Reklama

OFE czy ZUS? Od 1 kwietnia można zmieniać decyzję w sprawie składki emerytalnej

Już dziś, 1 kwietnia, rusza okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego, co oznacza, że każdy ubezpieczony w drugim filarze ponownie będzie mógł zdecydować, czy całość jego składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy część przekazać do OFE.

Chodzi o losy składki stanowiącej 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć, czyli 16,6 procent, trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.). Decyzję podjętą w sprawie wspomnianych 2,92 proc. można będzie zmienić w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca br. Ci, którzy w 2014 r. zdecydowali, że miejscem przeznaczenia składki ma być ZUS i nie planują zmienić zdania w tej kwestii, nie muszą składać żadnych deklaracji. Natomiast ci, którzy zdanie zmienili i wspomniane 2,92 proc. składki wolą ulokować w wybranym OFE, powinni wypełnić specjalne oświadczenie dostępne w placówce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Kolejna szansa na zmiany będzie za cztery lata. Najbliższe okienko transferowe będzie miało miejsce w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. – przypomina Oddział ZUS w Rzeszowie. – Oświadczenie można dostarczyć osobiście do ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów dostępnych w większych placówkach ZUS. Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą złożyć oświadczenie przez internet, przy wykorzystaniu profilu na PUE – wyjaśnia rzecznik prasowy tej instytucji Małgorzata Łyszczarz-Bukała.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    płatnik - niezalogowany 2016-04-02 15:31:11

    ale wybór między jednymi złodziejami a drugimi

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama