7.08.1930 Przemyśl – 05.02.2022 Przemyśl
Z harcerstwem związany od najmłodszych lat. Od 1938 roku członek Harcerskiego Pogotowia Wojennego, w którego ramach zajmował się m. in. dostarczaniem żywności jeńcom wojennym oraz opieką nad rannymi i uchodźcami.
Uczestnik tajnego nauczania, od 1942 r. zmobilizowany do drużyny Bojowych Szkół Łączności Szarych Szeregów, w której przeszedł szkolenie wojskowe oraz ukończył szkołę podoficerską łączności. Zajmował się przenoszeniem meldunków i rozkazów.
W 1943 r. został przydzielony jako łącznik do Kierownictwa Dywersji AK (KEDYW). W kwietniu 1944 roku uczestniczył jako łącznik w akcji „Jula”, prowadzonej przez słynny Batalion „Zośka”.
Był także łącznikiem mjr. Władysława Koby ps. „Rak” do 1945 roku. W latach 1945 – 1947 kierował działalnością konspiracyjnej drużyny instruktorskiej kryptonim „Klub Dyskusyjny”.
Druh Leszek u schyłku wojny i po jej zakończeniu należał kolejno do organizacji: „NIE”, Delegatury Rządu na Kraj oraz Konfederacji Niepodległej Polski.
Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 r. odsiedział 4 lata w więzieniu, gdzie traktowany był w nieludzki sposób. Po wyjściu na wolność był prześladowany, przez kilka lat miał kłopoty z podjęciem zatrudnienia.
W późniejszych latach pracował w Centralnym Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Przeworsku i Rzeszowie, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a także w szkolnictwie.
W ostatnich latach Członek Honorowy Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, członek Stowarzyszenia Szarych Szeregów – oddział w Przemyślu, przewodniczący Kapituły Honorowej Odznaki Harcerstwa Przemyskiego oraz przewodniczący Hufcowej Komisji Historycznej.
Leszek Marian Włodek był niestrudzonym badaczem i pasjonatem historii i archiwistyki, specjalizującym się w dziejach i kulturze Przemyśla, harcmistrzem.
Był działaczem ZS Strzelec i przewodniczącym Towarzystwa Obrońców Przemyśla 1918-1949, a przede wszystkim uczestnikiem walk o niepodległość w Szarych Szeregach i Armii Krajowej.
Brał udział w wydawaniu podziemnego pisma „Czuj Duch!”, po wojnie współpracował z innymi konspiracyjnymi czasopismami. Od 1947 do 1949 r. był członkiem Generalnej Konfederacji Niepodległej Polski.
Członek honorowy Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu. Dodatkowo członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu od 1964 roku, członek honorowy – od roku 2016 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze