Już dziś, 1 kwietnia, rusza okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego, co oznacza, że każdy ubezpieczony w drugim filarze ponownie będzie mógł zdecydować, czy całość jego składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy część przekazać do OFE.
Chodzi o losy składki stanowiącej 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć, czyli 16,6 procent, trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.). Decyzję podjętą w sprawie wspomnianych 2,92 proc. można będzie zmienić w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca br. Ci, którzy w 2014 r. zdecydowali, że miejscem przeznaczenia składki ma być ZUS i nie planują zmienić zdania w tej kwestii, nie muszą składać żadnych deklaracji. Natomiast ci, którzy zdanie zmienili i wspomniane 2,92 proc. składki wolą ulokować w wybranym OFE, powinni wypełnić specjalne oświadczenie dostępne w placówce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.
Kolejna szansa na zmiany będzie za cztery lata. Najbliższe okienko transferowe będzie miało miejsce w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. – przypomina Oddział ZUS w Rzeszowie. – Oświadczenie można dostarczyć osobiście do ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów dostępnych w większych placówkach ZUS. Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą złożyć oświadczenie przez internet, przy wykorzystaniu profilu na PUE – wyjaśnia rzecznik prasowy tej instytucji Małgorzata Łyszczarz-Bukała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ale wybór między jednymi złodziejami a drugimi
ale wybór między jednymi złodziejami a drugimi