Reklama

Ósmoklasiści na start. Pierwszy w życiu poważny egzamin

Najpierw język polski, potem matematyka i na finał język obcy – to trzydniowy maraton dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, który rozpoczął się 16 czerwca br. Dla dziesiątek tysięcy 14-latków to pierwsza w życiu poważna sesja egzaminacyjna, ale i przepustka do szczebla wyżej. Tylko przystąpienie do egzaminu warunkuje ukończenie szkoły podstawowej.

W br. to wyjątkowy egzamin, przeprowadzany w bardzo wyjątkowych okolicznościach. Pierwotnie sesja egzaminacyjna miała się rozpocząć 21 kwietnia br. Jednak w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 od 12 marca br. zawieszone były zajęcia stacjonarne w szkołach, więc i o egzaminach nie mogło być mowy. Zniesienie obostrzeń sprawiło, że po dwóch miesiącach ósmoklasiści mogli przystąpić do ostatniego etapu, kończącego szkołę podstawową[paywall].

W pierwszym dniu (wtorek, 16 czerwca br.) uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut. Drugi dzień (środa, 17 czerwca br.) to czas zmagań z zadaniami z matematyki (przez 100 minut), wreszcie trzeciego dnia (czwartek, 18 czerwca br.) młodzież czeka egzamin z języka obcego, który potrwa 90 minut. Wyniki egzaminu, które uczniowie poznają do 31 lipca br., wpływają oczywiście na przyjęcie do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.

Reklama

Warto także wiedzieć, że jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie przystąpił do egzaminu 16, 17 i 18 czerwca br., będzie go pisał w drugim terminie – od 7 do 9 lipca br.

Środki ostrożności

Każdy uczeń, ale i nauczyciel komisji egzaminacyjnej musiał przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi na egzamin mogła przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Maseczki czy inne materiały zakrywające nos i usta mogły zostać zdjęte dopiero na sali egzaminacyjnej, po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej zostały tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp. Każdy musiał zdezynfekować dłonie.

Reklama

U nas prawie 2 tys. uczniów

W naszym regionie do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło prawie 2 tys. uczniów. Najwięcej w Przemyślu, bo 470 osób. W dziewięciu szkołach, których organem prowadzącym jest jarosławski urząd miejski, do egzaminu przystąpiło 283 uczniów, najwięcej z Szkole Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego – 70 osób.

W dwóch lubaczowskich podstawówkach do pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu przystąpiło 102 uczniów. W SP 1 – 53, w SP 2 – 49. – Nie zanotowaliśmy żadnych utrudnień, a do egzaminu przystąpili niemal wszyscy uczniowie – zapewniła Zofia Szymuś, referent w Referacie Organizacyjnym i Kadr UM w Lubaczowie.
W Przeworsku, w trzech prowadzonych przez miasto podstawówkach, do egzaminu przystąpiło łącznie 175 osób. Jak poinformowała sekretarz miasta Agnieszka Zakrzewska, w każdej ze szkół rygorystycznie  przestrzegano zaleceń sanepidu. Już 15 czerwca br. oklejono plombami wszystkie okna zewnętrzne i drzwi wejściowe do budynku szkoły na parterze i w piwnicach, każda z osób wchodzących do szkoły miała mierzoną temperaturę, zdezynfekowane ręce i obowiązkową maseczkę ochronną. Uczniowie zbierający się pod szkołą ustawiali się z zachowaniem bezpiecznej odległości 1,5 m. Prowadzona była także ewidencja osób wchodzących i wychodzących ze szkoły.

Oczywiście podobne obostrzenia były w pozostałych placówkach oświatowych w naszym regionie.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama