Reklama

Ofiara polskiej wsi uczczona

25/07/2021 09:39

„… a barwą ziemi była krew…” – pod takim hasłem obchodzono w poniedziałkowe popołudnie, 12 lipca, w Gaci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Ustanowione przez polski parlament w 2017 r. święto obchodzone jest w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, a data 12 lipca zbiega się z rocznicą tragicznych wydarzeń dla wsi Gać. Dlatego obchody te mają szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności[paywall].

Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. Złożyło się na nią odczytanie relacji naocznego świadka pacyfikacji pana Józefa Puchały, pozostawienie wieńców i zniczy pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, odegranie przez trębacza Orkiestry Dętej OSP w Gaci utworu „Śpij kolego” oraz okolicznościowe przemówienie wójt gminy Grażyny Pieniążek. Dopełnieniem obchodów był koncert pieśni patriotycznych.

Reklama

W upamiętnieniu ofiar polskiej wsi złożonej w czasie II wojny światowej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Oprawę i asystę honorową zapewniła gromada zuchowa działająca przy Szkole Podstawowej w Ostrowie oraz strażacy OSP, a uroczystość uświetniła koncertem Orkiestra Dęta OSP w Gaci.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-07-25 10:19:14

    Zawsze zastanawia mnie dlaczego wieś ponosi zawsze największe straty tak w ludziach jak też w dobrach materialnych z każdej działalności patriotycznej jak też wyzwoleńczej w Polsce.Chłopi najmniej uświadomieni, nie mający pojęcia o polityce organizacjach patriotycznych zawsze giną setkami jak nie tysiącami czego nie można powiedzieć o działaczach tak patriotycznych jak też wyzwoleńczych.W naszym regionie wszyscy patrioci specjalizowali się w rabunku polskiej wsi pod przykrywką walki o wolność.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    usa - niezalogowany 2021-07-25 13:24:06

    Dobrze ze chociaz  szlachetni uker-barbazyncy  wszystkiego pilnowali i bronili polska wies przed rabunkami, smiercia ,pozaga .Ty psi ,,,,u upainski.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wołodko - niezalogowany 2021-07-25 13:37:55

    Największe straty i ofiary na wsi w naszym regionie przyniosła w ostatnich dziesięcioleciach  działalność UPA. Wcześniej najazdy Tatarów. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości