Reklama

Pamiętają o ludobójstwie Ormian

27/04/2015 16:00

24 kwietnia w wielu państwach na świecie obchodzono setną rocznicę zagłady Ormian, pierwszego na tak wielką skalę ludobójstwa. Również w Przemyślu lokalna społeczność Ormian upamiętniła rocznicę zbrodni dokonanej na ich narodzie.

W piątek, późnym popołudniem, na chodniku przed kościołem pod wezwaniem św. Trójcy zapłonęły znicze, z których ułożona była data 1915, a rozpięty na drzewach baner informował o setnej rocznicy zagłady Ormian. Kilkadziesiąt osób reprezentujących społeczność ormiańską złożyło kwiaty, a dwa dni później w kościele odprawiono mszę świętą w intencji pamięci ofiar zagłady.– To kwestia tożsamości – dodaje Gagik Grigorian. – Człowiek powinien szanować swoją rodzinę, a naród jest jakby większą rodziną, więc kiedy człowiek go szanuje, to jest w stanie uszanować inne narody z ich kulturą i religią. Dlatego uczestniczymy też w obchodach bolesnych dla Polski rocznic. – Korzystając z okazji, w imieniu Ormian przemyskich i z całego Podkarpacia, chcemy podziękować proboszczowi, księdzu Mazurkowi, który sprawił, że drzwi tego kościoła są dla nas zawsze otwarte – dodaje Artur Petrosjan. – Dziękujemy też władzom miasta, które zawsze są dla nas życzliwe i pomagają nam w różnych sytuacjach.
24 kwietnia 1915 roku Turcy rozpoczęli eksterminację Ormian, których podejrzewali o prorosyjskie sympatie. W pierwszej kolejności aresztowali i wymordowali prawie wszystkich wybitnych uczonych, pisarzy i artystów Armenii Zachodniej. Zginęła cała ormiańska elita intelektualna. Następnie rozpoczęły się masowe egzekucje i mordy. Dziś szacuje się, że spośród około 2,5 miliona Ormian zamordowano 1,5 miliona. Ocalałych z rzezi Ormian (około 600 tysięcy) wysiedlono, głównie na martwe pustynie Mezopotamii, gdzie warunki były tak trudne, że większość z nich zginęła. Był to pierwszy przypadek w nowożytnej historii eksterminacji jednego narodu na taką skalę. Dlatego dzisiaj większość państw określa to mianem ludobójstwa. Jedynie Turcja, choć nie neguje tego faktu, odżegnuje się od nazywania go ludobójstwem. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Polares - niezalogowany 2015-04-27 16:31:02

    Dziękujemy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    RP - niezalogowany 2015-04-27 21:30:26

    A o ludobójstwie Polaków z ręki Ukraińców na Wołyniu to jakoś cicho.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    yrd - niezalogowany 2015-04-28 21:14:10

    Każdy kraj, w którym ludzie oddają się niepotrzebnemu zabijaniu zwierząt, będzie musiał cierpieć z powodu wojen i epidemi zsyłanych przez materialną  naturę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości