Reklama

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 r. 1 marca upamiętniły go m.in. władze Przemyśla i Przeworska.

W nadsańskim grodzie miejsc związanych z żołnierzami antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia jest kilka. Delegacje, wśród których znaleźli się[paywall] zastępcy prezydenta miasta Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak, sekretarz miasta Dariusz Łapa i wiceprzewodniczący rady miejskiej Robert Bal, a także przedstawiciele 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i II kompanii 34. Batalionu Lekkiej Piechoty (OT) z jej dowódcą ppor. Grzegorzem Pudlikiem, złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą żołnierzy Armii Krajowej przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25 oraz na grobach majora Władysława Koby i Alicji Wnorowskiej. Uroczystościom towarzyszyła warta honorowa wystawiona przez 5 bsp.

Przeworsk

Przeworskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zorganizowane przez władze gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury oraz parafię pw. Ducha Świętego. Uroczystą mszę św. poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Studzianie.

W eucharystii, odprawianej w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, wzięli udział m.in.: posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Piotr Babinetz, wicewojewoda podkarpacki L. Podhalicz, dyrektor generalny PUW w Rzeszowie M. Zaborniak oraz wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Obecni byli także żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza oraz mieszkańcy Przeworska.

Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty w przedsionku kościoła pod tablicą upamiętniającą Tadeusza i Edwarda Cieślów – Żołnierzy Niezłomnych pochodzących ze Studziana.

Reklama

 


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-03-07 14:46:18

    Jak wynika z tablicy w 1951 było jakieś "Polskie Państwo Podziemne".Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?  Kto w tym państwie rządził gdzie była jego siedziba itd.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    UPAdlina - niezalogowany 2018-03-07 15:47:24

    Dlaczego nie można komentować artykułu o spędzie banderowców w Pawłokomie? Boicie się ukrów?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lesio - niezalogowany 2018-03-07 15:59:56

    Tyllko to potrafią w tym mieście robić. Celebrować nagrobki i pomniki...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama