Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 r. 1 marca upamiętniły go m.in. władze Przemyśla i Przeworska.
W nadsańskim grodzie miejsc związanych z żołnierzami antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia jest kilka. Delegacje, wśród których znaleźli się[paywall] zastępcy prezydenta miasta Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak, sekretarz miasta Dariusz Łapa i wiceprzewodniczący rady miejskiej Robert Bal, a także przedstawiciele 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i II kompanii 34. Batalionu Lekkiej Piechoty (OT) z jej dowódcą ppor. Grzegorzem Pudlikiem, złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą żołnierzy Armii Krajowej przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25 oraz na grobach majora Władysława Koby i Alicji Wnorowskiej. Uroczystościom towarzyszyła warta honorowa wystawiona przez 5 bsp.
Przeworskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zorganizowane przez władze gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury oraz parafię pw. Ducha Świętego. Uroczystą mszę św. poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Studzianie.
W eucharystii, odprawianej w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, wzięli udział m.in.: posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Piotr Babinetz, wicewojewoda podkarpacki L. Podhalicz, dyrektor generalny PUW w Rzeszowie M. Zaborniak oraz wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Obecni byli także żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza oraz mieszkańcy Przeworska.
Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty w przedsionku kościoła pod tablicą upamiętniającą Tadeusza i Edwarda Cieślów – Żołnierzy Niezłomnych pochodzących ze Studziana.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak wynika z tablicy w 1951 było jakieś "Polskie Państwo Podziemne".Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Kto w tym państwie rządził gdzie była jego siedziba itd.
Dlaczego nie można komentować artykułu o spędzie banderowców w Pawłokomie? Boicie się ukrów?
Tyllko to potrafią w tym mieście robić. Celebrować nagrobki i pomniki...
Jak wynika z tablicy w 1951 było jakieś "Polskie Państwo Podziemne".Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Kto w tym państwie rządził gdzie była jego siedziba itd.
Dlaczego nie można komentować artykułu o spędzie banderowców w Pawłokomie? Boicie się ukrów?
Tyllko to potrafią w tym mieście robić. Celebrować nagrobki i pomniki...