„… a barwą ziemi była krew…” – pod takim hasłem obchodzono w poniedziałkowe popołudnie, 12 lipca, w Gaci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Ustanowione przez polski parlament w 2017 r. święto obchodzone jest w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, a data 12 lipca zbiega się z rocznicą tragicznych wydarzeń dla wsi Gać. Dlatego obchody te mają szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności[paywall].
Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. Złożyło się na nią odczytanie relacji naocznego świadka pacyfikacji pana Józefa Puchały, pozostawienie wieńców i zniczy pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, odegranie przez trębacza Orkiestry Dętej OSP w Gaci utworu „Śpij kolego” oraz okolicznościowe przemówienie wójt gminy Grażyny Pieniążek. Dopełnieniem obchodów był koncert pieśni patriotycznych.
W upamiętnieniu ofiar polskiej wsi złożonej w czasie II wojny światowej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Oprawę i asystę honorową zapewniła gromada zuchowa działająca przy Szkole Podstawowej w Ostrowie oraz strażacy OSP, a uroczystość uświetniła koncertem Orkiestra Dęta OSP w Gaci.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zawsze zastanawia mnie dlaczego wieś ponosi zawsze największe straty tak w ludziach jak też w dobrach materialnych z każdej działalności patriotycznej jak też wyzwoleńczej w Polsce.Chłopi najmniej uświadomieni, nie mający pojęcia o polityce organizacjach patriotycznych zawsze giną setkami jak nie tysiącami czego nie można powiedzieć o działaczach tak patriotycznych jak też wyzwoleńczych.W naszym regionie wszyscy patrioci specjalizowali się w rabunku polskiej wsi pod przykrywką walki o wolność.
Dobrze ze chociaz szlachetni uker-barbazyncy wszystkiego pilnowali i bronili polska wies przed rabunkami, smiercia ,pozaga .Ty psi ,,,,u upainski.
Największe straty i ofiary na wsi w naszym regionie przyniosła w ostatnich dziesięcioleciach działalność UPA. Wcześniej najazdy Tatarów.
Tadeuszu. Poruszyles ciezki temat. A jak myslisz,gdyby tak teraz na nas napadli,to kto Tadeuszu,kto by bronil Przemysla ? My Tadeuszu,lud,ktory zawsze byl najbardziej oklamywany,oszukiwany. To wcale nie musi byc wies. Naprawde wierz mi,ze to bedziemy my. Jak jestes przeszkolony i uswiadomiony? Obawiam sie ,ze na tyle co ja,tzn,nic,zero.Napewno ja ani ty nie uciekniemy,bo i dokad. Zreszta w nas wlasnie drzemie ten duch patriotyczny. I to nas wlasnie zgina setki jak nie tysiace. To my staniemy do walki o wolnosc.Taka wlasnie my polacy mamy historie. A Ci wszyscy,ktorzy maja kase,zyja pelna geba i sa decyzyjni poprostu uciekna jak najdalej stad. I jak historia lubi sie powtarzac wroca i znow beda dzielic stolki. Ale nas juz moze nie byc. Historia lubi sie powtarzac,ale oby nie tak szybko. I nie mam tu na mysli zadnej opcji politycznej. Poprostu taka tylko krotka refleksja o naszym narodzie,choc smutna.
Nie oszukujmy się.Przemyśla tak jak Lwowa bronili dzieciaki.Szanowni mieszkańcy naszych grodów pochowali się w domach i nawet nie starczało im odwagi by podejść do okna.Ponieważ tych dzieciaków zgineło bardzo duzo mieszkańców tak Lwowa jak też Przemyśla po zakończonych walkach gryzło sumienie i to mocno.Postanowili więc fundnąć cmentarz dzieciom Lwowa jak też pomniczek w Przemyślu. W naszym mieście stoi taki pomnik na Zasaniu przy moście.A kto zginął przy obronie Przemyśla to mamy groby tylko dzieciaków i nikogo więcej. Takie są smutne fakty.A we wszystkich naszych walkach patriotycznych to w 99% gineli chłopi nie mający zielonego pojęcia dlaczego giną.
Myslisz,ze te dzieciaki wiedzialy tak naprawde dlaczego gina.? Zaraz ktos tu napisze o ich bezsensownie przelanej krwi, Gdyby wiedzieli co my zrobilismy z ta Polska.... Nie chce historii.Chce tego co dzis i co nas czeka.Mysle o jutrze.
Masz rację.W powstaniu warszawskim też wiedziały dlaczego gina.W krajach afryki tych bardziej zacofanych gdzie dzieciaki stanowia połowę armii też wiedza za co gina.A taki dzieciak w wieku 10 do 16 lat walke traktuje jako zabawęDlatego są dziećmi.Ale w naszym kraju dzieci nigdy nie żałowaliśmy kiedy je wykorzystywaliśmy tak w walce,na wojnie jak też w chwili obecnej gdzie spełniają wszystkie zachcianki pedofilii niestety skupionych głównie w kosciele.Tych dzieciaków też nie jest żal. Co innego pedofilii kościelnej współczujemy a wkrajnych przypadkach nawet za nią się modlimy.Takie niestety są nasze wartości.Dzieci tak samo nie żałujemy ,jak nie załowaliśmy ginących w/g zachcianek "patriotów "chłopów.Co taki chłop znaczy dla prawdziwego patrioty. Nic zwyczajnie nic.
No tak.To prawda.Dzieci nigdy nie zalowalismy.Wspomniales o pedofilii kościelnej, o której się zbyt mało mówi, bo przecież tu ofiarami są również dzieci. I trudno się tu z Tobą nie zgodzić.Dlaczego w takim razie nie wspomniales o LGBT?Czy tu ofiarami nie są również dzieci?Jak myślisz, czy dzieci tak samo nie zalujemy jak tych patriotów chłopów.?
Widzę, ze nie masz zielonego pojęcia o LGBT.
Brak obietywizmu Tadeuszu.Każde z nas ma prawo do wyrażania swoich pogladow,choc możemy się ze sobą nie zgadzac.Sama się zastanawiam, jak to jest?Nie jestem osobą prawicowa, zreszta jak sam zauważyłeś, wynika to z rozmowy. A to LGBT nie może mi jakoś przejść przez gardło. Być może za dużo Tadeuszu o tym wiem. Bo widzisz tak jest źle, a tak jeszcze gorzej.Dziękuję za rozmowę. PozdrawiamAle dziękuję za rozmowę.
Jesteś naprawdę jak przedszkolak zielona w temacie LGBT.
Zawsze zastanawia mnie dlaczego wieś ponosi zawsze największe straty tak w ludziach jak też w dobrach materialnych z każdej działalności patriotycznej jak też wyzwoleńczej w Polsce.Chłopi najmniej uświadomieni, nie mający pojęcia o polityce organizacjach patriotycznych zawsze giną setkami jak nie tysiącami czego nie można powiedzieć o działaczach tak patriotycznych jak też wyzwoleńczych.W naszym regionie wszyscy patrioci specjalizowali się w rabunku polskiej wsi pod przykrywką walki o wolność.
Dobrze ze chociaz szlachetni uker-barbazyncy wszystkiego pilnowali i bronili polska wies przed rabunkami, smiercia ,pozaga .Ty psi ,,,,u upainski.
Największe straty i ofiary na wsi w naszym regionie przyniosła w ostatnich dziesięcioleciach działalność UPA. Wcześniej najazdy Tatarów.