Od 1 stycznia lista uprawnionych do korzystania z sanatorium jest dłuższa niż dotychczas. Pozytywne zmiany dotyczą rolników pobierających emeryturę z KRUS.
W 2022 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Efekty tych zmian rolnicy zainteresowani wyjazdem do sanatorium mogą odczuć już od stycznia br. Od teraz z pobytu w nim mogą bowiem korzystać już nie tylko rolnicy aktywni zawodowo, ale także i ci, którzy mają emeryturę rolniczą z KRUS. Wymogiem jest samodzielność psychofizyczna.
Do grona adresatów formy reparacji zdrowia w postaci rehabilitacji w uzdrowisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dołączają nie tylko rolnicy na emeryturze, ale i opiekunowie osób niepełnosprawnych, dla których przewidziane są z kolei turnusy regeneracyjne. To jedna z nowości wprowadzonych wspomnianą wcześniej ustawą.
Według szacunków resortu rolnictwa w pierwszym roku[paywall] funkcjonowania nowych przepisów na zmianie skorzystać ma około 600 rolników, ale w kolejnych liczba ta ma się sukcesywnie zwiększać.
Turnus dla rolników emerytów ma wynosić maksymalnie 21 dni (czyli tyle samo, co w przypadku osób aktywnych zawodowo), a z rehabilitacji będzie można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Z kolei turnusy dla opiekunów przewidziane są na 7 dni. Rolnik emeryt ma mieć zagwarantowane średnio 3 zabiegi dziennie. Rodzaj tych zabiegów uzależniony będzie od wskazań lekarza w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze