Dwa punkty nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła 28 września br., wysuwały się na czoło obrad. To „klepnięcie” przez radnych prezydenckiego projektu uchwały o przekazaniu pieniędzy z kredytu na remont ulicy Mariackiej oraz dodanie do tegorocznego budżetu miasta kasy na przebudowę ulicy Dworskiego w Przemyślu.
Na szczęście wszystko odbyło się bez większych zawirowań, bo jeśli i te niezwykle ważne przedsięwzięcia byłyby torpedowane niepotrzebną słowną przepychanką czy paplaniną, byłoby bardzo niedobrze. Projekt prezydenckiej uchwały, zakładającej udzielenie przez radnych zgody na zaciągniecie kredytu, związany jest z otrzymaniem dofinansowania (50-procentowego) z Funduszu Dróg Samorządowych na remont nawierzchni i chodników ulicy Mariackiej. Jej stan od wielu lat jest fatalny. W ramach inwestycji na ok. 188-metrowym odcinku (wyłączając obszar przejazdu kolejowego) dojdzie m.in. do: wymiany[paywall] istniejącej nawierzchni chodników i zjazdów drogowych na nową, z kostki brukowej betonowej, wymiany krawężników i obrzeży betonowych, rozebrania istniejącej nawierzchni jezdni oraz ponownego ułożenia kostki kamiennej oraz wymiany opraw oświetlenia na ledowe. Łączny koszt przedsięwzięcia to 1 mln 379 tys. 708 zł. Połowę musi zapewnić miasto.
– Niebawem ogłosimy przetarg i mam nadzieję, że uda się nam wybrać wykonawcę jeszcze w tym roku. Prace remontowo-budowlane przy nawierzchni przewidujemy wiosną przyszłego roku. W tym, jeśli uda się wyłonić wykonawcę, prace prowadzone będą przy kanalizacji i chodnikach
Reklama
– powiedział dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki.
– Rozebranie kostki w perspektywie zbliżającej się zimy nie ma najmniejszego sensu. Nowa nawierzchnia niemal w całości będzie wykonana z istniejącej kostki kamiennej. Przypuszczam, że niektóre niewielkie fragmenty trzeba będzie uzupełnić nową, bo nie wiemy na przykład, czy pod kawałkiem asfaltowej nawierzchni od strony ulicy Mickiewicza, jest kostka. Podobnie jest z fragmentem Mariackiej do wyjazdu w ulicę Wincentego Pola
– wyjaśnił J. Cielecki.
Drugą z przyjętych uchwał było „dodanie” do tegorocznego budżetu miasta kasy na przebudowę ulicy Dworskiego w Przemyślu. Miasto otrzymało dofinansowanie na tę inwestycję w kwocie 222 tys. 220 zł ze środków rezerwy subwencji ogólnej, czyli pieniędzy rządowych. Przebudowa ponad 600-metrowego odcinka ul. Dworskiego trwa w najlepsze, a kwota ta zasili budżet przedsięwzięcia.
– Prace na Dworskiego idą pełną parą. Na razie ekipy pracują przy budowie nowego chodnika z prawej strony, jadąc w kierunku ulicy Siemiradzkiego. Na początku października rozpoczynamy układanie nowej kostki. Z ruchu musiał zostać wyłączony jeden pas jezdni. Potem rozpocznie się podobne działanie z chodnikiem po drugiej stronie ulicy. Wówczas z ruchu wyłączony zostanie pas z lewej strony, a samochody będą się poruszać prawym pasem. Stworzenie nowej nawierzchni to końcowy etap. Cały wyremontowany odcinek, od ulicy Siemiradzkiego, poprzez parking przy budynku, w którym kiedyś miała siedzibę między innymi służba bezpieczeństwa i nieco wyżej, do wlotu ulicy Smolki, musimy oddać i rozliczyć do końca tego roku. Czas więc nagli, ale damy radę. Nową nawierzchnię zaczniemy układać od strony ulicy Siemiradzkiego
Reklama
– wyjaśnił dyrektor przemyskiego ZDM J. Cielecki.
Tego czy prawy pas, jadąc w stronę ul. Siemiradzkiego, będzie finalnie przeznaczony na parking, nie wiadomo. Nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie także J. Cielecki.
– Cały czas trwają dyskusje na ten temat. Jeszcze nie ma ostatecznej decyzji
– podsumował.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze