Reklama

Od stycznia sanatorium także dla rolnika emeryta

Od 1 stycznia lista uprawnionych do korzystania z sanatorium jest dłuższa niż dotychczas. Pozytywne zmiany dotyczą rolników pobierających emeryturę z KRUS.

W 2022 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Efekty tych zmian rolnicy zainteresowani wyjazdem do sanatorium mogą odczuć już od stycznia br. Od teraz z pobytu w nim mogą bowiem korzystać już nie tylko rolnicy aktywni zawodowo, ale także i ci, którzy mają emeryturę rolniczą z KRUS. Wymogiem jest samodzielność psychofizyczna.

Do grona adresatów formy reparacji zdrowia w postaci rehabilitacji w uzdrowisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dołączają nie tylko rolnicy na emeryturze, ale i opiekunowie osób niepełnosprawnych, dla których przewidziane są z kolei turnusy regeneracyjne. To jedna z nowości wprowadzonych wspomnianą wcześniej ustawą.

Reklama

Według szacunków resortu rolnictwa w pierwszym roku[paywall] funkcjonowania nowych przepisów na zmianie skorzystać ma około 600 rolników, ale w kolejnych liczba ta ma się sukcesywnie zwiększać.

Turnus dla rolników emerytów ma wynosić maksymalnie 21 dni (czyli tyle samo, co w przypadku osób aktywnych zawodowo), a z rehabilitacji będzie można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Z kolei turnusy dla opiekunów przewidziane są na 7 dni. Rolnik emeryt ma mieć zagwarantowane średnio 3 zabiegi dziennie. Rodzaj tych zabiegów uzależniony będzie od wskazań lekarza w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama