Tydzień temu w Hruszowicach podczas społecznej akcji na miejscowym cmentarzu zburzono pomnik poświęcony UPA. Jak zapewniają organizatorzy (Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska), była to społeczna akcja – taki czyn społeczny młodych patriotów. Legalny, za zgodą wójta, przyzwoleniem policji i udziałem zaprzyjaźnionych mediów.
Najpierw z należytą czcią usunięto godło Ukrainy, a potem zadziałała siła ludzkich mięśni i upowski pomnik runął na ziemię. Resztki wywieziono samochodem podstawionym przez wójta gminy. Organizatorzy zapewniają, że tylko przez przypadek działo się to na dwa dni przed centralnymi obchodami 70. rocznicy „Akcji Wisła”, organizowanymi w Przemyślu przez Związek Ukraińców w Polsce. Po prostu inny termin był niemożliwy. Podobnie przez przypadek dzień po oficjalnej konferencji naukowej na temat „Akcji Wisła” rekonstruktorzy w mundurach LWP odwiedzili cmentarze, na których pochowani są żołnierze polegli w walkach z UPA. Trzecie prawo dynamiki Newtona mówi, że tam gdzie jest akcja, jest i proporcjonalna reakcja. W lwowskim obwodzie konsulatu RP jest 168 polskich upamiętnień, które nie mają uregulowanego statusu prawnego. Nawet lwy na Cmentarzu Orląt postawiono poza protokołem. Aż strach pomyśleć, co będzie, jeżeli tam powstanie jakaś „społeczna inicjatywa” i zaczną się porządki z polskimi upamiętnieniami, a nie ma co ukrywać, że są tacy, którzy chętnie takową zainicjują. Oby Newton się mylił.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zdelegalizować ten ONR, przybudówkę pisiorów oszołomów.
???Jak można porównywać pomnik zbrodniarzy wojennych z UPA, którzy mordowali Żydów, Romów, Ormian, Polaków, Czechów i Rosjan z miejscami pochówku ofiar cywilnych na terenie dzisiejszej Ukrainy???Zbrodniarzom wojennym nie buduje się pomników. Adolf Hitler nie ma pomnika.
A niech niszczą wszystko co Polskie na Ukrainie panie Szwic wszystko co zostalo po Polakach niech zabija dusze Lwowa bo tylko to potrafią. Mistrzowie destrukcji i haosu - bałaganu. A wtedy zamiast turystów przyjadą zielone ludziki. A na polskiej ziemi żaden banderowski knot nie będzie psuć krajobrazu. P.S Lwy stały zanim pojawiła się Upaina na mapie.
Mordowani przez UPA byli też Lemkowie i normalni Ukraińcy."ZA TAMTĄ GÓRĄ" - Antoni KrohNiezwykła książka. Warto przeczytać.
Oj , panie Szwic , myślałem ,ze zajmujesz sie pan tylko i wyłącznie fotografią . A tu taka nadgorliwość . Oj , niedobrze , niedobrze. Władza to panu nie zapomni. niedobrze. Wdepnął wać pan w coś bardzo śmierdzącego i miękkiego. A fe, fe , ale zaczyna śmierdzieć
Wrocław jest już Polski,a lwy już Ukraińskie,czas się z tym pogodzić.
Jako Przemyślanin i obywatel Polski narodowości Ukraińskiej dziękuję za ten tekst.Na szczęście są jeszcze ludzie normalnie myślący.Przypominam,że akcja Wisła objęła ludność Polską narodowości Ukraińskiej,żyjącej tu z dziada-pradziada.Była oczywistą czystką etniczną,a tzw.Wołyń" niczego nie usprawiedliwia.
W imię chorych zasad politycznej poprawności, panie redaktorze pozwolimy potomkom UPA panoszyć się w Przemyślu a za jakiś czas obejrzymy na naszych przemyskich ulicach obrazki podobne do zachowań wyznawców islamu w Paryżu. Komentarz tej trudnej sytuacji powinien Pan mocno przemyśleć. Wypełnił Pan tylko kolumnę gazetową. Rób Pan zdjęcia, ale lepiej będzie bez komentarza. Pozdrawiam.
Zdelegalizować ten ONR, przybudówkę pisiorów oszołomów.
???Jak można porównywać pomnik zbrodniarzy wojennych z UPA, którzy mordowali Żydów, Romów, Ormian, Polaków, Czechów i Rosjan z miejscami pochówku ofiar cywilnych na terenie dzisiejszej Ukrainy???Zbrodniarzom wojennym nie buduje się pomników. Adolf Hitler nie ma pomnika.
racja