W br. obchodzimy 72. rocznicę powstania w warszawskim getcie, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Z tej okazji w całej Polsce odbyła się akcja pod hasłem „Łączy nas pamięć”, której symbolem był żonkil.
Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji warszawskiego getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Walki trwały trzy tygodnie. 8 maja tegoż roku w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców odebrali sobie życie.Nielicznym walczącym udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB-u Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. Tegoroczna żonkilowa akcja związana jest właśnie z tą postacią. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. Tę tradycję kontynuuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, rozdając podczas rocznicowych obchodów tysiące papierowych kwiatów.

fot.ze zbiorów własnych
Okolicznościowy plakat przygotowany przez licealistów z przemyskiego „Słowaka”.
Przyłączyło się do niego I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego (jako jedyna szkoła z Przemyśla). Uroczystość, która odbyła się w szkolnej auli 20 kwietnia br., prowadziła i przygotowała Beata Kryńska. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji nauczyciela historii, prezesa Stowarzyszenia Absolwentów I LO Artura Derdziaka, który przybliżył gościom i młodzieży kulturę żydowską. Kolejnym punktem programu było przedstawienie oparte na fragmentach utworu Hanny Krall Zdążyć przed panem Bogiem oraz poezji żydowskiej. Wystąpili w nim uczniowie „Słowaka”: Natalia Szczepanik (Ia), Ewa Podbilska (Ih), Maria Balicka (IIg), Aleksandra Stelmaszczyk (IIc), Jan Kornecki (IIb), Beata Błażusiak (IIb) i Katarzyna Bereźnicka (IIa). Całość spięła prezentacja multimedialna odwołująca się do wydarzeń z 19 kwietnia 1943 r. Przy wejściu do szkoły uczniowie rozdawali papierowe żonkile zrobione przez wolontariuszy I LO.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze