Reklama

Od praktyki do profesjonalizmu. Młodzi ambasadorzy Przemyśla w UE [ZDJĘCIA]

03/05/2019 17:00

Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących od 2015 roku wyjeżdżają na zagraniczne praktyki. W tym roku poza granice naszego kraju, w ramach projektu „Od praktyki do profesjonalizmu”, wyruszyło aż 5 grup uczniów, liczących po 16 osób każda.

W projekcie uczestniczą uczniowie klas, które planowo muszą odbyć praktyki miesięczne. Młodzież zdobywa więc doświadczenie na dwóch płaszczyznach, najpierw przez 2 tygodnie praktykuje w Polsce, by później na kolejne dwa wyruszyć (w tym roku) do Wielkiej Brytanii, Portugalii i Hiszpanii, gdzie pozna europejskie standardy pracy. Do realizacji projektów w ramach programu Erasmus+, w kategorii kształcenie i szkolenie zawodowe, w ZSEiO przystąpiła Małgorzata Jędruch, która[paywall] nadzoruje przebieg od strony formalnej, jak i praktycznej, wyjeżdżając razem z uczniami.

Przedsięwzięcie to finansowane jest z programu POWER (Program Edukacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Kwota do wykorzystania to około 640 tys. zł. Te pieniądze pozwoliły na opłacenie organizacji praktyk, zakwaterowania, wyżywienia, podróży, w tym również transportu lokalnego, ubezpieczenia, kursów językowych (przed wyjazdem i w jego trakcie) oraz przygotowania kulturalnego, atrakcji, a także „kieszonkowego” dla  uczniów, wahającego się od 500 do 1000 złotych. Projekt obejmował wszystkie profile zawodowe, w których kształci ZSEiO.

Reklama

Niewielka cena za takie doświadczenie

Uczniowie są zachwyceni możliwością wyjazdu na zagraniczne praktyki, jednak w każdej klasie do projektu kwalifikuje się szesnastka najlepszych. Muszą dbać o zachowanie, średnią ocen i udzielać się w szkolnej społeczności. To jednak niewielka cena za takie doświadczenie. Krzysztof Sadowy z klasy IV u o profilu technik elektronik odbywał praktyki w Portugalii. Wykonywał tam diagnozy elektronicznych układów samochodowych.

– Spotkaliśmy się tam z ogromnym zaufaniem ze strony opiekuna praktyk. W Polsce raczej coś sprzątnęliśmy, coś podaliśmy, a tam? Pan Gomez wymieniał nam objawy, a my samodzielnie dochodziliśmy do tego, jak co naprawić i robiliśmy to. Naprawiliśmy mnóstwo samochodów –  mówi podekscytowany.

Reklama

W Wielkiej Brytanii wylądowali Jakub Ossowski i Sebastian Szpytman z IV t o profilu teleinformatyk, którzy bardzo cenią sobie możliwość korzystania z zaawansowanych urządzeń, bo te nie są dostępne w Polsce. Przyznają, że poza sprawdzeniem się w swoim zawodzie i nabyciem praktyki, zyskali dodatkowe lekcje praktycznego angielskiego, bo ich zdolność komunikacji w tym języku dzięki wyjazdowi bardzo się rozwinęła.

W ramach zorganizowanych atrakcji odwiedzili między innymi miasteczko portowe Estee Eve’s czy Gibraltar. Ze swoim opiekunem praktyk złapali dobry kontakt, zaprzyjaźniając się. Nie chcieliby jednak pracować za granicą, pragną zdobytą wiedzę i innowacyjne rozwiązania przenieść na warunki krajowe.

Wiatr w żagle

Sławomir Cioch z klasy IV z o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest dumny z odbytych praktyk w Sewilli, a w szczególności z pochwały od opiekuna praktyk, który przyznał uczniom, że są zdecydowanie najlepszą grupą praktykantów, jakich do tej pory miał pod swoimi skrzydłami. Zaskakiwała go ich kreatywność, chęć do pracy i zdobywania wiedzy, ale nie tylko jego! Także przedstawiciel organizacji partnerskiej stwierdził, że nie spotkał jeszcze takiej wspaniałej grupy.

– W Hiszpanii są inne warunki dla energetyki odnawialnej. Byliśmy na wizycie studyjnej na plantacji solarnej, która rozciągała się na kilka hektarów. Ogromne pole zwierciadeł – to robiło wrażenie – opowiada Sławek. Jego zadaniem było także prowadzenie strony poświęconej praktykom w Hiszpanii, co – jak mówi –było jego kolejną przygodą, tym razem jako redaktora.

Reklama

Poza nabytymi kompetencjami uczniowie uzyskują certyfikat uczestnictwa oraz dokument Europass Mobilność, będący wykazem zadań i kompetencji zawodowych oraz społecznych. ZSEiO nabiera wiatru w żagle i już w przyszłym roku zamierza wysłać jeszcze większą liczbę uczniów na zagraniczne wojaże, bo po 18 z każdej klasy. 


Joanna Steblińska
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-05-03 19:13:05

    Takie powinny być pielgrzymki naszej młodzieży.Pielgrzymki w przyszłość,rozwój i spojrzenie na świat taki jaki jest,dobry nastawiony na dobro człowieka.Jak wrócą będą chcieli mieć to u siebie co zobaczyli u innych.To jest przyszłość.Przyszłość i wiara w człowieka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sh - niezalogowany 2019-05-04 07:28:15

    https://www.facebook.com/Geodeci-kontra-drony-ZSEiO-w-Sewilli-270257566955501/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Admin - niezalogowany 2019-05-05 08:13:05

    https://www.facebook.com/OdnawialniZSEiOwSewilli/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama