Reklama

Odleją „Świętego Józefa z Nazaretu”

26/05/2019 14:00

31 maja br. w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu zostanie odlany 700-kilogramy dzwon, który zawiśnie w Kościele Mariackim w Krakowie.

Okazją do odlania dzwonu jest jubileusz[paywall] 700-lecia konsekracji krakowskiej bazyliki. „Święty Józef z Nazaretu” dołączy do średniowiecznej „orkiestry maryjnej” bijącej już w wieżach krakowskiego Kościoła Mariackiego. Szatę graficzną dzwony odebrał dzwonnik i mechanik Dzwonu Zygmunt – inżynier Andrzej Bochniak, pod opieką którego znajdują się dzwony na Wawelu, Jasnej Górze oraz właśnie w Kościele Mariackim. Ornamenty są pomysłu znanego artysty plastyka Ryszarda „Ryha” Paprockiego. Dzwon zdobić będzie m.in. postać św. Józefa, 4 herby, a jako tzw. początnik – wizerunek pieczęci archiprezbitera kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

– „Ubrana” jest już forma dzwonu. W pełnej swej krasie „urodzi się” on pod koniec maja w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, przy współpracy techniczno-montażowej z firmą Rduch Bells & Clocks z Czernicy – informują ludwisarze.

Reklama

Nowy dzwon po raz pierwszy zabrzmi w roku jubileuszu – 1 stycznia 2020 roku.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama