31 maja br. w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu zostanie odlany 700-kilogramy dzwon, który zawiśnie w Kościele Mariackim w Krakowie.
Okazją do odlania dzwonu jest jubileusz[paywall] 700-lecia konsekracji krakowskiej bazyliki. „Święty Józef z Nazaretu” dołączy do średniowiecznej „orkiestry maryjnej” bijącej już w wieżach krakowskiego Kościoła Mariackiego. Szatę graficzną dzwony odebrał dzwonnik i mechanik Dzwonu Zygmunt – inżynier Andrzej Bochniak, pod opieką którego znajdują się dzwony na Wawelu, Jasnej Górze oraz właśnie w Kościele Mariackim. Ornamenty są pomysłu znanego artysty plastyka Ryszarda „Ryha” Paprockiego. Dzwon zdobić będzie m.in. postać św. Józefa, 4 herby, a jako tzw. początnik – wizerunek pieczęci archiprezbitera kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie.
– „Ubrana” jest już forma dzwonu. W pełnej swej krasie „urodzi się” on pod koniec maja w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, przy współpracy techniczno-montażowej z firmą Rduch Bells & Clocks z Czernicy – informują ludwisarze.
Nowy dzwon po raz pierwszy zabrzmi w roku jubileuszu – 1 stycznia 2020 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze