24 kwietnia w wielu państwach na świecie obchodzono setną rocznicę zagłady Ormian, pierwszego na tak wielką skalę ludobójstwa. Również w Przemyślu lokalna społeczność Ormian upamiętniła rocznicę zbrodni dokonanej na ich narodzie.
W piątek, późnym popołudniem, na chodniku przed kościołem pod wezwaniem św. Trójcy zapłonęły znicze, z których ułożona była data 1915, a rozpięty na drzewach baner informował o setnej rocznicy zagłady Ormian. Kilkadziesiąt osób reprezentujących społeczność ormiańską złożyło kwiaty, a dwa dni później w kościele odprawiono mszę świętą w intencji pamięci ofiar zagłady.– To kwestia tożsamości – dodaje Gagik Grigorian. – Człowiek powinien szanować swoją rodzinę, a naród jest jakby większą rodziną, więc kiedy człowiek go szanuje, to jest w stanie uszanować inne narody z ich kulturą i religią. Dlatego uczestniczymy też w obchodach bolesnych dla Polski rocznic. – Korzystając z okazji, w imieniu Ormian przemyskich i z całego Podkarpacia, chcemy podziękować proboszczowi, księdzu Mazurkowi, który sprawił, że drzwi tego kościoła są dla nas zawsze otwarte – dodaje Artur Petrosjan. – Dziękujemy też władzom miasta, które zawsze są dla nas życzliwe i pomagają nam w różnych sytuacjach.| 24 kwietnia 1915 roku Turcy rozpoczęli eksterminację Ormian, których podejrzewali o prorosyjskie sympatie. W pierwszej kolejności aresztowali i wymordowali prawie wszystkich wybitnych uczonych, pisarzy i artystów Armenii Zachodniej. Zginęła cała ormiańska elita intelektualna. Następnie rozpoczęły się masowe egzekucje i mordy. Dziś szacuje się, że spośród około 2,5 miliona Ormian zamordowano 1,5 miliona. Ocalałych z rzezi Ormian (około 600 tysięcy) wysiedlono, głównie na martwe pustynie Mezopotamii, gdzie warunki były tak trudne, że większość z nich zginęła. Był to pierwszy przypadek w nowożytnej historii eksterminacji jednego narodu na taką skalę. Dlatego dzisiaj większość państw określa to mianem ludobójstwa. Jedynie Turcja, choć nie neguje tego faktu, odżegnuje się od nazywania go ludobójstwem. |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A o ludobójstwie Polaków z ręki Ukraińców na Wołyniu to jakoś cicho.
Każdy kraj, w którym ludzie oddają się niepotrzebnemu zabijaniu zwierząt, będzie musiał cierpieć z powodu wojen i epidemi zsyłanych przez materialną naturę
Dziękujemy
A o ludobójstwie Polaków z ręki Ukraińców na Wołyniu to jakoś cicho.
Każdy kraj, w którym ludzie oddają się niepotrzebnemu zabijaniu zwierząt, będzie musiał cierpieć z powodu wojen i epidemi zsyłanych przez materialną naturę