Reklama

Opłata za śmieci w górę! 30 złotych od osoby za segregację?!

Najprawdopodobniej prawie 5,5 mln zł zabraknie władzom miasta Przemyśla, aby sfinansować w 2020 roku zagospodarowanie odpadów komunalnych. A to oznacza bardzo drastyczną, bo ponad 100-procentową (!) podwyżkę za śmieci.

– Szacowana stawka w przyszłym roku za segregowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych wyniesie około 30 zł od mieszkańca – przewiduje sekretarz miasta Dariusz Łapa[paywall].

Dlaczego aż tyle? 16 sierpnia br. doszło do otwarcia ofert przetargowych na zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Miejskiej Przemyśl w 2020 r. Kwota zabezpieczona w miejskiej kasie na ten cel w 2020 r. – zgodnie z umową wykonawczą z 12 grudnia 2016 r. – to 8 mln 359 tys. 341 zł. Problem w tym, że najtańsza oferta wyniosła 13 mln 694 tys. 841 zł.

Reklama

– Różnica wysokości zaoferowanych cen ofertowych i kwot przeznaczonych przez miasto na sfinansowanie zamówienia, a zaakceptowanych przez przemyskich radnych, to kwota 5 milionów 471 tysięcy 580 złotych. W związku z tym podjęliśmy decyzję o unieważnieniu tego przetargu i ogłoszeniu nowego. Wątpliwe jednak, by zaoferowana kwota była zbliżona do zabezpieczonej przez nas w budżecie – powiedział D. Łapa.

30 zł za segregację. 60 zł za nieselektywną zbiórkę?

Władze miasta oszacowały, że łączny koszt systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych w 2020 r. w zakresie: zagospodarowania i odbioru odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu, edukacji ekologicznej, ulg dla dzieci, obsługi PSZOK wyniesie 19 mln 702 tys. 885 zł brutto.

Reklama

– Zdecydowaliśmy się ogłosić drugi przetarg. Jeśli nikt nie obniży oferty, przemyślanie muszą się przygotować na podwyżkę od nowego roku – dodał sekretarz miasta.

Obecnie stawka za selektywną zbiórkę śmieci wynosi 14 zł od mieszkańca, za nieselektywną – 20 zł. Od nowego roku kwota ta wzrośnie o nieco więcej niż 100 procent! Za ten drugi „sposób” pozbywania się śmieci będzie trzeba zapłacić ok. 60 zł. Jeśli drugi przetarg niczego nie zmieni, projekt uchwały zostanie niebawem przygotowany.

Nowe przepisy

6 września br. weszła w życie tzw. nowa ustawa śmieciowa. Jednym z celów ma być zwiększenie motywacji mieszkańców do segregowania odpadów. Ustawa wprowadza „widełki” w opłatach dla osób, które nie będą segregować śmieci. Zapłacą one nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

Reklama

Oprócz różnicy w cenie za odpady segregowane i niesegregowane dodatkowym impulsem do segregacji odpadów mają być rozwiązania dające samorządom możliwość obniżenia opłat śmieciowych dla mieszkańców. Nowelizacja ustawy przewiduje, że opłaty śmieciowe będą niższe dla tych mieszkańców, którzy mają np. przydomowe kompostowniki, czyli zagospodarowują sami część produkowanych przez siebie odpadów. Samorządy będą mogły jednak takie osoby skontrolować. Jeżeli się okaże, że mimo deklaracji nie kompostują odpadów, stracą upust w opłacie śmieciowej. Zgodnie z ustawą, jeżeli właściciele nieruchomości nie będą selektywnie zbierać śmieci, to firmy odbierające odpady przyjmą je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadomią o tym fakcie władze gminy.

Nowe przepisy regulują również kwestię odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady. Chodzi m.in. sklepy czy galerie handlowe. Zgodnie z nowelą właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2019-09-10 21:15:59

    Klasyczny urzędniczy idiotyzm!Od wprowadzenia "reformy śmieciowej" będzie to już 540% podwyżki za niesegregowane. Gawiedź to łyka, cieszy się i bije brawo jak wynika z sondaży.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Irka - niezalogowany 2019-09-10 21:32:02

    Bierzecie 500+ pieniądze na dzieci trzeba opłacać śmieci

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Smieciarz - niezalogowany 2019-09-10 22:05:24

    Irka ty jak typowy  Janusz 500 + zazdrość  czy co miasto więcej teraz wyda za sprzątanie nad sanem i rowów  A Ty 500 plus haha 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama