Reklama

Oszust podawał się za policjanta

28/03/2015 15:42

Mężczyzna podający się za policjanta próbował oszukać starszą przemyślankę. Na szczęście kobieta zachowała przytomność umysłu i plan sprawcy się nie powiódł.

– W ubiegłym tygodniu do 79-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna i zapytał, czy ta go poznaje – informuje aspirant Bogusława Sebastianka z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. – Gdy starsza pani odpowiedziała, że go nie zna, ten się rozłączył. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy zadzwonił kolejny mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Poinformował rozmówczynię, że jej telefon jest na podsłuchu, a ona jest potencjalną ofiarą oszustwa. Twierdził, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony i trwa akcja jego zatrzymania. Nalegał, aby starsza pani wypłaciła 40 tysięcy złotych z banku i przekazała je wyznaczonej osobie – dodaje.

Fałszywy funkcjonariusz podał wymyślone nazwisko oraz numer legitymacji służbowej i przekonywał rozmówczynię, że bierze ona udział w akcji rozpracowania oszusta. Na szczęście kobieta nie dała się zwieść mężczyźnie i po nawiązaniu kontaktu z członkiem rodziny przyszła do komendy i całą sytuację opisała prawdziwym stróżom prawa.

Reklama

– Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję – kontynuuje asp. Sebastianka. – Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna. Podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary. Jak nie stać się ofiarą oszustów? Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto się podszywa pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie – kończy.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości