Reklama

Oświata na beczce prochu. Co z egzaminami i rekrutacją?

24/03/2019 20:00

Związek Nauczycielstwa Polskiego i „Solidarność” w regionie domagają się podwyższenia płac w oświacie. ZNP postuluje 1000 złotych podwyżki od stycznia 2019 r., „Solidarność” chce 650 zł teraz i kolejnych 15 proc. od nowego roku. Na osiągnięcie tych celów mają nieco różne pomysły. W powietrzu wisi jednak strajk, bo w większości szkół nauczyciele weszli w spór zbiorowy z dyrektorami.

Środowiska nauczycielskie są zgodne co do jednego – płace w oświacie są za niskie. – Sytuacja w oświacie, jeśli chodzi o wynagrodzenia, jest bardzo zła , jest to wynik wieloletnich zaniedbań, bo płace nauczycieli były zamrożone od 2012 roku – mówi Jadwiga Piątek, zastępca przewodniczącego Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność”. – Gdyby wynagrodzenia nauczycieli były tak dobre, jak to przedstawiają niektóre środowiska, nie byłoby tego protestu – twierdzi z kolei Stanisław Kłak, prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP[paywall] .

Pieniądze to nie wszystko?

Zarobki nie są jedynym powodem niezadowolenia nauczycieli. – Toniemy w papierach – mówi S. Kłak. – Na przykład, gdy kontroluje się pracę pedagogów i psychologów szkolnych, w pierwszej kolejności sprawdza się dokumentację. Papier jest najważniejszy. Nikt nie zastanawia się, ile i jak poważnych problemów rozwiązuje taki pedagog czy psycholog w szkole – dodaje.

Wśród bolączek edukacji S. Kłak wymienia także nieprawidłowości w wypłacaniu należnych nauczycielom dodatków, powszechną praktykę przydzielania im godzin ponadwymiarowych, która to z jednej strony pozwala unikać organom prowadzącym tzw. wyrównań, z drugiej blokuje możliwość podjęcia pracy młodym nauczycielom. Jadwiga Piątek wylicza kolejne postulaty nauczycielskiej „Solidarności”.

– Domagamy się likwidacji bezpłatnych godzin przez zapewnienie środków na wszystkie zajęcia dodatkowe. Chcemy usunięcia niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli – mówi J. Piątek

Reklama

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-03-24 20:09:32

    Jestem całym sercem za programem oświata+. Stać nas na coś więcej niźli tylko koryto+ dla dojnej zmiany.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-03-24 20:26:26

    Wytresowanie Biologicznego Robota aby był całkowicie przewidywalny  obecne władze chcą powierzyć nauczycielom.Ponieważ jest to trudne więc należy upodlić czyli rzucić nauczycieli na kolana by posłusznie wykonywali powierzone przez rządzących zadania.Czy ta tresura umysłowa się uda .Zobaczymy.Z sędziami się udała. Siedzą cicho jak mysz pod miotłą.Teraz czas na nauczycieli.To bodaj ostatnia grupa zawodowa oparta na inteligencji

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Edmund - niezalogowany 2019-03-24 20:44:17

    Skąd się biorą takie chore teorie? Czym się ujarałeś człowieku POKOnany? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama