Reklama

Otwarta droga do remontu Mariackiej [ZDJĘCIA]

Dwa punkty nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła 28 września br., wysuwały się na czoło obrad. To „klepnięcie” przez radnych prezydenckiego projektu uchwały o przekazaniu pieniędzy z kredytu na remont ulicy Mariackiej oraz dodanie do tegorocznego budżetu miasta kasy na przebudowę ulicy Dworskiego w Przemyślu.

Na szczęście wszystko odbyło się bez większych zawirowań, bo jeśli i te niezwykle ważne przedsięwzięcia byłyby torpedowane niepotrzebną słowną przepychanką czy paplaniną, byłoby bardzo niedobrze. Projekt prezydenckiej uchwały, zakładającej udzielenie przez radnych zgody na zaciągniecie kredytu, związany jest z otrzymaniem dofinansowania (50-procentowego) z Funduszu Dróg Samorządowych na remont nawierzchni i chodników ulicy Mariackiej. Jej stan od wielu lat jest fatalny. W ramach inwestycji na ok. 188-metrowym odcinku (wyłączając obszar przejazdu kolejowego) dojdzie m.in. do: wymiany[paywall] istniejącej nawierzchni chodników i zjazdów drogowych na nową, z kostki brukowej betonowej, wymiany krawężników i obrzeży betonowych, rozebrania istniejącej nawierzchni jezdni oraz ponownego ułożenia kostki kamiennej oraz wymiany opraw oświetlenia na ledowe. Łączny koszt przedsięwzięcia to 1 mln 379 tys. 708 zł. Połowę musi zapewnić miasto.

– Niebawem ogłosimy przetarg i mam nadzieję, że uda się nam wybrać wykonawcę jeszcze w tym roku. Prace remontowo-budowlane przy nawierzchni przewidujemy wiosną przyszłego roku. W tym, jeśli uda się wyłonić wykonawcę, prace prowadzone będą przy kanalizacji i chodnikach

Reklama

– powiedział dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki.

– Rozebranie kostki w perspektywie zbliżającej się zimy nie ma najmniejszego sensu. Nowa nawierzchnia niemal w całości będzie wykonana z istniejącej kostki kamiennej. Przypuszczam, że niektóre niewielkie fragmenty trzeba będzie uzupełnić nową, bo nie wiemy na przykład, czy pod kawałkiem asfaltowej nawierzchni od strony ulicy Mickiewicza, jest kostka. Podobnie jest z fragmentem Mariackiej do wyjazdu w ulicę Wincentego Pola

– wyjaśnił J. Cielecki.

Reklama

Dworskiego musi być gotowa do końca br.

Drugą z przyjętych uchwał było „dodanie” do tegorocznego budżetu miasta kasy na przebudowę ulicy Dworskiego w Przemyślu. Miasto otrzymało dofinansowanie na tę inwestycję w kwocie 222 tys. 220 zł ze środków rezerwy subwencji ogólnej, czyli pieniędzy rządowych. Przebudowa ponad 600-metrowego odcinka ul. Dworskiego trwa w najlepsze, a kwota ta zasili budżet przedsięwzięcia.

– Prace na Dworskiego idą pełną parą. Na razie ekipy pracują przy budowie nowego chodnika z prawej strony, jadąc w kierunku ulicy Siemiradzkiego. Na początku października rozpoczynamy układanie nowej kostki. Z ruchu musiał zostać wyłączony jeden pas jezdni. Potem rozpocznie się podobne działanie z chodnikiem po drugiej stronie ulicy. Wówczas z ruchu wyłączony zostanie pas z lewej strony, a samochody będą się poruszać prawym pasem. Stworzenie nowej nawierzchni to końcowy etap. Cały wyremontowany odcinek, od ulicy Siemiradzkiego, poprzez parking przy budynku, w którym kiedyś miała siedzibę między innymi służba bezpieczeństwa i nieco wyżej, do wlotu ulicy Smolki, musimy oddać i rozliczyć do końca tego roku. Czas więc nagli, ale damy radę. Nową nawierzchnię zaczniemy układać od strony ulicy Siemiradzkiego

Reklama

– wyjaśnił dyrektor przemyskiego ZDM J. Cielecki.

Tego czy prawy pas, jadąc w stronę ul. Siemiradzkiego, będzie finalnie przeznaczony na parking, nie wiadomo. Nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie także J. Cielecki.

– Cały czas trwają dyskusje na ten temat. Jeszcze nie ma ostatecznej decyzji

– podsumował.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama