Kolejne, cenne, ale popadające w ruinę nagrobki na cmentarzach w regionie zostaną objęte pracami konserwatorskimi. Ich sfinansowanie będzie możliwe dzięki datkom zebranym podczas kwest zorganizowanych w dniu Wszystkich Świętych.
Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi, któremu przewodniczył sędzia Antoni Rachwał. Niestety, śmierć tego społecznika przerwała te piękną i pożyteczną akcję i dopiero od 2005 roku rozpoczęło ją organizować Towarzystwo Ulepszania Miasta, a od 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W tym roku jego członkowie i sympatycy kwestowali przy nekropoliach[paywall] od 30 października do 1 listopada. Do ich puszek „wpadło” 30 357,92 zł, czyli o 4 tysięcy więcej niż w roku 2015. Wzorem lat poprzednich pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie wyjątkowych miejsc spoczynku znajdujących się na tutejszych cmentarzach. Chodzi m.in. o groby wybitnych osób związanych i zasłużonych dla miasta, których działalność przyczyniła się do rozkwitu miasta na przełomie XIX i XX wieku, zarówno pod względem materialnym jak również kulturalnym. Niewątpliwie do grona tych osobistości należy Aleksander Dworski (1823 – 1908) wiceburmistrz i burmistrz miasta Przemyśla, poseł na sejm, uczestnik Powstania Styczniowego. Nagrobek tego honorowego obywatela miasta, usytuowany w polu nr 15 jest planowany do objęcia pracami remontowo – konserwatorskimi w roku 2017. Drugim obiektem, wytypowanym do konserwacji ze względu na jego duże wartości artystyczne oraz pogarszający się stan zachowania, jest nagrobek Elusi i Józia, usytuowany w polu nr 2, pochodzący z lat 80/90 XIX w., a przedstawiający postać unoszącego się anioła z pochodnią i kwiatami róż w dłoniach. Oba znajdują się na cmentarzu Głównym przy ulicy Słowackiego.
– Planowane do wykonania prace przy wyżej wymienionych nagrobkach są wyrazem naszego wspólnego starania o zachowanie tych niezwykłych pamiątek dawnej kultury oraz pamięci o osobach, które poprzedziły nas w ziemskiej wędrówce – podkreśla Bogusława Pieczyńska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
Dzięki datkom z kwesty przeprowadzonej w 2015 roku, dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pieniędzy własnych oraz przy współudziale darczyńców, Komitet Ochrony Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowej, działający przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu wykonał prace remontowo – konserwatorskie przy następujących nagrobkach: nagrobek generała Wojska Polskiego Kazimierza Grabowskiego, zm. 1 marca 1931 r. w Przemyślu, nagrobek Juliana Roszkowskiego, generała inżynierii armii Austro - Węgier, komendanta Twierdzy Przemyśl 1890-1897, zm. w 1897 r. w Przemyślu, nagrobek Karoliny Lewickiej z Witwickich w formie nieokorowanego krzyża na kamiennym kopczyku, grób Konstantego i Eleonory z Zagórskich Finik, nagrobek Hieronima i Henryki Tarczyńskich w formie rzeźby nagrobnej z przedstawieniem Pana Jezusa.
1 listopada br. pieniędzy na ratowanie cennych nagrobków nie szczędzono również w Jarosławiu. Podczas odbywającej się już 24 raz kwesty gromadzono datki na przywracanie świetności ważnych miejsc spoczynku na tamtejszym Starym Cmentarzu oraz na polskiej nekropolii w Jaworowie na Ukrainie. Zebrano 6992,87 zł. Warto wspomnieć, że Stary Cmentarz w Jarosławiu jest jedną z najstarszych pozamiejskich nekropolii w Europie. Jego historia sięga roku 1784 roku i powstał wcześniej niż cmentarze: Łyczakowski we Lwowie (1786), Powązkowski w Warszawie (1790), wileński Rossa (1800), czy też Rakowicki w Krakowie (1803). Pierwsza kwesta zorganizowana została w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ks. Czartoryskich Tomasza Kuleszy oraz Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis. Z roku na rok liczba wolontariuszy kwestujących zwiększała się. W chwili obecnej głównymi współorganizatorami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Ks. Czartoryskich w Jarosławiu. W tegorocznej kweście, oprócz samorządowców, radnych, członków SMJ, dyrekcji, nauczycieli oraz młodzieży ZSO im. Ks. Czartoryskich, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 9 im. T. Kościuszkiw Jarosławiu Jacka Wojtasa, przedstawicieli Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu, członków jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej udział wziął także burmistrz miasta Waldemar Paluch wraz z rodziną. Na przestrzeni ostatnich 9 lat (razem z 2016 r.) zebrane fundusze oraz przeznaczone kwoty z budżetu miasta (łącznie ponad 260 tys. zł) pozwoliły uratować 34 obiekty na Starym i Nowym Cmentarzu.
W dniu Wszystkich Świętych wolontariusze z puszkami widoczni byli także przed cmentarzami w regionie. W Żurawicy zebrali 4724,96 zł, które będą przeznaczone na odrestaurowanie tamtejszego pomnika poświęconego żołnierzom poległym podczas I i II wojny światowej. Do udanych zaliczyli kwestę członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej i wspierający ich członkowie władz samorządowych, nauczyciele, sportowcy, społecznicy, członkowie „Strzelca”. Łącznie zgromadzili 6941,53 zł, które przeznaczone będą na potrzeby lapidarium. W ubiegłym roku zebrano 6713,23 zł. Za pieniądze odrestaurowano mogiłę Obrońców Lubaczowa i Baszni Dolnej.
– Dziękuję wszystkim społecznikom za udział w kweście – podsumował Zenon Swatek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubaczowie oraz członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. – Serdeczne podziękowania należą się przede wszystkim ofiarodawcom, którym szczególnie zależy na ochronie mogił lubaczowskiej nekropolii – dodał.
Po raz 7 na zabytkowym cmentarzu przy ul. Tysiąclecia w Przeworsku, w dniu 1 listopada odbyła się zbiórka pieniędzy pod hasłem „Ratujmy nagrobki”. W tym roku renowacji doczekał się znany wszystkim niewielki pomnik austriackiego oficera Flintego. W przyszłym roku dzięki zebranym kilka dni temu kwocie 5250 zł organizatorzy kwesty odnowić wybrane nagrobki zasłużonych przeworszczan.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze