Najpierw język polski, potem matematyka i na finał język obcy – to trzydniowy maraton dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, który rozpoczął się 16 czerwca br. Dla dziesiątek tysięcy 14-latków to pierwsza w życiu poważna sesja egzaminacyjna, ale i przepustka do szczebla wyżej. Tylko przystąpienie do egzaminu warunkuje ukończenie szkoły podstawowej.
W br. to wyjątkowy egzamin, przeprowadzany w bardzo wyjątkowych okolicznościach. Pierwotnie sesja egzaminacyjna miała się rozpocząć 21 kwietnia br. Jednak w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 od 12 marca br. zawieszone były zajęcia stacjonarne w szkołach, więc i o egzaminach nie mogło być mowy. Zniesienie obostrzeń sprawiło, że po dwóch miesiącach ósmoklasiści mogli przystąpić do ostatniego etapu, kończącego szkołę podstawową[paywall].
W pierwszym dniu (wtorek, 16 czerwca br.) uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut. Drugi dzień (środa, 17 czerwca br.) to czas zmagań z zadaniami z matematyki (przez 100 minut), wreszcie trzeciego dnia (czwartek, 18 czerwca br.) młodzież czeka egzamin z języka obcego, który potrwa 90 minut. Wyniki egzaminu, które uczniowie poznają do 31 lipca br., wpływają oczywiście na przyjęcie do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
Warto także wiedzieć, że jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie przystąpił do egzaminu 16, 17 i 18 czerwca br., będzie go pisał w drugim terminie – od 7 do 9 lipca br.
Każdy uczeń, ale i nauczyciel komisji egzaminacyjnej musiał przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi na egzamin mogła przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Maseczki czy inne materiały zakrywające nos i usta mogły zostać zdjęte dopiero na sali egzaminacyjnej, po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej zostały tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp. Każdy musiał zdezynfekować dłonie.
W naszym regionie do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło prawie 2 tys. uczniów. Najwięcej w Przemyślu, bo 470 osób. W dziewięciu szkołach, których organem prowadzącym jest jarosławski urząd miejski, do egzaminu przystąpiło 283 uczniów, najwięcej z Szkole Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego – 70 osób.
W dwóch lubaczowskich podstawówkach do pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu przystąpiło 102 uczniów. W SP 1 – 53, w SP 2 – 49. – Nie zanotowaliśmy żadnych utrudnień, a do egzaminu przystąpili niemal wszyscy uczniowie – zapewniła Zofia Szymuś, referent w Referacie Organizacyjnym i Kadr UM w Lubaczowie.
W Przeworsku, w trzech prowadzonych przez miasto podstawówkach, do egzaminu przystąpiło łącznie 175 osób. Jak poinformowała sekretarz miasta Agnieszka Zakrzewska, w każdej ze szkół rygorystycznie przestrzegano zaleceń sanepidu. Już 15 czerwca br. oklejono plombami wszystkie okna zewnętrzne i drzwi wejściowe do budynku szkoły na parterze i w piwnicach, każda z osób wchodzących do szkoły miała mierzoną temperaturę, zdezynfekowane ręce i obowiązkową maseczkę ochronną. Uczniowie zbierający się pod szkołą ustawiali się z zachowaniem bezpiecznej odległości 1,5 m. Prowadzona była także ewidencja osób wchodzących i wychodzących ze szkoły.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze