Związek Nauczycielstwa Polskiego i „Solidarność” w regionie domagają się podwyższenia płac w oświacie. ZNP postuluje 1000 złotych podwyżki od stycznia 2019 r., „Solidarność” chce 650 zł teraz i kolejnych 15 proc. od nowego roku. Na osiągnięcie tych celów mają nieco różne pomysły. W powietrzu wisi jednak strajk, bo w większości szkół nauczyciele weszli w spór zbiorowy z dyrektorami.
Środowiska nauczycielskie są zgodne co do jednego – płace w oświacie są za niskie. – Sytuacja w oświacie, jeśli chodzi o wynagrodzenia, jest bardzo zła , jest to wynik wieloletnich zaniedbań, bo płace nauczycieli były zamrożone od 2012 roku – mówi Jadwiga Piątek, zastępca przewodniczącego Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność”. – Gdyby wynagrodzenia nauczycieli były tak dobre, jak to przedstawiają niektóre środowiska, nie byłoby tego protestu – twierdzi z kolei Stanisław Kłak, prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP[paywall] .
Zarobki nie są jedynym powodem niezadowolenia nauczycieli. – Toniemy w papierach – mówi S. Kłak. – Na przykład, gdy kontroluje się pracę pedagogów i psychologów szkolnych, w pierwszej kolejności sprawdza się dokumentację. Papier jest najważniejszy. Nikt nie zastanawia się, ile i jak poważnych problemów rozwiązuje taki pedagog czy psycholog w szkole – dodaje.
Wśród bolączek edukacji S. Kłak wymienia także nieprawidłowości w wypłacaniu należnych nauczycielom dodatków, powszechną praktykę przydzielania im godzin ponadwymiarowych, która to z jednej strony pozwala unikać organom prowadzącym tzw. wyrównań, z drugiej blokuje możliwość podjęcia pracy młodym nauczycielom. Jadwiga Piątek wylicza kolejne postulaty nauczycielskiej „Solidarności”.
– Domagamy się likwidacji bezpłatnych godzin przez zapewnienie środków na wszystkie zajęcia dodatkowe. Chcemy usunięcia niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli – mówi J. Piątek
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jestem całym sercem za programem oświata+. Stać nas na coś więcej niźli tylko koryto+ dla dojnej zmiany.
Wytresowanie Biologicznego Robota aby był całkowicie przewidywalny obecne władze chcą powierzyć nauczycielom.Ponieważ jest to trudne więc należy upodlić czyli rzucić nauczycieli na kolana by posłusznie wykonywali powierzone przez rządzących zadania.Czy ta tresura umysłowa się uda .Zobaczymy.Z sędziami się udała. Siedzą cicho jak mysz pod miotłą.Teraz czas na nauczycieli.To bodaj ostatnia grupa zawodowa oparta na inteligencji
Skąd się biorą takie chore teorie? Czym się ujarałeś człowieku POKOnany?
A gdzie wasza pasja do nauczania się pytam. Nie popieram waszego strajku najbardziej nie zadowolona grupa zawodowa. Kiedyś nie było korepetycji i nauczyciele dawali radę z nauczaniem a teraz nie dajesz sobie rady bierz korepetycje. Pytam się jeszcze raz za co?Jest wiele grup zawodowych co nawet nie śnią o takiej kasie co wy dostajecie. I nie mówcie mi o szkoleniach czy podnoszeniu kwalifikacji.
Pasja, misja, powołanie i co jeszcze?
Kasa dla dojnej zmiany http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,24573921,nie-przeprowadzil-w-tej-szkole-ani-jednej-lekcji-ale-dostal.html#s=BoxLoRzImg3
Nauczyciele wcale tak mało nie zarabiają jak płaczą, w stosunku do tego co robią, co to za nauczanie skoro dzieci muszą siedziec w domu czesto z rodzicami i odrabiac lekcje po kilka godzin codziennie, nauczyciel powinnien na lekcji wytłumaczyc tak żeby dzieci zrozumiały a nie nawalić do domu a jak nie daje rady to rodzice na korepetycje wyślą, a spora grupa nauczycieli posiada dzieci i dostaje 500+ od lipca dostanie podwyżke 500 zł na pierwsze dziecko, a inni którzy dostaną muszą zapłacic nauczycielom za korki wniosek taki ze nauczyciele dostaną podwyżki i podwójne 500+
W latach osiemdziesiatych nie byłem zadowolony z zarobków pomimo tego że byłem na kierowniczym stanowisku odszedłem i założyłem własna firme.Było cieżko choc i dzis nie jest łatwo,ale jestem zadowolony i wiem,że jak pracuje to zarabiam i pracuje na równo z pracownikami.Szanowni nauczyciele w moich czasach klasy liczyły po czterdziestu ucznówm i wiekrzość moich Nauczycieli dało rade uczyć i cieszyli sie nami jak kończylismy studia,a było nas ok 50%
Skoro takie Sadurskie i inne Misiewicze mogą zarabiać na państwowych posadach po 90 000 - 120 000 zł miesięcznie - dlaczego nauczyciele tyle mają nie zarabiać? Ktoś potrafi to logicznie uzasadnić?
Dla obecnej władzy nauczyciel to relikt przeszłości.Praca nauczyciela jest też zagrożeniem dla obecnej władzy i to bardzo poważnym.
dzisiejsza Solidarność z przewodniczącym na czele , to ŁAMISTRAJKI dzisiejszej akcji protestacyjnej pracowników oświaty
In 2009 I graduated with a degree in English Education. It took me two years to find a teaching line of work in a secondary school. At 20k$ every year. At the point when city workers in GA made at any rate that much. On the off chance that we paid teachers more and esteemed the work they accomplish more, we may have better results. As indicated by assignment writing services, bad public education implies an increasingly edgy regular workers who is tolerating of lower wages and simpler to control by abusing their disappointments and obliviousness.
Dlaczego nauczyciele mówią tylko o wysokości wynagrodzeń i ani słowa o czasie pracy, który jest o przeszło połowę niższy niż u tzw. Pracowników cywilnych? Przeliczając to tak naprawde wysokość wynagrodzenia w odniesieniu do czasu pracy jest dwa razy wyzsza. I nie przekonują mnie argumenty że muszą sprawdziany poprawiać w domu, bo bardzo często robią to na przerwach pomiędzy lekcjami. Niektórzy to naprawdę zostali nauczycielami z uwagi na niższy czas pracy i wakacje.
Zaraz po patologicznych wyborcach PISoBOLSZEWII....Im się po prostu należy tak jak i nierobom z programu 500+.
Masz racje.W naszym kraju jest trochę inaczej.Zadbali o to zaborcy a my to tylko powielamy w mniejszym lub większym stopniu.Nauka i wiedza zawsze była wyśmiewana i poniżana.Nauczyciele wszystkich szczebli nigdy nie otrzymywali godnej zapłaty ale tylko zapomogę na przetrwanie.To u nas policjant zarabia o wiele więcej jak nauczyciel.W innych krajach jest dokładnie odwrotnie.A nauczyciel ma się władzy bać. Teraz jest to robione przy pomocy wynagrodzenia a w zasadzie zasiłku.
Jak to pokolenie będzie nie douczone , to w przyszłości niech nauczyciele nie płaczą jak im po naliczają takie pieniążki jak ich uczyli. Jak to było ? Jaka praca taka płaca .
Nie wiem kto na siłę trzyma nauczycieli w szkole, jeżeli jest mi źle, mało zarabiam idę tam gdzie dużo płacą.Jeżeli nauczycielowi tak ciężko w ciepełku pracować i spacerować po klasie to zapraszam do Lidla na kasę.W Lidlu nikt pracy do domu nie zabiera i apanaże dla nauczycieli akurat.
Dlaczego nie strajkowałyście za rządów PO ?
Krowy doic z toba palancie na czele jako pastuch!
Jestem całym sercem za programem oświata+. Stać nas na coś więcej niźli tylko koryto+ dla dojnej zmiany.
Wytresowanie Biologicznego Robota aby był całkowicie przewidywalny obecne władze chcą powierzyć nauczycielom.Ponieważ jest to trudne więc należy upodlić czyli rzucić nauczycieli na kolana by posłusznie wykonywali powierzone przez rządzących zadania.Czy ta tresura umysłowa się uda .Zobaczymy.Z sędziami się udała. Siedzą cicho jak mysz pod miotłą.Teraz czas na nauczycieli.To bodaj ostatnia grupa zawodowa oparta na inteligencji
Skąd się biorą takie chore teorie? Czym się ujarałeś człowieku POKOnany?