Reklama

Opuszczone przemyskie lokale ożyją. Choć na chwilę

No i udało się! 3 znane przemyślanki zyskają swoje upamiętnienie na kamienicy Rynek 26. Odsłonięcie tablicy to – obok wystawy, spektaklu, prelekcji i koncertu – element interdyscyplinarnego projekt zaplanowanego w przestrzeni miejskiej Przemyśla. Zrealizowany zostanie 12 i 13 września.

Centrum światów jest tutaj to projekt odnoszący się do przeszłości i teraźniejszości grodu nad Sanem. – W przeszłości Przemyśla ważna jest jego wielokulturowość. Przed laty 30 procent mieszkańców stanowili Żydzi, a kolejne 16 procent Ukraińcy, a mitologizowany okres galicyjskiej świetności przypada na przełom XIX i XX wieku – mówią kuratorki Jadwiga Sawicka i Lila Kalinowska. Na przeszłości skupiała się pierwsza część projektu, zrealizowana w grudniu zeszłego roku.

Dziś, we wrześniowej odsłonie, organizatorzy i widzowie przyjrzą się teraźniejszości. – Centrum światów jest tutaj, każdy z nas ma swoje Centrum Światów. Zajmujemy się dzisiejszą kondycją naszego miasta, centrum naszego świata, pustkami w nim i sposobami ich wypełniania. Każdy z uczestników próbuje ten temat podjąć po swojemu, szuka swoich odpowiedzi – mówi L. Kalinowska.

Reklama

 

Zapełnią pustki

Zaproszeni do udziału w projekcie artyści i artystki swoją sztuką spróbują wypełnić opuszczone lokale w centrum Przemyśla. Instalacje, fotografie, prace wideo i projekty wirtualne stanowić będą artystyczną część projektu zwieńczoną spektaklem Ludomira Franczaka Atlas dźwięków / Dzwony (12.09, g. 18, Dom Ukraiński).

W części teoretycznej odbędą się wystąpienia teoretyków literatury, historyków i urbanistów (13.09, od. g. 11, TPN). Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej trzem wybitnym przemyślankom: Helenie Deutsch, Olenie Kulczyckiej i Wincencie Tarnawskiej nastąpi w niedzielę, o g. 15.30. Wieczór uświetni swoim koncertem Sviatyj.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Z powodu pandemii liczba miejsc jest ograniczona. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Przemyśla.

Reklama

Aleksandra Nowotyńska

***

Artyści zaproszeni do projektu:

 

Andrij Fil, Magdalena Franczak i Azar Pajuhandeh, Ludomir Franczak, Mikołaj Garlak, Marek Horwat, Lila Kalinowska, Edyta Kurc, Patryk Krygowski, Łukasz Kuśnierz, Karolina Niwelińska, Marcin Polak, Ondrej Revický, Jadwiga Sawicka oraz studentki Instytutu Sztuk Pięknych UR: Daria Bartman i Grupa Projektowa.


 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kaśka - niezalogowany 2020-12-08 09:30:40

    Kurcze, klimaty jak na stronie http://fotokomorka.com/opuszczone-miejsca/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama