W poniedziałek, 28 listopada, w pracowni mammografii przychodni przy ul. Sportowej 6 uroczyście zainaugurowano akcję bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem nowotworów, prowadzoną przez Wojewódzki Szpital im. św. Ojca w Przemyślu. Wśród pierwszych pacjentek była szefowa przemyskiej lecznicy dr Barbara Stawarz, która zachęcała do skorzystania ze sposobności do skontrolowania swego stanu zdrowia.
Podczas spotkania dla mediów, towarzyszącego inauguracji przedsięwzięcia, razem z dyrektor przemyskiego szpitala B. Stawarz do profilaktyki namawiały także przedstawicielki przemyskiego Stowarzyszenia Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna oraz wolontariuszka stowarzyszenia Sanitas.
Pierwsze pacjentki umówione na mammografię spotkać można było pod drzwiami pracowni wykonującej badanie. Wśród nich była pani Danuta z Duńkowic, która na mammografię zgłasza się co 2 lata.
– Chciałam sprawdzić, czy z moim zdrowiem wszystko jest w porządku. Jestem zdania, że profilaktyka jest ważna. Na szczęście do tej pory w moim przypadku wyniki badań są dobre – mówi.
Bywa jednak i tak, że wynik badania zaskakuje negatywnie. Jedną z takich historii, zakończonych happy endem, w rozmowie z nami przytoczyła przemyślanka Ewa Sawicka, która w stowarzyszeniu Europa Donna działa od początku jego istnienia.
– Na profilaktykę w postaci mammografii namówiłam kilka lat temu znajomą. Nie planowała tego badania, jednak po mojej zachęcie przyszła. Jakiś czas potem spotkałyśmy się przypadkowo w sklepie. Usłyszałam od niej: „Dziękuję, uratowałaś mi życie”. Okazało się, że w jej przypadku badanie wykryło niepokojące zmiany, ale dzięki niemu na czas udało się wdrożyć leczenie – powiedziała.
Akcję profilaktycznych badań niewymagających skierowania Wojewódzki Szpital w Przemyślu zaadresował nie tylko do kobiet, ale i do mężczyzn. Potrwa do 2 grudnia. Panie w wieku 50 – 69 lat zaproszone zostały na bezpłatną mammografię, natomiast wszystkie kobiety pełnoletnie na USG piersi. W przypadku drugiego z wymienionych wolne miejsca rozeszły się bardzo szybko.
Termin mammografii można natomiast umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 16 736 05 33. Z kolei panowie od 35 roku życia 2 grudnia, w poradni urologicznej przy ul. Monte Cassino będą mogli wykonać badania urologiczne (w tym PSA) i odbyć konsultację lekarską (zarejestrować się można do piątku, w godzinach 8 – 9 rano, telefonując pod numer 16 677 50 41).
– Wiemy, że wcześnie wykryty nowotwór jest w większości przypadków wyleczalny, dlatego gorąco zachęcamy do profilaktyki. W tym roku również ja znalazłam się w gronie kobiet, które powinny poddać się mammografii, dlatego także skorzystam z badania. Stres oczywiście jest, ale uważam, że lepiej wcześniej wykryć drobne zmiany, niż później narażać się na trudną walkę z chorobą nowotworową – powiedziała dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu Barbara Stawarz.
Placówka mammograficzne badania skryningowe (bezpłatne badania przesiewowe) wykonuje od 2019 roku. Od tej pory udało się przebadać już blisko 4 tysiące kobiet. Na dalszą diagnostykę rocznie kieruje się około 50 – 60 pacjentek. Dodatkowo w ramach skierowań przebadanych zostało ponad 8 tysięcy kobiet.
Podziękowania za dotychczasową współpracę na ręce dyrektor B. Stawarz złożyła Jadwiga Duda, prezes stowarzyszenia Europa Donna.
– Jesteśmy wdzięczne, że mamy możliwość współtworzyć tę akcję. Martwi nas jedynie fakt, że nowotwór piersi wykrywany jest u coraz większej grupy mężczyzn. Panowie niejednokrotnie są przekonani, że to zwykły tłuszczak i nie decydują się poddać badaniom. Dlatego gorąco do nich apelujemy, by nawet w przypadku nawet drobnej zmiany zgłaszali się na USG piersi. Nie warto się wzbraniać – powiedziała.
Współorganizatorem grudniowej akcji badań urologicznych skierowanych do mężczyzn jest stowarzyszenie Sanitas.
– Panowie nie lubią się badać, dlatego próbujemy ich zmobilizować. W tym roku obniżyliśmy granicę wiekową, zapraszamy panów już od 35 roku życia, bo niestety nawet tak młodzi mężczyźni mają problemy ze zdrowiem – mówi Marta Rygiel-Drozd, wolontariuszka stowarzyszenia.
Dodaje, że średnio 10 pacjentów z grupy przebadanych w ramach pojedynczej akcji profilaktycznej kierowanych jest do dalszej diagnostyki.
– Zdarzyła się sytuacja, że dwóch pacjentów po wykonaniu profilaktyki trafiło bezpośrednio na oddział. Gdyby nie badania, nie mieliby świadomości, że zachorowali na nowotwór. To pokazuje, że takie akcje są naprawdę potrzebne – podsumowuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze