Reklama

Orszaki trzech króli tylko u nielicznych

15/01/2022 11:49

Tegoroczne obchody święta Trzech Króli po raz kolejny odbyły się w cieniu pandemii. Nie zorganizowano największego bodaj w regionie orszaku w Jarosławiu. W kilku parafiach regionu zamiast orszaku odbyło się spotkanie kolędnicze z udziałem postaci jasełkowych. Nieco śmielej działano w powiecie przeworskim – tu orszak przeszedł w Kańczudze, Gorliczynie i Gniewczynie Łańcuckiej, choć z mniejszą pompą niż w poprzednich latach.

Ze względu na pandemię w całym powiecie jarosławskim zawieszona została tradycja organizowania 6 stycznia orszaków Trzech Króli. Orszaki w pełnym tego słowa znaczeniu nie odbyły się nigdzie. W Jarosławiu nie odbył się inicjowany przez parafię pw. Chrystusa Króla orszak – największa tego typu impreza w okolicy. W zamian tego było spotkanie kolędowe w kościele – wierni otrzymali na nim specjalne śpiewniki, a dzieci korony z papieru. Do wspólnego śpiewu włączyły się osoby ubrane w stroje historyczne[paywall], a więc część z „etatowych” postaci uczestniczących zwykle w korowodzie.  Podobne formy świętowania przyjęto w kilku innych parafiach powiatu. Oryginalnie uroczystość Epifanii świętowano w Radymnie. Tu wprawdzie zorganizowanych obchodów nie było, ale świąteczne morsowanie na ZEK-u zorganizowali członkowie grupy Gorące Morsy Jarosław.

Dzień dziś wesoły w Gorliczynie

W gminie wiejskiej Przeworsk pod ogólnopolskim hasłem „Dzień dziś wesoły” orszak przeszedł w Gorliczynie. Tu obchody zaczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przeworsku – Gorliczynie. Po niej korowód, wiedziony przez królów na koniach i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej, przeszedł pod żywą szopkę. Tu mędrcy pokłonili się Dzieciątku i złożyli dary, a mieszkańcy Gorliczyny odegrali scenki jasełkowe. Nie zabrakło też kolęd, te z mieszkańcami śpiewała schola parafialna oraz Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny. Spotkanie zakończyli ks. proboszcz Andrzej Kołodziej oraz wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, dziękując zebranym za przybycie i wyrażając radość, że tak pięknej tradycji stało się zadość.

Reklama

Anna Huk na obchodach w Gniewczynie

Orszak przeszedł także w gminie Tryńcza. Zorganizowała go społeczność Szkoły Podstawowej w Gniewczynie, a oprócz mieszkańców sołectwa wzięli w nim udział Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, wójt Ryszard Jędruch oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Stanisław Kogut. Tu punktem dojścia była szopka w kościele pw. św Mateusza, a dopełnieniem pochodu było wspólne kolędowanie z zespołem „Dolanie” oraz „Zośki”, a takżemsza św. koncelebrowana przez proboszcza Krzysztofa Filipa oraz księdza Jakuba Szafrana.

Reklama

Skromny orszak w Kańczudze

W Kańczudze orszak miał chyba najbardziej symboliczny charakter. Królowie na koniach przejechali ulicami miasta pod szopkę ustawioną w centralnym punkcie tutejszego Rynku. Tu królowie połączyli się z mieszkańcami i wspólnie oddali pokłon Nowonarodzonemu. 


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama