Reklama

Okiem mamy Majówki: 2-latek przed telewizorem?

13/04/2018 07:36

Zwolennicy oglądania telewizji mówią: bajki kształcą i rozwijają. Przeciwnicy twierdzą, że telewizja szkodzi i ogłupia. Jaka jest więc prawda? Kiedy dziecko może zacząć oglądać bajki? Te pytania, jak każde inne, które są związane z rozwojem Twojego dziecka, są trudne. Im więcej rodziców, tym więcej różnych opinii.

Temat jest mi bliski i spotykam się z nim na co dzień. Nie wiem, skąd się to wzięło, ale maluch już około pierwszego roku życia spogląda z zaciekawieniem na szklany ekran, który go tak zaciekawia, że siedzi nieruchomo przez długi czas. Rozwój technologiczny, wszechobecne telefony komórkowe, tablety, smartwatche, wszystko co się świeci, rusza, zaciekawia dziecko, które chłonie w szybkim tempie wszystkie nowinki technologiczne. Myślę, że nie da się go wychowywać w czterech ścianach, bez dostępu do technologii i mediów. To wszystko odbywać się powinno „w granicach normy”. Tę normę wyznacza rodzic. Jeśli kupi dziecku tablet i zostawi je z nim sam na sam, to konsekwencje takich działań na dłuższą metę mogą nie być za ciekawe. No chyba, że dziecko jest już dorosłe ;) Warto wspólnie poznawać nowe możliwości. Dzięki temu masz kontrolę nad tym, co Twoje dziecko robi w sieci. Wspólnie budujecie też relację. Podobnie jest z telewizją. Jeśli Twoje dziecko wyraża zainteresowanie telewizją, pozwól mu obejrzeć bajkę ze zwierzątkami, traktorkami czy rodzinką Treflików. Bajki uczą, to prawda! W bajkowym świecie możesz przenieść się do Afryki, poznać dzikie safari, zwiedzić najpiękniejsze miejsca na świecie. Ja pozwalam swojemu synowi oglądać bajki, lecz robimy to wspólnie i trwa to około 30 minut dziennie. Nie widzę w tym nic złego. Jeśli czas spędzony przed telewizorem jest stale przekraczany, może to powodować u dziecka rozdrażnienie, zdenerwowanie, które niełatwo okiełznać. Rodzice, którzy definitywnie zabraniają swoim dzieciom oglądania telewizji, mają poczucie, że w ten sposób uchronią dziecko przed złem tego świata. Może i jest to metoda? Jakie jest Wasze zdanie? Co myślicie na temat wspólnego oglądania bajek z dzieckiem?


Jeżeli chciałybyście bądź chcielibyście, tatusiowie, poruszyć kwestie, które Was nurtują, zapraszam do nadsyłania pytań, opinii na adres e-mailowy: monika.x.maj@gmail.com.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Franka - niezalogowany 2020-08-21 11:01:11

    Dziecko należy kontrolować, jednak trzeba to robić z głową. Jeśli nie będziemy go kontrolować, zapewne nie będzie się dobrze zachowywało. Dlatego też dzieciom warto zaproponować tego typu gadżet- https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch Dziecko będzie zadowolone z gadżetu, a rodzic będzie mógł je kontrolować.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maja - niezalogowany 2020-09-22 14:13:54

    Niestety obecnie dzieci są skazane na nowinki techniczne, ponieważ każdy ma do nich dostęp. Najważniejsze jest to, by dziecku skutecznie je ograniczać- ma korzystać, ale z umiarem. Trzeba również pamiętać, że niektóre gadżety są naprawdę pomocne, np: https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch Zegarek z gps jest w stanie zlokalizować dziecko i nasłuchiwać jego otoczenie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    klaudia.osa_544 2020-09-27 21:01:33

    Co za dużo to nie zdrowo. Na pewno 2 godzinki w zupełności wystarczą.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama