Reklama

Pamięć wyklętych uczczona biegiem. V jarosławski Bieg Tropem Wilczym [ZDJĘCIA}

06/03/2019 09:30

Ponad 400 biegaczy przebyło w ubiegłą niedzielę symboliczny dystans 1963 metrów w hołdzie bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego. Wcześniej odbyła się msza święta w ich intencji, złożono też kwiaty pod pomnikiem majora Władysława Koby i pod tablicą przy ul. Sienkiewicza, upamiętniającą ofiary represji UB w latach 1944 – 1956.

Jarosław w ubiegłą niedzielę żył pamięcią o żołnierzach wyklętych. W mieście odprawiono msze w ich intencji, a pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944 – 1956 przy ul. Sienkiewicza delegacje władz samorządowych i parlamentarnych złożyły kwiaty. Główna część Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jarosławiu miała miejsce pod pomnikiem majora Władysława Koby, u zbiegu ulic Cegielnianej oraz Jana Pawła II. Tutaj hołd żołnierzom wyklętym oddał[paywall]  burmistrz Waldemar Paluch, starosta Tadeusz Chrzan odczytał list marszałka Sejmu RP, ppłk Janusz Niedźwiedź, dowódca 14. dywizjonu artylerii samobieżnej, z kolei list prezydenta RP skierowany do organizatorów i uczestników VII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym w całej Polsce i poza jej granicami, natomiast posłanka na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz odczytała korespondencję od premiera RP. Na zakończenie przedstawiono list Ministra Obrony Narodowej. Honorowym gościem apelu był Wojciech Koba, syn majora Władysława Koby. Licznie stawili się też zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władzy wojewódzkiej, radni samorządowi, reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, dyrektorzy instytucji, prezesi spółek, dyrektorzy, nauczyciele, dzieci i młodzież z placówek edukacyjnych.

400 uczestników

Po części oficjalnej wystartował bieg na dystansie 1963 metrów. Uczestnicy od skweru Władysława Koby dotarli ulicami miasta do mety na Rynku. Tu ponad 400 uczestników biegu w wieku od 3 do 100 lat odebrało medale i dyplomy, mogło też się pokrzepić ciepła herbatą i przygotowanym poczęstunkiem. Zainteresowani mogli ponadto obejrzeć wystawę literatury patriotycznej, przygotowaną w księgarni MOK pod adresem Rynek 6 .

Reklama

Akcenty charytatywne

W tym roku bieg stał się też okazją do kwest charytatywnych. Na swoje statutowe cele, w tym na stworzenie muralu poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych, zbierała fundacja „Kreatywność PRO BONO”. Z kolei ogólnopolski organizator biegu –Fundacja Wolność i Demokracja – zbierała pieniądze na leczenie i rehabilitację Małgosi Późnieckiej i Bartka Orzechowskiego, zmagających się z ciężkimi chorobami.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama