traktuje się ludzi – mówiła mieszkanka Prałkowiec. Pracownicy nadleśnictwa przypominali o obszarze chronionym Natura 2000.
Po spotkaniu poprosiliśmy wójta Andrzeja Huka, aby w terenie pokazał nam przebieg ewentualnej obwodnicy. Wójt przypominał o możliwości obejrzenia dokumentów w Urzędzie Gminy Przemyśl lub na stronie internetowej. Jeszcze w trakcie rozmowy podeszła do nas mieszkanka Kuńkowiec z pytaniem, czy jej domostwo nie będzie wyburzane.
Wójt uspokajał i zapraszał do urzędu w celu szczegółowego obejrzenia planów. W niedzielę, 18 lipca, sołtys Tarnawiec zwołał zebranie dla mieszkańców. W czwartek, 22.07 zaplanowano zebranie w Kuńkowcach.
Mieszkańcy Przemyśla mieli dzień dłużej na przygotowanie się do spotkania z przedstawicielami RDDiA. Sala obrad w Urzędzie Miejskim Przemyśla wypełniła się punktualnie o 17. Największą reprezentację stanowili mieszkańcy Lipowicy.
Po projekcji korytarzowych rozwiązań planowanej obwodnicy mieszkańcy zasypali gradem bardzo konkretnych pytań przedstawicieli RDDiA. Przewodniczący rady osiedla Lipowica Piotr Krzeszowski zarzucił instrumentalne potraktowanie mieszkańców Lipowicy. Pytał, dlaczego wszystkie rozwiązania Opcji I przechodzą właśnie przez zieloną dzielnicę miasta?
Elżbieta Gaweł reprezentująca Komitet Społeczny „Lipowica – Obwodnica” przypomniała, że podstawowym zadaniem obwodnicy powinno być ominięcie obszaru miejskiego, tak aby ruch tranzytowy był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. W petycji przypomniała również, że wzdłuż nowej obwodnicy posadowione są domy jedno i wielorodzinne, które ze względu na ukształtowanie terenu będą na różnych wysokościach względem planowanego odcinka.
– Dużo mniejsze inwestycje w poprzednich latach pokazały jasno, że ten teren potęguje hałas i roznosi je na znaczne odległości. Obwodnica ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego – czyli natężenie ruchu będzie całodobowe – przekonuje w petycji Elżbieta Gaweł. Zaprezentowali ponadto swoją wersję poprowadzenia obwodnicy, tak, aby wyburzenia nie były konieczne.
Witold Kowalski, były senator RP, mieszkaniec Przemyśla podkreślił bardzo gęstą zabudowę w kierunku ulicy Węgierskiej, bardzo dużą różnicę poziomów terenu, fatalną sytuację smogową na terenie Przemyśla, którą spotęguje planowana w tym miejscu obwodnica. A wiejące przeważnie z kierunku zachodniego wiatry przekierują spaliny na osiedla Bielskiego i Rycerskie. Poinformował o spotkaniu mieszkańców ulicy Węgierskiej i przyległych w poniedziałek, 19 lipca.

Na wiele bardzo konkretnych pytań, między innymi dotyczącymi ewentualnych wyburzeń i odszkodowań, zebrani dostawali ogólnikowe odpowiedzi. W tym momencie do dyskusji włączył się radny miejski Marcin Kowalski (Wspólnie dla Przemyśla).
W ostrych słowach skrytykował niektórych przedstawicieli RDDiA za nonszalanckie odpowiedzi, ich ogólnikowość, brak empatii dla rozmówców, dla których była to dyskusja o dorobku całego życia i jego jakości.
Dostało się też przewodniczącemu Rady Miasta Przemyśla Maciejowi Kamińskiemu (PiS) za brak zaproszenia na spotkanie prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Przewodniczący Kamiński pominął milczeniem uwagę radnego Kowalskiego. Poprosił o nieuprawianie polityki przy tak ważnej sprawie.
Jak przyznał, też jest zaskoczony jakością prezentacji oraz faktem, że obwodnica jest obwodnicą tylko z nazwy. Nie przypuszczał, że będzie ona tak drastyczne ingerować w miasto. Zaapelował o uważne rozpatrzenie postulatów mieszkańców.
Wszystkie komitety protestacyjne zapowiadają interwencje do miejscowych władz lokalnych, radnych, parlamentarzystów i wicemarszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Piotra Pilcha. Swoje opinie mieszkańcy mogą składać do 29.07.2021 na adres RDDiA.
– Nowa obwodnica jest zdecydowanie potrzebną inwestycją dla Przemyśla i jego mieszkańców, jednak uważam, że najlepszy byłby wariant jej przebiegu jak najbardziej oddalony od granic naszego miasta. Proponowane rozwiązanie z przebiegiem przez Lipowicę, ulicę Węgierską i Kruhel Wielki wkracza na tereny już mocno zurbanizowane i zwiększające swoją atrakcyjność jako tereny pod budownictwo. Protesty mieszkańców tych terenów są więc zrozumiałe. Tak duża inwestycja drogowa wiązałaby się prawdopodobnie z wieloma wyburzeniami, a na pewno z uciążliwością. Dodam, że dopiero poprawiliśmy dostępność komunikacyjną Lipowicy poprzez jeszcze nie zakończoną modernizację ul. Wysockiego, która pochłonęła znaczne pieniądze. Poza tym mając w perspektywie poszerzenie granic miasta, do czego będziemy dążyli w najbliższych latach, mogłoby się okazać, że przy tym przebiegu obwodnicy, ta droga znalazłaby się nie na obrzeżach miasta, ale prawie w jego centrum. To dopiero początek konsultacji w sprawie przebiegu obwodnicy i będziemy chcieli w ich trakcie wypracować wspólne stanowisko z mieszkańcami, szczególnie tymi protestującymi i lobbować za jak najmniej uciążliwym dla nich projektem inwestycji.

Treść petycji:
Komitet Społeczny „Lipowica - Obwodnica” reprezentowany przez Elżbieta Gaweł, działający w imieniu mieszkańców miasta Przemyśla i dzielnicy Lipowica, których podpisy są złożone poniżej, wyraża sprzeciw wobec realizacji inwestycji, polegającej na budowie obwodnicy w części miejskiej dzielnicy Lipowica, która obecnie przedstawiana jest w trzech wariantach (2, 3 i 4 wraz z podpunktami).
Wnioskujemy o budowę obwodnicy w części sąsiadującej z terenem miejskim, przedstawionej jako wariant 1. Jednocześnie wnosimy o rozważenie modyfikacji wariantów 2, 3 i 4 (wraz z podpunktami) tak, by finalnie w miejscu początku łącznika wariantu 2 i 3 (km 0+000) wyznaczyć wariant 5 łączący się z końcowym odcinkiem wariantu 1 (km 23+400).
Uzasadnienie petycji:
1. Podstawowym zadaniem obwodnicy jest ominięcie obszaru miejskiego, tak aby ruch tranzytowy był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Proponowane warianty 2, 3 i4 obwodnicy przebiegają w poprzek osiedla domów jednorodzinnych. Budowa obwodnicy w tej lokalizacji sprawi, że wielu mieszkańców będzie mieć ją bardzo blisko istniejących już domów, co zdecydowanie stanie się uciążliwe. Miasto kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej, a planowana trasa wariantu I omija wszelkie zabudowania i związaną z nimi infrastrukturę dodatkową, w tym ścieżki rowerowe, trasy piesze, mniejsze ciągi komunikacyjne itp.. Dodatkowo obwodnica w wariancie 1 jest oddzielona lasem od najbliższych zabudowań, co stanowi naturalną barierę od hałasu przejeżdżających samochodów. Niestety brak tego w propozycjach 2, 3 i 4 - wręcz przeciwnie, w całości odcinka miejskiego Lipowica biegnie wzdłuż zabudowań jedno i wielorodzinnych. Przecięcie z ulicą Wysockiego będzie sąsiadowało z blokami mieszkalnymi oraz nowopowstałymi osiedlami domów jednorodzinnych. Przecięcie z ulicą Wołodyjowskiego sąsiaduje z domami jednorodzinnymi, planowanymi inwestycjami budowlanymi i działkami zakupionymi w celach budowlanych. Obwodnica w wariancie 1 mniej ingeruje w skupiska ludzkie.
2. Obwodnica powinna maksymalnie odciążyć ulice miasta od ruchu tranzytowego, a więc powinna być również dobrze skomunikowana z innymi drogami tranzytowymi. Budowa obwodnicy przechodząca przez ulicę Wysockiego i Wołodyjowskiego spowoduje natężenie ruchu nie tylko na całości ulicy Wysockiego, ale także na ulicach doprowadzających - czyli Armii Krajowej, Paderewskiego, Kochanowskiego i Bielskiego. Przede wszystkim w żaden sposób nie odciąży ruchu tranzytowego na obszarze miejskim, a takie jest założenie planowanej obwodnicy – cyt. za GDDKiA: Ponadto droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) w stronę Przemyśla. Dalej drogą krajową nr 28 transport kierowany jest do przejść granicznych na południu Polski. Realizacja obwodnicy w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Przemyśla, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
Realizując wariant 2, 3 i 4, przede wszystkim RUCH TRANZYTOWY zostanie POZOSTAWIONY w obszarze miejskim. Pozostanie także w zabudowie Przemyśla, nie odciąży miasta - wręcz przeciwnie, spowoduje natężenie ruchu na ulicach wcześniej wymienionych. Tu należy także dodać, że jeden z odcinków ul. Wysockiego na chwilę obecną z trudem przyjmuje ruch dwustronny, czeka na realizację przebudowy. Ul. Bielskiego jest w trakcie przebudowy. Znaczny odcinek ul. Armii Krajowej biegnie wzdłuż parku miejskiego – te ulice nie będą w stanie przyjąć zwiększonego natężenia ruchu. To rzutuje nie tylko na kwestie mieszkaniowe, społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy Lipowica i użytkowników wskazanych dróg.
3. Przebudowana część ulicy Wysockiego jest bardzo często uczęszczana przez spacerowiczów, turystów rowerowych, biegaczy, rodziny z dziećmi. Stanowi doskonałe połączenie do wielu ścieżek historyczno – turystycznych, biegnących drogami fortecznymi, terenami zielonymi. Przecięcie aż dwóch ulic w tej okolicy obwodnicą zaburzy możliwości rekreacyjne, wpłynie na komfort i bezpieczeństwo.
4. Warianty 2, 3 i 4 obwodnicy przecinają dzielnicę Lipowica w terenie mieszkaniowym, a to oznacza liczne kolizje z liniami gazu, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a przede wszystkim z linią wysokiego napięcia biegnącą dokładnie w proponowanej lokalizacji. Przebudowa istniejących sieci i węzłów zdecydowanie utrudnia budowę, ponadto podniesie koszty inwestycji, narazi mieszkańców i wykonawców na znaczne utrudnienia i nieprzewidziane sytuacje.
5. Proponowany wariant 1 wraz z podpunktami lub sugerowana przez mieszkańców modyfikacja wariantów 2, 3 i 4 jest korzystna ekonomicznie. Zdecydowana większość gruntów to tereny leśne, co zdecydowanie wpływa na aspekt ekonomiczny – mniej wywłaszczeń, nie trzeba przebudowywać istniejącej infrastruktury. Dodatkowo omawiany odcinek obwodnicy w części miejskiej wymagałby kosztownych rozwiązań, np. w postaci estakady, gdyż teren jest niezwykle zróżnicowany pod względem wysokości. Z kolei w wariancie 1 lub przy modyfikacji pozostałych - czyli przy poprowadzeniu obwodnicy terenem leśnym istnieje szersze pole możliwości celem zaprojektowania najlepszego rozwiązania.
6. Wzdłuż nowej obwodnicy posadowione są domy jedno i wielorodzinne, które ze względu na ukształtowanie terenu będą na różnych wysokościach względem planowanego odcinka. Akustyka tak zróżnicowanej powierzchni jest nietypowa. Dużo mniejsze i krótkotrwałe inwestycje w poprzednich latach jasno pokazały, że ten teren potęguje hałas i roznosi go na znaczne odległości. Obwodnica ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego – czyli natężenie ruchu będzie całodobowe. Należy pamiętać, że planowana obwodnica to droga klasy GP, czyli droga główna ruchu przyspieszonego. Dopuszczalna prędkość na drodze tej klasy w terenie zabudowanym wynosi 60 i 70 km/h, a terenie niezabudowanym jak wyżej oraz 80 i
100 km/h. W praktyce oznacza to, że 24/7 na tej trasie samochody, głównie wielkogabarytowe, będą się poruszać ze znaczną prędkością.
7. Obwodnice to drogi intensywnie oświetlone, także przez całą noc. Proponowany wariantem 2, 3 i 4 przebieg obwodnicy spowoduje zanieczyszczenie świetlne, które wywiera negatywny wpływ na środowisko oraz na zdrowie psychofizyczne człowieka, zwiększając ryzyko wystąpienia wielu chorób.
Mając treść Petycji i powyższe uzasadnienie na względzie, liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków w taki sposób, aby wybudowano obwodnicę zachodnią Przemyśla zgodną z interesem publicznym.
Petycję skierowaną do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Rzeszów w sprawie budowy obwodnicy PRZEMYŚLA W CIĄGU DROGI KRAJOWEJ DK28/77 można podpisać poprzez stronę internetową :
https://www.petycjeonline.com/budowa_zachodniej_obwodnicy_przemyla_w_dzielnicy_lipowica
Swoje uwagi i opinie odnośnie projektowanej obwodnicy należy przekazywać dodatkowo poprzez wypełnienie ankiet, które można pobrać pod adresem internetowym:
https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/m/materialy-w-ramach-akcji-informa_41682/02_Obw_Przemy%C5%9Bla%20-%20Formularz%20opinii.pdf?fbclid=IwAR0qpEOUuzTFH1S9dUH89TyOv5iCgo7ad0v6Ly37FkwN5t45Xeq_XJPQufE
Wydrukowane ankiety są dostępne również w Urzędzie Miejskim przy ul. Ratuszowa 1 oraz w kiosku osiedlowym przy bloku TBS na osiedlu Lipowica.
Wypełnione ankiety należy przesłać w terminie do 29.07.2021r.:
a. pocztą na adres: MPRB Sp. z o.o. ul. Jana Dekerta 18, 30-703 Kraków
b. na adres e-mail: biuro@mpmosty.pl
c. faksem +48 12 312 18 70
odstąpienia od planowania przebiegu Zachodniej Obwodnicy Przemyśla przez teren gminy Krasiczyn, a w szczególności przez sołectwo Tarnawce, dot. wszystkich wariantów planów korytarzowych biegnących przez teren Gminy Krasiczyn 1A, 1B, 2B, 3B
Domagamy się:
• odstąpienia od korytarza ZOP na odcinku Tarnawce-Dybawka-Krasiczyn wariant, a więc poprowadzenia korytarza drogowego poza gminą Krasiczyn
(źródło - prezentacja GDDKiA)
Poniżej przedstawiamy uzasadnienie - argumenty formalne, środowiskowe, ekonomiczne i społeczne
I. ARGUMENTY FORMALNE
1. Brak spójności streszczenia Studium Korytarzowego z lokalnymi dokumentami strategicznymi gminy Krasiczyn oraz pozostałych gmin, przez które korytarz ZOP jest planowany.
Pomysł budowy Zachodniej Obwodnicy Przemyśla nie znajduje odzwierciedlenia w dokumentach strategicznych dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego powiatu przemyskiego oraz poszczególnych gmin tego powiatu (m.in. Strategia Rozwoju Powiatu Przemyskiego na lata 2020-2025, Strategia Rozwoju Gminy Krasiczyn na lata 2015-2025). Społeczny sprzeciw budzi chęć dalszego procedowania inwestycji dla korytarzy drogowych, które nigdy dotąd nie były rozpatrywane (pojawiły się dopiero w lipcu 2021 r. podczas spotkania informacyjnego w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej) i nie są spójne z żadnymi dokumentami lokalnymi. Dotychczasowe przekazy, głównie medialne, jednoznacznie wskazywały na planowanie obwodnicy w granicach Gminy Przemyśl. Skutkiem powyższego osoby podejmujące decyzje dotyczące zamieszkania w rejonie gminy Krasiczyn, a w szczególności sołectwa Tarnawce, które w chwili obecnej zostało korytarzem drogowym, nie brały pod uwagę możliwości lokalizacji ZOP wtak bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. Żadne dokumenty nie wskazywały na taką ewentualność. Przy planowaniu i wyznaczaniu przebiegu ZOP przez teren Gminy Krasiczyn, jak też innych gmin powiatu, pominięto ogólną zasadę pewności prawa i przewidywalności działań organów Państwa oraz zasadę zaufania obywateli do władzy publicznej określoną w art. 8 k.p.a. nakładającym na organy administracji obowiązek prawidłowego rozważenia stanu faktycznego i prawnego rozpoznawanej sprawy.
2. Brak uwzględnienia wydanych już warunków zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz rozpoczętych procesów inwestycyjnych
Regionalne strategie i plany dotyczące rozwoju nie uwzględniały realizacji ZOP w tak bliskiej odległości od jednorodzinnych zabudowań mieszkalnych. Dla osób podejmujących decyzje inwestycyjne, w tym dotyczące kupna nieruchomości celem budowy domu i zamieszkania, niezwykle ważna jest przewidywalność działań organów administracji rządowej i samorządowej. Brak wskazania planowanych korytarzy drogowych w podstawowych dokumentach strategicznych szczebla regionalnego i lokalnego przyczynia się do zwiększonego oporu społecznego, bowiem zarówno mieszkańcy, jak i samorządy nie zostali w należyty sposób poinformowani i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowani na realizację tak dużej i uciążliwej inwestycji.Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Krasiczyn zaproponowany korytarz drogowy przecina przede wszystkim tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Ten kierunek polityki przestrzennej kształtuje się w tym rejonie od kilkudziesięciu lat – to właśnie te tereny są oczywistą rezerwą pod zabudowę mieszkaniową miasta Przemyśl. Sołectwo Tarnawce, jak też Gmina Krasiczyn to obszary, na których zabudowa mieszkaniowa jest już realizowana w oparciu o warunki zabudowy. Zatem są to nie tylko tereny, na których następuje wzrost liczby mieszkańców, ale także tereny posiadające duży potencjał rozwojowy dla jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. W forsowaniu ZOP brak jest uwzględnienia wydanych już warunków zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz rozpoczętych procesów inwestycyjnych. Równie istotne jak dokumenty planistyczne szczebla lokalnego są indywidualne decyzje administracyjne, na podstawie których uzyskuje się prawo do zabudowy działki – decyzje o warunkach zabudowy i decyzje o pozwoleniu na budowę. To one mają kluczowe znaczenie przy wyznaczaniu wartości nieruchomości oraz wpływają na określenie stopnia oddziaływania inwestycji drogowej na ludzi. Ponadto analiza wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę na przestrzeni lat potwierdziłaby, że są to rejony charakteryzujące się silną presją inwestycyjną. Większe w ostatnich latach, zainteresowanie zamieszkaniem w rejonach miejscowości Krasiczyn, Dybawka, Tarnawce wynika z atrakcyjności gminy pod kątem inwestowania w budownictwo jednorodzinne z uwagi na dobrą dostępność komunikacyjną, bliskość Przemyśla, brak znaczących uciążliwości (brak dużych zakładów przemysłowych czy produkcyjnych), w tym uciążliwości hałasowych oraz bliskość terenów atrakcyjnych przyrodniczo. Poprzez realizację ZOP tereny te stracą zainteresowanie nowych mieszkańców.
II. ARGUMENTY ŚRODOWISKOWE
Warianty1A, 1B, 2B, 3B planowanej ZOP - korytarze zaprezentowane przez GDDKiA gminom na spotkaniu w lipcu 2021 roku przebiegają przez tereny ParkuKrajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Realizacja inwestycji w forsowanym przebiegu i formie spowodowałaby zniszczenie obszarów chronionych prawem krajowym i prawem Unii Europejskiej, innychterenów cennych przyrodniczo, a także spowodowałaby nieodwracalne i katastrofalne zmiany w zakresie hydrologii tego obszaru, jego form geologicznych, lasów, mokradeł, łąk, flory i fauny orazich szlaków migracyjnych.Ponadto wywołałaby radykalne pogorszenie stanu w zakresie hałasu i jakości powietrza. Wpłynęłaby również niekorzystnie na klimat w perspektywie lokalnej. Istotnie ograniczyłaby także produkcyjne oraz pozaprodukcyjne funkcje lasu.
Nie możnaprzyjąć, że straty w środowisku naturalnym wycenia się na ZERO, tylko dlatego, że lasy i tereny chronione stanowią własność Skarbu Państwa i na tej podstawie ogłasza się najbardziej szkodliwymi wariantami inwestycji najtańszym i najkorzystniejszym. Takie podejście jest nie do zaakceptowania przez mieszkańców gminy oraz pozbawia ich własności i praw, a ponadto uniemożliwia podjęcie racjonalnej i opartej na właściwych przesłankach decyzji.
1. Realizacja ZOP na terenie gminy Krasiczyn bezpowrotnie zniszczyłaby tereny chronione i cenne przyrodniczo.
Ad.1 Korytarze ZOP zaprezentowane w wariantach 1A, 1B, 2B, 3Bprzebiegają przez dwa niezwykle cenne obszary objęte formą ochrony Natura 2000.
- specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa, 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory) – „Rzeka San” PLH18007.
- specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa, 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory) – Ostoja Przemyska PLH180012
Obszary te chronione są poprzez liczne obowiązujące akty prawne - Ustawę o ochronie przyrody, Dyrektywy Ptasią (Dyrektywa Rady 72/409/EWG) i Siedliskową (92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory) Unii Europejskiej.
Forsowany wariant ZOP przecinałby unikatowy teren objęty formą ochrony NATURA 2000– „Rzeka San” i „Ostoja Przemyska”. Niezależnie od występowania wielu gatunków chronionych i cennych przyrodniczo „zakole Sanu” w miejscowości Tarnawce jest zwyczajnie pięknym miejscem, a zwykła ludzka wrażliwość każe zachować to miejsce w stanie nienaruszonym.
Ad. 2 Opisywane warianty ZOP przebiegałyby przez tereny Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego
Wyjątkowe wartości naukowe, przyrodniczo - krajobrazowe Pogórza Przemyskiego skłoniły przyrodników do przygotowania projektu utworzenia tutaj parku narodowego. Podkreśla się przy tym, że utworzenie parku w tej części Karpat Wschodnich byłoby ważnym uzupełnieniem krajowego systemu obszarów chronionych. W Parku znajdują się charakterystyczne przełomy Sanu w okolicach Słonnego, Wybrzeża, Iskani, Babic, Nienadowej i Krasiczyna, które urozmaicają ten zachowany w znacznej części krajobraz naturalny. Lasy zajmują 64 % powierzchni Parku, a rozległe kompleksy leśne buczyn i grądów, stanowią dominujący element krajobrazotwórczy. W dolinach rzek i potoków dotrwały do naszych czasów lasy łęgowe z wiązem, jesionem i dębem szypułkowym. Na terenie Parku występuje ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, z tego ścisłej ochronie gatunkowej podlega 47 a częściowej 16.
Ad. 3 Korytarze ZOP przechodzące przez Gminę Krasiczyn przebiegająw bezpośrednim sąsiedztwieRezerwatu Przyrody "LEONCINA"
Najwartościowsze elementy przyrody Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego chronione są w 9 rezerwatach, w tym zlokalizowanym w sołectwie Tarnawce Rezerwacie Przyrody "LEONCINA" utworzonym na powierzchni 8,67 ha w 2001 roku, Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 15 maja 2001r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Dz. Urz. Woj. Podkarp. Nr 38 poz. 641 z dnia 10 czerwca 2002r.). Rezerwat utworzony został w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska kłokoczki południowej Staphyleapinnata. Natomiast narzucany przebieg ZOP - budowa drogi w bezpośrednim sąsiedztwie oznaczałaby zdecydowane pogorszenie stosunków wodnych i duże niebezpieczeństwo dla tych chronionych obszarów oraz przyrody tam występującej. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości jest to miejsce aktywnego odpoczynku, czy spacerów.
Ad. 4 Szlaki Turystyczne
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest powiązany szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi, które zostałyby zniszczone poprzez budowę drogi, w proponowanych korytarzach wariantów 1A, 1B, 2B, 3B, a które znane są od lat, i z których korzystają nie tylko miejscowi mieszkańcy, ale i mieszkańcy Przemyśla oraz inni turyści. Dla Przemyśla szlaki przyrodnicze i turystyczne oraz ścieżki rowerowe mają szczególne znaczenie ze względów rekreacyjnych, edukacyjnych, walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych. Wystarczy tu wspomnieć o ścieżce przyrodniczo-kulturowej „Do Ralla” biegnącej z miejscowości Tarnawce do Krasiczyna, przez Rezerwat Przyrody „Leoncia”.
Przeprowadzenie drogi w alternatywnym wariancie 4, w śladzie zbliżonym do drogi krajowej, daje możliwość ominięcia, a co za tym idzie, zachowania większości terenów chronionych i cennych przyrodniczo, a więc nienaruszenia Ustaw oraz Dyrektyw Środowiskowej i Ptasiej Unii Europejskiej.
Ze względu na przedstawione wyżej argumenty żądamy odstąpienia od planowania przebiegu Zachodniej Obwodnicy Przemyśla przez teren gminy Krasiczyn, a w szczególności przez sołectwo Tarnawce, dot. wszystkich wariantów planów korytarzowych biegnących przez teren Gminy Krasiczyn 1A, 1B, 2B, 3B.
Generalna Dyrekcja
Dróg Krajowych
i Autostrad
oddział
w Rzeszowie
Dotyczy: Planowanej trasy przebiegu obwodnicy zachodniej Miasta Przemyśla
W imieniu powołanego w dniu 19-07-2021 r. Społecznego Komitetu Protestacyjnego pn. „Stop dla obwodnicy przez Miasto Przemyśl”(sześćdziesiąt osób), po zapoznaniu się na spotkaniu w dniu 15-07-2021 r. podczas prezentacji przez Rzeszowski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz dogłębnej analizie przedłożonych propozycji przebiegu obwodnicy miasta Przemyśla, wnosimy o poprowadzenie zachodniej obwodnicy miasta poza jego granicami czyli zgodnie z wariantem B.
Wszystkie propozycje poprowadzenia obwodnicy przez teren miasta - warianty A i nr 4 prowadzą przez dwa największe i najbardziej atrakcyjne osiedla Ostrów i Lipowica. Są to osiedla cały czas rozbudowujące się zabudowane domami jednorodzinnymi, położone są w pięknej i malowniczej części miasta (zielone płuca), posiadają istniejącą sieć drogową, która jest cały czas rozbudowywana i remontowana. Proponowana przez GDDKiA trasa przez miasto Przemyśl będzie niszczyć spokój największej „sypialni miasta”, znacznie wpływając na obniżenie wartości nieruchomości. Osiedle Ostrów jest osiedlem istniejącym od wielu lat, mieszkają tu rodziny od wielu pokoleń. Projekt opracowanego przez miasto mpzp, po jego aktualizacji, da nam możliwości dalszej rozbudowy i inwestowania, a przeprowadzenie obwodnicy w tym miejscu te nadzieje nam odbiera, a także zabiera dorobek całego życia – około 10 budynków mieszkalnych do wyburzenia. Dodać trzeba, że trasa przebiegu obwodnicy na jej krzyżówce z ul. Węgierską nie wskazuje w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia zjazdów, co budzi kolejne obawy ze względu na duże zagęszczenie budynków w tym rejonie.
Przebieg obwodnicy w zaproponowanej wersji przez miasto pozbawia nas możliwości rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Obszar rozciągający pomiędzy ul. Węgierską, a dzielnicą Lipowica w kierunku miejscowości Ostrów i Kuńkowce to jedyny potencjalnie teren rozwoju mieszkalnictwa w Przemyślu. Przecięcie go przez planowaną obwodnicę bezpowrotnie zniszczy szanse rozwojowe miasta w tym kierunku skutkiem czego, pojawi się zjawisko suburbanizacji i ucieczki inwestorów z miasta w rejony podmiejskie. Postawi też pod znakiem zapytania projektowane plany rozbudowy infrastruktury miejskiej i znacznie podroży jej koszty jednostkowe w tym terenie.
Należy wziąć też pod uwagę, iż położenie miasta Przemyśla w kotlinie w stosunku do planowanej trasy przebiegu obwodnicy oraz przeważający kierunek wiatrów z zachodu na wschód spowodować może zwiększenie zjawiska smogu, zwłaszcza w okolicach osiedli Rycerskie, Bielskiego oraz wzdłuż ulicy Węgierskiej i Grunwaldzkiej, a hałas generowany przez przejeżdżające samochody pokonujące rozległe wzniesienia będzie rozlewał się nad całą dolinę rzeki San.
Wytyczona przez miasto trasa jest trudna technicznie ze względu na duże różnice wysokości, a także przez liczne kolizje z gazociągami oraz wysokim napięciem. Szczególnie duży spadek ma odcinek obwodnicy biegnący przez z ul. Węgierską w kierunku rzeki San. Ten odcinek obwodnicy zdecydowanie podroży koszty, ponieważ niezależnie od budowy mostu wymagane będzie wybudowanie estakady. Teren ten stanowi zwartą zabudowę, a wykonanie zjazdów do drogi wojewódzkiej DW 884 (ul. Węgierskiej) spowoduje kolejne wywłaszczenia i wyburzenia budynków mieszkalnych w tym rejonie.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że w dolinie potoku Kurcianka przez które prowadzona jest obwodnica znajdują się rozległe bagienne tereny wraz z siedliskiem bobrów będących pod ochroną i wszelkiego rodzaju ptactwa, co operat środowiskowy powinien bez przeszkód wykazać. Niegdyś były na tym obszarze stawy rybne, co może sugerować dużą niestabilność gruntów.
Dodatkowym problemem sygnalizowanym przez właścicieli działek jest przecięcie wielu nieruchomości po skosie, co po przejęciu i wypłacie odszkodowania za teren zajęty bezpośrednio pod drogę znacznie zmniejsza możliwość zainwestowania pozostałych jej części.
Za przeprowadzeniem obwodnicy poza miastem przemawia fakt, że projektowana przez miasto trasa przebiega bardzo blisko ujęcia wody dla całego miasta i subregionu przemyskiego, a tym samym teren w tej części jest i powinien być szczególnie chroniony. Zabezpieczenie ujęcia wody z pewnością spowoduje następny wzrost kosztów obwodnicy z uwagi na konieczność budowy kolejnej estakady i stosownych zabezpieczeń. Zaproponowane trasowanie przez miasto jest tym bardziej niezrozumiałe, że z informacji prasowych kilka miesięcy wcześniej i wypowiedzi decydentów mogliśmy się dowiedzieć, że obwodnica będzie skierowana na miejscowość Tarnawce i nie będzie przebiegać przez teren miasta.
Trasa poza miastem jest o wiele łatwiejsza pod względem połączenia z drogą wojewódzką nr 884, nie ma tam tak wielkich różnic wysokości, nie narusza zabudowy mieszkalnej i można wykonać rondo. Przebiega przez tereny rolne lub zadrzewione wolne od zabudowy. Ponadto wychodzi poza granice miasta, a tym samym daje mu możliwości dalszego rozwoju. Na ewentualne zastrzeżenia, czy obawy, że spowoduje to wycięcie drzew możemy odpowiedzieć, iż lasów w naszej okolicy dostatek, a skoncentrowanych obszarów budowlanych niewiele. Las można posadzić i wyrośnie, a ludzkie dramaty i krzywdy często są nie do naprawienia. Wpuszczenie obwodnicy w obszar miasta w proponowanym zakresie będzie niewybaczalnym błędem, który spowoduje, że przy obecnym bałaganie prawnym cechującym się brakiem zintegrowanego planowania przestrzennego inwestorzy ruszą w poszukiwaniu nowych terenów w większym stopniu degradując środowisko niż planowa wycinka drzew.
Skądinąd, nie kwestionując samej idei budowy obwodnicy zachodniej należy sobie zadać pytanie jaki ruch ma ona obsługiwać? Zaproponowane warianty wskazują, że bez względu na ich przebieg obwodnica sięgać będzie do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 884 w kierunku na Malhowice i dalej do skrzyżowania z drogą nr DK 28 w kierunku granicznego przejścia drogowego w Medyce. Jest oczywistą rzeczą, że podróżujący w kierunku Medyki, a jest to według przedstawicieli Wykonawcy trasowania ok 7000 tys. pojazdów na dobę (na Sanok 3000 tys.) wybiorą znacznie krótszą do niej odległość wykorzystując istniejącą obwodnicę północno-wschodnią miasta. Dodatkowo przy założeniu, że w ciągu najbliższych kilku lat zostanie ukończona Via Carpathia, która przejmie znaczną część ruchu w kierunku na Bieszczady, trudno znaleźć uzasadnienie dla tak skrojonej inwestycji. Warto też zauważyć, że na terenie Krównik gmina Przemyśl, trasa obwodnicy została wyznaczona wzdłuż rezerwatu „Szachownica Kostkowata”, co w praktyce zaburzy stosunki wodne w tym rejonie i doprowadzi do likwidacji tego rezerwatu.
Przemyśl jest miastem o wielu walorach turystycznych dlatego w projekcie przebiegu obwodnicy należy wziąć to pod uwagę, stosując takie rozwiązania aby turysta poruszający się obwodnicą miał możliwość dogodnego zjazdu do miasta w celu jego zwiedzania, a najlepiej by mógł rozpocząć jego zwiedzanie od wspaniałej panoramy miasta (stąd uwzględnić trzeba ruch w Bieszczady i w kierunku Lwowa).
Reasumując, nie zgadzamy się na poprowadzenie trasy obwodnicy w granicach miasta, wnosimy o dogłębne rozważenie przedstawionych przez nas argumentów i zaproponowanie rozwiązań pod kontem autentycznych interesów miasta i jego mieszkańców.
Szanowni Państwo, liczymy, że po dogłębnej analizie problemu podzielicie i rozwiniecie nasze obawy i argumenty. Wyrażamy przekonanie, że nie będziemy musieli używać drastycznych środków w celu wyeliminowania szkodliwego trasowania obwodnicy przez miasto. Dzielimy się również nadzieją, że polskie państwo zrezygnuje ze stosowania komunistycznych form zniewalania obywateli i wątpliwego uszczęśliwiania jednych kosztem drugich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Najlepsza byłaby obwodnica poprowadzona na przeważającej długości w tunelach pod zarówno cennymi przyrodniczo okolicami Przemyśla jak i Lipowicą wraz z ulicą Wołodyjowskiego.
W tym mieście nic nie powstanie bo zawsze ktoś będzie protestował .
To Prezydent nie chce obwodnicy dla miasta ? Niech się miasto rozwija Panie Prezydencie Bakun. Ominie mnóstwo turystów Nasze Miasto !Pan zapewne nie przyczynil się do obwodnicy? to niech chociaż Pan pomoże !
Miłosz. A czego się spodziewałeś?Jesteś zdziwiony?Bo ja nie.
Nie wysylaj zawirusowanych bzdur.Robisz to specjalnie, bo za dużo negatywnych komentarzy?
Ta obwodnica przede wszystkim musi stworzyć warunki do dalszego rozwoju miasta, tak więc jej przebieg powinien być taki aby miasto miało z niej pożytek. Czyli powinna przebiegać mniej więcej obecną granicą miasta od strony zachodniej, przy czym należy uwzględnić potrzebę jej połączenia z rondem na ul. Słowackiego . Dlatego powinna dotrzeć do drogi w kierunku Krasiczyna w takim miejscu gdzie jest możliwe doprowadzenie nitki drogowej od tego ronda.Patrzcie przemyślanie jak to jest robione w innych miastach. Wyprowadzenie obwodnicy daleko w pola poza miastem jest bez sensu. Drogi mają rozwijać miasto i tylko wtedy budowa ma sens.
Ciekawy jest wariant nr 4 obwodnicy z dwoma mostami na Sanie. Zmodyfikował bym go prowadząc obwodnicę za Duńkowiczkami, omijając Lipowicę, przez Kuńkowce i Tarnawce, do drogi 28 a następnie do ronda na Słowackiego. W stronę Medyki obwodnica zaczyna się za Żurawicą, przez San i kończy w Hurku. Myślę że to najlepsza opcja.
Chce obwodnicę ale żeby nie prowadziła przez miasto bo to faktycznie jest głupota pchać się na lipowicę, węgierską i Prałkowce gdzie tereny są zurbanizowane. Opcja przez pola w Tarnawcach jest najlepszym rozwiązaniem.
Jakos wyburzenie willi przy Matejki 3 nie przeszkadzalo prezydentowi, a teraz taki laskawy... Nadchodzi koniec...
Ta obwodnica powstanie tak,jak powstało 100 tys. mieszkań z programu "Mieszkanie plus", milion aut elektrycznych, 2-3 promy morskie, okręty ze stoczni Marynarki Wojennej z/s w Radomiu, polsko-ukraińskie helikoptery, 10 000 dronów dla WP, wojska kosmiczne itd.itd. Papier i TVP przyjmą wszystko, co wyrzucą z siebie "ewangeliści" pokroju Mateusza M. Obwodnica będzie "powstawała" do wyborów 2023 i może temat odżyje przed kolejnymi. Chodzi o to, aby "ciemny lud" to kupił i podniecał się obiecankami - cacankami, a nie zastanawiał nad tym, co się dzisiaj dzieje w tzw. IV RP.
Wszyscy chcą obwodnicy. Czy to dobry pomysł ? Zróbcie dwa mosty na sanie i będzie super. Gdy zrobicie obwodnicę przy której nie trzeba będzie wjechać do miasta to podpisujecie wyrok dla tego miasteczka. Nic tu nie ma , nic się nie dzieje , na turystyczne miasteczko nie macie co liczyć . Już wcześniej pisałem miasto zniknie z mapy tylko przez czyjeś chore pomysły. A skończy się tym : Prezydent chcę zabłysnąć narobi zamieszania bo myśli ,że wpisze się w karty historii Przemyśla . Po czym Go nie wybiorą wyda kasę i taki będzie finał obwodnicy. Pomyślnie jak ściągnąć inwestorów do miasta, jak stworzyć nowe miejsca pracy nie cztery szwaczki!. Panowie idziecie złym torem .
Przemyśl to zapyziałe miasteczko z zapyziałymi mieszkańcami, tu już nic nie powstanie, to miasto umiera i zniknie. Kupe idiotów tam mieszka, a władze miejskie za to wam solą za wodę, smieci itp.
wielka akcja 100 mostów też zakończyła się sukcesem.Miasto Jarosław też się załapał na budowę mostu przez San.Do chwili obecnej żadnego mostu nie zbudowano.A w Jarosławiu rządzący konsultują do tej pory czy ten most ma być wzdłuż czy też w poprzek Sanu.Koncepcja mostu wzdłuż Sanu jest bardziej akceptowana.Dokładnie to samo będzie z obwodnicą.Taka obwodnica to prawie miliard złotych.Już to widzę.Jedyny efekt to skonfliktowani mieszkańcy pozostanie.
Miasto ma urok jakiego w innych miastach nie uświadczysz.Owszem ma swoje problemy ale to są bzdety.Ekonomicznie ledwo co dyszy ale to zasługa wiodącej partii i poprzedniej ekipy.Chcieli miasto zniszczyć ale się nie udało.Komuniści też nasz gród chcieli zniszczyć i też się nie udało.Dwie przewodnie partie z tymi samymi celami.Zastanawiające.Teraz nadszedł czas na totalne skłócenie mieszkańców.Juz wrze. Ale to tylko bicie piany.
No tak. Kto ma interes żeby skolcic mieszkańców?Jak myślisz Tadeuszu, czy obwodnica jaka by ona nie była będzie pasować naszemu gospodarzowi?Czy nie odnosisz wrażenia, że chce pokazać swoje Ja.?. No bo PISowi też można wiele zarzucić.To gospodarz tego miasta ma narzędzia w swoich rękach i tak naprawdę wiele w mieście zależy od niego. Na co my mieszkańcy możemy liczyć?Jakie zajmie stanowisko?Czy nijakie?A może sam jeszcze nie wie jakie?
Czy można tu zająć jakieś stanowisko?Ta obwodnica zawsze będzie komuś przeszkadzać i zawsze się ktoś taki znajdzie. Wszędzie tak jest gdzie budują nowe drogi.
Kordian, Leon, Mirek, Mirek? Znowu wirusy!!!!!!!!!!?
Mieszkańcy Lipowicy, Ostrowa, Tarnawiec oczywiście dojeżdżają do pracy autobusami, nie generują ruchu w mieście ,nie zabierają miejsc parkingowych .Dla czego większość mieszkańców Lipowicy skraca sobie drogę przez Kochanowskiego zaburzając spokój jej mieszkańcom ? a mają problem że ktoś będzie im jeździł pod oknami. Typowe zachowanie Dulskich/nowobogackich, drogi są jak żyły w ciele człowieka i miasto ich potrzebuje żeby żyć a wy je chcecie zabić bo będziecie mieli ciszę i spokój.
To nie miasto "buduje" obwodnicę.To kolejna sztandarowa budowa rządzących.Jak wymienia "JP" żadna sztandarowa inwestycja obecnie rządzących i to od wielu lat nie przekroczyła progu konsultacji.Czyli zwyczajnie nas oszukują i nic więcej.Każde miasto które angażowało się w inwestycyjne obiecanki rządzących zostało oszukane. Najbliżej Jarosław z budową mostu na Sanie.Lepiej by było by miasto nie angażowało się w tą inwestycje a jedynie zadbało by nie przebiegała przez terytorium miasta z wyburzeniami i to w dużej ilości na szkodę mieszkańców.A obwodnica potrzebna jest rządzącym w celu swobodnego wywozu drewna z prawej strony Sanu.
Wiadomo, że bez ciężarówek jeżdżących po Grunwaldzkiej miasto się nie będzie rozwijać...
Zgadzam się z JPRDL. To samo zrobiło paru dziadków pisząc petycje przeciw budowie nowej drogi z 3 maja -Okrzej przez Glazera do Grunwaldzkiej żeby ja odciążyć ,ale nie, bo spokój.!!!Teraz po paru latach powstały przy tej ulicy 6 bloków i pól tysiąca samochodów więcej. 7:10 to tragedia w korkach na tej ulicy. A z planu mostu na wprost rzecznej zrobili kładkę na Sanie. Szersze drogi i więcej ulic to mniejsze korki i hałas .
Co daje użeranie się i przedstawianie swoich racji projektantom obwodnicy.NIC.Dlaczego.Ponieważ o wyborze trasy nie decydują projektanci lecz jest to wola polityczna.Inaczej mówiąc o przebiegu trasy zadecyduje wpływowy polityk na nasz region a nie projektant czy tez płatnik
Konserwator dała pozwolenie, a nie prezydent
Śmieszy mnie podejście niektórych ludzi rozumiem są rzeczy ważne ważniejsze ale nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie jedne z drugim pajacem który pisze że nie będzie się miasto rozwijać to idz na ochotnika do wyburzenia swojego domu dostań odszkodowanie w śmiesznych pieniądzach zaktóre nawet mieszkania nie kupisz i zobaczymy jak będziesz śpiewał. myśle ze tu nie chodzi o samo nawet burzenie bo jeśli by mieli zrównać z ziemią np 4 - 5 domów puscic po prostej lini to okej. płacą dobry hajs ludzie nie tracą całkowicie majątku życia i idą gdzie indziej problem tworzy się gdzie te pajace planują droge przez 15 domów przy samej ulicy węgierskiej i przez jeszcze więcej działek fenomenalna postawa na lipowicy podobna sytuacja. mieszkam w ścisłym centrum wiem jak jest w godzinach szczytu. tylko zastanówcie się ludki czy to faktycznie jest warte zachodu jeśli obłożenie ulic jest od 6-8 i od 14-16 a podczas reszty dnia miasto jest całkowicie przejezdne polecam pomyśleć i wejść na chwilę w buty tych ludzi a nie szczekać nie mająć do tego postaw mało tego większość z was przejedzie przez tą obwodnice kilka razy w życiu :*
No i prawidłowo idź sam sobie dorobek życia oddaj XD
Wcale mi nie jest żal tych nowobogackich że im domy poburzą osobiście mieszkam w bloku od ponad 40 lat przy jednej obleganej arterii P-śla hałas i spaliny 24h przez 7 dni w tygodniu bynajmniej odciążą moją ulice i wszyscy równomiernie odczują ten miód a płakać to sobie możecie w mankiet proponuje sobie pokupić działki czy domy po wyburzeniu w okolicach wybudowanych już dróg obwodowych P-śla tam będzie spokój przez najbliższe 40 lat a postępu i cywilizacji nie zatrzymacie w sumie można było się zorientować w ostatnim czasie czemu pieniążki poleciały na ul.Wysockiego z budżetu państwa przez premiera Morawieckiego na takie peryferie nowobogackich ;)
Chłopie o czym ty piszesz... Wychwycić można zero treści tylko piekący ból 4 liter. Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię. Ty wyrażasz, mieszkańcy Lipowicy wyrażają, tak samo ma prawo wyrazić ją biedota z centrum. Irytującym jest przede wszystkim to że większość tych waszych argumentów z petycji idzie obalić w 3 zdaniach, a wy zaczynacie atakować obywateli którzy odważyli się myśleć inaczej niż wy i wasz zakichany interes. Obwodnica powinna powstać, powinna być poprowadzona w optymalnie ekonomiczny sposób dla miasta i kraju.I budujmy póki są pieniądze, bo niedługo może ich nie być i nic nam nie wybudują.
nie czuje zagrożenia w swoim familoku na kmieciach na 4 pietrze czuję się bezpiecznie :-)
NIECH MIASTO UMIERA! SKOŃCZYMY JAK CZARNOBYL!
To , że od 40 lat mieszkasz w bloku...świadczy o braku zaradności...twojej Drogi formułowiczu...typowa przemyska mentalność...ja nie mam to z zazdrości niech i inni nie mają...nic nikomu za darmo nie dał...Ci raz zwani nowobogaccy...zapracowali na coś, na co Tobie się nie chciało. Pozdrawiam
Wyburzyć wszystko tak jak wille na Starym Mieście, przy Matejki 3. To jakoś nie przeszkadzało konserwator zabytków, prezydentowi i całej reszcie... Teraz jest betonowy blok-szkaradek, ale moze deweloper jeszcze jakis mural ufunduje ze swoim logo na szczycie, dla dobra Przemysla i jego mieszkancow oczywiscie... brawo... Zniszczmy wszystko chyba jest na to dobry czas...
No to jak oni tacy zaradni i pomysłowi to mogą sobie kupić nieruchomości gdziekolwiek chcą poza Lipowicą i powinni przestać płakać ;)
A im nie jest żal, że masz hałas i spaliny...każdy ma to na CO SAM ZAPRACOWAL. A 40 lat temu można było kupić za nie duże pieniądze działkę w całym województwie...i wybudować dom...nie sztuką jest wyburzyć...sztuką jest wybudować..
Do Zofii:Mieszkańcom centrum również nie jest żal tych z Lipowicy czy Tarnawiec.Mamy gdzieś czy będziecie wąchać dym, spaliny czy czyste powietrze. Możecie też s*ać do miski albo wiadra. Wszystko jedno. Nikt niczego wam nie zabrania. Interesuje nas rozwój miasta i odkorkowanie głównych arterii na Zasaniu. To aby znowu chciejstwo i zacietrzewienie nie doprowadziło do utraty inwestycji w tym grajdołku.Do roboty wszyscy jeździcie do centrum, korzystacie wtedy z dróg publicznych smrodzicie i hałasujecie w mieście. Korkujecie ulice, blokujecie parkingi, zajmujecie miejsca pracy. Czy do tej pory ktoś wam coś mówił? Ktoś wam czegoś zabraniał, atakował, obrażał?Każdy ma prawo do swojego zdania i bardzo proszę uszanować zdanie innych obywateli, bez względu na to jakie ono jest.
Dziwię się że sami mieszkańcy miasta naskakują na siebie" bo tym na Lipowicy jest lepiej niż tym w centrum to niech mają ci Lipowicy tak samo źle", sam mieszkam przy ruchliwej drodze wylotowej z miasta ale uważam że szkoda dzielnic mieszkaniowych na ruchliwe drogi przelotowe. Słyszeliście o planie zagospodarowania przestrzennego i jak projektuje się miasta? Tu nie chodzi o Lipowicę tylko dobrze zagospodarowany układ przestrzenny miasta. Moim zdaniem połączenie wariantu 1 i 4 z dwoma mostami, omijającego Lipowicę jest najlepszym rozwiązaniem.
@Jan straszne głupoty Pan wypisuje. Właśnie przy takim podejściu to miasto będzie stało i w rozwoju i w korkach gdzie przez centrum będzie przejeżdżać mnóstwo tranzytu..a nie nie będzie przejeżdżać bo żadna firma transportowa/logistyczna/ magazynowa nie postawi siedziby w mieście :) to jest sedno obwodnicy, buduje się ją lekko poza granicami miasta i je otacza właśnie po to aby z niej był dobry dojazd do wszystkich lokalizacji. Ściągnięcie dużej firmy logistycznej czy magazynowej będzie możliwe tylko wtedy gdy będzie dużo terenu plus dobra droga dojazdowa z wylotowkami i w żaden sposób nie będzie wchodziła w miasto. 2 mosty na sanie to pieniądze w błoto bo w tym mieście i tak nie ma prawdziwych korków a druga sprawa że w żaden sposób nie zachęci to inwestorów bo co im z tych mostów w centrum 40tysiecznego grajdolka ;) proszę popatrzeć na dużo większe miasta gdzie zlokalizowane są przedsiębiorstwa zatrudniające mnóstwo ludzi, podpowiem że nie w centrum i nie w miejscach do których dojazd jest możliwy tylko przez centrum miasta.
A jakby zrobić obwodnicę Przemyśla tak, zaczyna się w Radymnie, przez Kaszyce i wlot w Birczy. To by chyba wszystkim Przemyślanom pasowało.
Do Obelix:Proponuję zrobić obwodnicę przez ścisłe centrum Przemyśla...skoro i tak narzekacie na spaliny i na fakt mieszkania w blokach...to obwodnica na wysokości 2 piętra niczego Wam nie zmieni...i proszę również o uszanowanie zarówno zdania, jak i majątków ludzi, którzy na to zapracowali...i gwarantuje Ci Drogi Obelixie, że ci nowobogaccy jak ich nazywacie nie pracują w Przemyślu i Waszych dróg ulic Wam nie korkują..nie smrodzą, jak również nie halasują, jak również nie zabierają Wam miejsc pracy...wprost przeciwnie zapracowali na coś, często poza pięknym miastem Przemysłem , co teraz przez zawiść chcą tacy jak Wy im zburzyć i zabrać...
RP zgadzam się co do wariantu 4 ale ja połączył bym go łącznikiem autostradowym z planu 2, nie 1. No i oczywiście most w okolicy Rzecznej w takim wypadku.Niestety nie mamy możliwości grymasić i z tych opcji co są do wyboru A4-Lipowica-Kmiecie itd są najlepszą opcją.Nikt nikomu źle nie życzy, ale irytujące jest biadolenie jednej grupy podczas gdy korzysta z miasta tak samo jak cała reszta obywateli.
Narzekanie i biadolenie. To jest juz chyba standart.Czy tak zawsze musi byc w naszym miescie.? Zle i zle i dalej zle. Malo i malo. Obwodnicy tez nie,bo moglaby isc wyzej albo nizej,najlepiej w prawo albo w lewo,mozna byc za ,a nawet przeciw. Dzis tez przyszly pieniadze z Ministerastwa Sportu na remont kolejki KL1 i co? i nic! Nikt laski nie robi,bo oczekuje sie na wieksze pieniadze. Malo i malo,zle i zle. Wiec jak ma byc dobrze?A moze komus zalezy na tym ,zeby Przemysl porosl mchem ??
Proponuję trzeci most na Sanie dla jednej obwodnicy.
No,no ,Mieczyslawie. Uderz w stol ,a nozyce sie odezwa. po co obrazasz Jana.?? On nigdy nie pisze bzdur. Co najwyzej moze miec swoje ,inne zdanie. Napisz poprostu,ze nie chcesz tej obwodnicy. Nie musisz krecic i obrazac innych.
Ludzie opamiętajcie się!! Żadnej obwodnicy nie ma i nie będzie! Już zaczynajcie się obrażać na forum a jakbyście się spotkali w realu to myślę że polała by się krew! Dobrze ktoś wcześniej napisał przykład Jarosławia ile razy mówili o drugim moście i obwodnicy? Autostrady i liczne obwodnicę powstały w innej epoce które pisiory tak zajadle atakują! Co to pisdzielce wybudowały w naszym rejonie ?! Aha zapomniałem strzelnicę w okolicach Jarosławia a nazwali ją Anna od imienia pani poseł , i stoi bezużyteczna utopione pieniądze podatnika czyli nasze.
Tak czy inaczej ZACHODNIA OBWODNICA PRZEMYŚLA musi iść przez Lipowice ul.Michała Wołodyjowskiego Węgierską dalej przez NOWY MOST w stronę nowego przejścia granicznego..POSTĘP I ROZWÓJ PRZEMYŚLA JEST NAJWAŻNIEJSZY!
Droga Zofio w centrum są już drogi o kolosalnym natężeniu. Co za szalony pomysł budować obwodnicę przez centrum! No ale jeżeli byłby kolejny most i zlikwidowałoby to korki to jestem jak najbardziej za. Nawet podoba mi się taka opcja, tym bardziej, iż współgra ona z planem puszczenia mostu w okolicach Kmieci, potem mogłaby ona lecieć w kierunku Lipowicy i tam wychodzić poza miasto...PS. Masz dużo wolnego czasu na pisanie tutaj bzdur, jak na osobę tak zapracowaną, o której ciągle piszesz. Pozdrawiam i zazdroszczę, tego czasu oczywiście.
Taki jest program polski ład prezydent nie jest z tej opcji to będzie na to wszystko .... coś tam kładł
Mieszkańcy Lipowicy nie mają problemu że ktoś im będzie "jeździł pod oknami" ponieważ Ci którzy jadą przez Kochanowskiego najpierw jadą przez Wysockiego.Problemem jest wykarczowanie lasu na Lipowicy, wyburzanie domów na Lipowicy i ul. Węgierskiej, zniszczenie wypoczynkowego charakteru tej dzielnicy. Mieszkańcy Kochanowskiego zapewne też biegają rekreacyjnie po ul. Wysockiego, chcecie po skrzyżowaniu biegać?Auta które jadą w kierunku st. Przemyśl Zasanie i tak będą jeździły po Wysockiego i Kochanowskiego ponieważ jest bliżej.
Panie OBELIX a jak sie uargumentujesz do postawienia mostu w strefie ochronnej poboru wody ? to już jest zgodne z prawem
Mogą mi wyburzać dom proszę bardzo tylko niech zapłacą odpowiednią sumę żebym mógł postawić sobie drugi. A nie z dnia na dzień śmieszne pieniądze i brak funduszy na zakup nawet najtańszego mieszkania
Do qwert Wracaj tam skąd przyjechałeś jak Ci się nie podobają ulice i samochody , tam gdzie PKS przyjeżdżał raz w miesiącu będziesz miał ciszę i spokój a tu jest miasto i musi się rozwijać .
Kasta się oburzyła ,że im auta będą pod domami jeździć . Ludzie !!!Lipowica , Ostrów to już nie wsie z kurami czy krowami to już miasto . Jak się wam nie podoba życie w mieście to się wynieście gdzieś do Babic czy Nienadowej .
Skończy się tak że nie będzie obowodnicy Rzeszów sobie wybuduje 7 obwodnice
Najlepsza byłaby obwodnica poprowadzona na przeważającej długości w tunelach pod zarówno cennymi przyrodniczo okolicami Przemyśla jak i Lipowicą wraz z ulicą Wołodyjowskiego.
W tym mieście nic nie powstanie bo zawsze ktoś będzie protestował .
To Prezydent nie chce obwodnicy dla miasta ? Niech się miasto rozwija Panie Prezydencie Bakun. Ominie mnóstwo turystów Nasze Miasto !Pan zapewne nie przyczynil się do obwodnicy? to niech chociaż Pan pomoże !