Reklama

Odszedł Leszek Włodek ps. „Azymut”,” „Mściwój”, „Leszek Biały”

12/02/2022 11:03

7.08.1930 Przemyśl – 05.02.2022 Przemyśl

Z harcerstwem związany od najmłodszych lat. Od 1938 roku członek Harcerskiego Pogotowia Wojennego, w którego ramach zajmował się m. in. dostarczaniem żywności jeńcom wojennym oraz opieką nad rannymi i uchodźcami.

Uczestnik tajnego nauczania, od 1942 r. zmobilizowany do drużyny Bojowych Szkół Łączności Szarych Szeregów, w której przeszedł szkolenie wojskowe oraz ukończył szkołę podoficerską łączności. Zajmował się przenoszeniem meldunków i rozkazów.

W 1943 r. został przydzielony jako łącznik do Kierownictwa Dywersji AK (KEDYW). W kwietniu 1944 roku uczestniczył jako łącznik w akcji „Jula”, prowadzonej przez słynny Batalion „Zośka”.

Był także łącznikiem mjr. Władysława Koby ps. „Rak” do 1945 roku. W latach 1945 – 1947 kierował działalnością konspiracyjnej drużyny instruktorskiej kryptonim „Klub Dyskusyjny”.

Druh Leszek u schyłku wojny i po jej zakończeniu należał kolejno do organizacji: „NIE”, Delegatury Rządu na Kraj oraz Konfederacji Niepodległej Polski.

Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 r. odsiedział 4 lata w więzieniu, gdzie traktowany był w nieludzki sposób. Po wyjściu na wolność był prześladowany, przez kilka lat miał kłopoty z podjęciem zatrudnienia.

Reklama

W późniejszych latach pracował w Centralnym Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Przeworsku i Rzeszowie, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a także w szkolnictwie.

W ostatnich latach Członek Honorowy Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, członek Stowarzyszenia Szarych Szeregów – oddział w Przemyślu, przewodniczący Kapituły Honorowej Odznaki Harcerstwa Przemyskiego oraz przewodniczący Hufcowej Komisji Historycznej.

Leszek Marian Włodek był niestrudzonym badaczem i pasjonatem historii i archiwistyki, specjalizującym się w dziejach i kulturze Przemyśla, harcmistrzem.

Był działaczem ZS Strzelec i przewodniczącym Towarzystwa Obrońców Przemyśla 1918-1949, a przede wszystkim uczestnikiem walk o niepodległość w Szarych Szeregach i Armii Krajowej.

Brał udział w wydawaniu podziemnego pisma „Czuj Duch!”, po wojnie współpracował z innymi konspiracyjnymi czasopismami. Od 1947 do 1949 r. był członkiem Generalnej Konfederacji Niepodległej Polski.

Członek honorowy Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu. Dodatkowo członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu od 1964 roku, członek honorowy – od roku 2016 roku.

Reklama

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości