6 listopada br. – z inicjatywy Teresy Paryny i według jej scenariusza – zorganizowany został w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu wieczór poetycko-muzyczny „Pamięć i wiara”.
autor: KiB
Wieczornica, której towarzyszyły oczywiście biało-czerwone barwy, miała na celu upamiętnienie 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i składała się z tekstów poetyckich autorstwa przemyskiej poetki.
Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców miasta i było wstępem do[paywall] celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie otworzył ks. Marek Wojnarowski, następnie dr Bernardyna Banaś w swoim wystąpieniu przybliżyła historię święta, jego znaczenie i symbolikę.
Wskazała również na wiersze T. Paryny jako hołd złożony tym, którzy nie wahali się dar swojego życia złożyć na ołtarzu Ojczyzny, podkreślając, że twórczyni jawi się jako strażniczka pamięci historycznej i odwołując się do przeszłości, poetycko ją przetwarza, oddając emocje i wywołując je.
Następnie wybrane wiersze poetki można było usłyszeć w jej autorskim wykonaniu, zostały także zaprezentowane przez Bernardynę Banaś, Dorotę Bijan i uczniów Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu. Oprawę muzyczną przygotowali: Małgorzata Stankiewicz, Franciszek Łamasz i Jerzy Markowicz.

Występ Janka Rusieckiego. Fot. zbiory organizatora
Wiele emocji i wzruszeń dostarczył Janek Rusiecki, który spontanicznie zaprezentował wiersz „Ziemia rodzinna”, za co został nagrodzony gromkimi brawami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze