Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących od 2015 roku wyjeżdżają na zagraniczne praktyki. W tym roku poza granice naszego kraju, w ramach projektu „Od praktyki do profesjonalizmu”, wyruszyło aż 5 grup uczniów, liczących po 16 osób każda.
W projekcie uczestniczą uczniowie klas, które planowo muszą odbyć praktyki miesięczne. Młodzież zdobywa więc doświadczenie na dwóch płaszczyznach, najpierw przez 2 tygodnie praktykuje w Polsce, by później na kolejne dwa wyruszyć (w tym roku) do Wielkiej Brytanii, Portugalii i Hiszpanii, gdzie pozna europejskie standardy pracy. Do realizacji projektów w ramach programu Erasmus+, w kategorii kształcenie i szkolenie zawodowe, w ZSEiO przystąpiła Małgorzata Jędruch, która[paywall] nadzoruje przebieg od strony formalnej, jak i praktycznej, wyjeżdżając razem z uczniami.
Przedsięwzięcie to finansowane jest z programu POWER (Program Edukacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Kwota do wykorzystania to około 640 tys. zł. Te pieniądze pozwoliły na opłacenie organizacji praktyk, zakwaterowania, wyżywienia, podróży, w tym również transportu lokalnego, ubezpieczenia, kursów językowych (przed wyjazdem i w jego trakcie) oraz przygotowania kulturalnego, atrakcji, a także „kieszonkowego” dla uczniów, wahającego się od 500 do 1000 złotych. Projekt obejmował wszystkie profile zawodowe, w których kształci ZSEiO.
Uczniowie są zachwyceni możliwością wyjazdu na zagraniczne praktyki, jednak w każdej klasie do projektu kwalifikuje się szesnastka najlepszych. Muszą dbać o zachowanie, średnią ocen i udzielać się w szkolnej społeczności. To jednak niewielka cena za takie doświadczenie. Krzysztof Sadowy z klasy IV u o profilu technik elektronik odbywał praktyki w Portugalii. Wykonywał tam diagnozy elektronicznych układów samochodowych.
– Spotkaliśmy się tam z ogromnym zaufaniem ze strony opiekuna praktyk. W Polsce raczej coś sprzątnęliśmy, coś podaliśmy, a tam? Pan Gomez wymieniał nam objawy, a my samodzielnie dochodziliśmy do tego, jak co naprawić i robiliśmy to. Naprawiliśmy mnóstwo samochodów – mówi podekscytowany.
W Wielkiej Brytanii wylądowali Jakub Ossowski i Sebastian Szpytman z IV t o profilu teleinformatyk, którzy bardzo cenią sobie możliwość korzystania z zaawansowanych urządzeń, bo te nie są dostępne w Polsce. Przyznają, że poza sprawdzeniem się w swoim zawodzie i nabyciem praktyki, zyskali dodatkowe lekcje praktycznego angielskiego, bo ich zdolność komunikacji w tym języku dzięki wyjazdowi bardzo się rozwinęła.
W ramach zorganizowanych atrakcji odwiedzili między innymi miasteczko portowe Estee Eve’s czy Gibraltar. Ze swoim opiekunem praktyk złapali dobry kontakt, zaprzyjaźniając się. Nie chcieliby jednak pracować za granicą, pragną zdobytą wiedzę i innowacyjne rozwiązania przenieść na warunki krajowe.
Sławomir Cioch z klasy IV z o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest dumny z odbytych praktyk w Sewilli, a w szczególności z pochwały od opiekuna praktyk, który przyznał uczniom, że są zdecydowanie najlepszą grupą praktykantów, jakich do tej pory miał pod swoimi skrzydłami. Zaskakiwała go ich kreatywność, chęć do pracy i zdobywania wiedzy, ale nie tylko jego! Także przedstawiciel organizacji partnerskiej stwierdził, że nie spotkał jeszcze takiej wspaniałej grupy.
– W Hiszpanii są inne warunki dla energetyki odnawialnej. Byliśmy na wizycie studyjnej na plantacji solarnej, która rozciągała się na kilka hektarów. Ogromne pole zwierciadeł – to robiło wrażenie – opowiada Sławek. Jego zadaniem było także prowadzenie strony poświęconej praktykom w Hiszpanii, co – jak mówi –było jego kolejną przygodą, tym razem jako redaktora.
Poza nabytymi kompetencjami uczniowie uzyskują certyfikat uczestnictwa oraz dokument Europass Mobilność, będący wykazem zadań i kompetencji zawodowych oraz społecznych. ZSEiO nabiera wiatru w żagle i już w przyszłym roku zamierza wysłać jeszcze większą liczbę uczniów na zagraniczne wojaże, bo po 18 z każdej klasy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Takie powinny być pielgrzymki naszej młodzieży.Pielgrzymki w przyszłość,rozwój i spojrzenie na świat taki jaki jest,dobry nastawiony na dobro człowieka.Jak wrócą będą chcieli mieć to u siebie co zobaczyli u innych.To jest przyszłość.Przyszłość i wiara w człowieka.
https://www.facebook.com/Geodeci-kontra-drony-ZSEiO-w-Sewilli-270257566955501/
https://www.facebook.com/OdnawialniZSEiOwSewilli/
Takie powinny być pielgrzymki naszej młodzieży.Pielgrzymki w przyszłość,rozwój i spojrzenie na świat taki jaki jest,dobry nastawiony na dobro człowieka.Jak wrócą będą chcieli mieć to u siebie co zobaczyli u innych.To jest przyszłość.Przyszłość i wiara w człowieka.
https://www.facebook.com/Geodeci-kontra-drony-ZSEiO-w-Sewilli-270257566955501/
https://www.facebook.com/OdnawialniZSEiOwSewilli/