81. rocznicę wybuchu II wojny światowej większość samorządów uczciła wzmiankami na swoich stronach internetowych. Wyjątek od tej reguły stanowił Jarosław, Lubaczów i Przemyśl. Tu odbyły się uroczyste apele.
W Jarosławiu, zgodnie z kilkuletnią tradycją 1 września, we wczesnych godzinach porannych przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, instytucji, delegacje szkół i środowisk akademickich, harcerzy, a także grupa mundurowych spotkali się przed pomnikiem Walk i Męczeństwa. O godzinie 4.30 zapłonął symboliczny znicz, a zebrani[paywall] po wcześniejszym wysłuchaniu przemówień i apelu poległych złożyli kwiaty przed obeliskiem.
Podobny przebieg miały uroczystości oddające hołd bohaterom II wojny światowej w Lubaczowie, z tym może zastrzeżeniem, że obchody rozszerzono jeszcze o wydarzenia z 2 września. W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej urzędy miasta, gminy i starostwa powiatowego pod hasłem „pamięć i przestroga” oddały cześć pamięci wszystkim ofiarom cywilnym i wojskowym, wszystkim bohaterom walczącym w tamtym czasie o niepodległą, wolną Polskę.
W ramach uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie, a następnie zebrani wzięli udział we mszy świętej w intencji ofiar wojny, odprawionej w tutejszej konkatedrze. Na tym jednak nie koniec. Straszne czasy II wojny światowej wspominano także dnia następnego.
2 września delegacja samorządowa złożyła kwiaty i zapaliła znicze na tzw. Plebańskim Polu. Wszystko to dla uczenia pamięci Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar Holocaustu, zamordowanych w mieście i okolicach w 1943 r. Warto nadmienić, że na trenie Lubaczowszczyzny w upamiętnienie wybuchu II wojny światowej włączyły się też szkoły – uczniowie porządkowali wojenne groby i pomniki, palili znicze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze