Reklama

Od 11 kwietnia wyższe mandaty dla kierowców i pieszych

14/04/2015 07:02

Z mandatem w wysokości 800 złotych musi liczyć się kierowca, który nie będąc do tego uprawnionym, zaparkuje samochód na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. To nie jedyna istotna zmiana w przepisach.

11 bm. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń w ruchu drogowym.

Na przykład osoba nieuprawniona, która zaparkuje na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych grozi 300 zł mandatu. 31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Obowiązujące od kilku dni znowelizowane przepisy za brak odblasku przewidują karę 100 zł. Regulują one także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kierowca - niezalogowany 2015-04-14 10:21:14

    Nareszcie, może będzie trochę mniej bandyterki na polskich drogach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2015-04-14 19:42:05

    Jak zapłacisz w/g nowego taryfikatora , to poczujesz "siłę" swoich pieniędzy . A tak nawiasem , tzw "argumenty " o wyższych mandatach  na Zachodzie są nieporozumieniem . Bo wystarczy / jeśli się zna wysokość   zarobków  /  porównać jaką część   średniego wynagrodzenia  stanowi   tam i w Polsce mandat i wyjdzie prawda .Gdy zapłacisz , to  przejdzie ci ochota  na beztroskie  gderanie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2015-07-02 00:39:25

    Ciekawe, co oni tym osiągną, nawet zakładając, że zabiorą komuś wreszcie prawko. Każdy wie już chyba, że dokument kolekcjonerski dobrej jakości można zamówić na clubcard.com.pl

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości