Reklama

Papierowe zwolnienia lekarskie wkrótce przejdą do historii

23/03/2018 20:37

Od 1 lipca br. lekarze będą wystawiać zwolnienia chorobowe tylko w formie elektronicznej, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu funkcjonować będą tylko do końca czerwca.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie są w obiegu już od 1 stycznia 2016 roku. Lekarze korzystają jednak z tej formy stosunkowo rzadko. Od lipca nie będą jednak mieli innej alternatywy.

I choć e-zwolnienia nie budzą entuzjazmu u lekarzy[paywall], to niosą z sobą korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim nie będzie już musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy ani pilnować 7-dniowego terminu jego dostarczenia. Będzie miał też stały dostęp do swoich zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych.

Reklama

– Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek, na przykład pracodawcy, na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Nie podaje jednak numeru statystycznego choroby. Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS – tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Korzyści mają być również dla płatnika składek, czyli pracodawcy. Otrzyma on szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi, stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników oraz będzie miał możliwość kontroli właściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień. Nie będzie też musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania.

Reklama

W związku z wprowadzaniem elektronicznych zwolnień lekarskich, inspektorat ZUS w Przemyślu organizuje telefoniczny dyżur ekspercki. Po informacje mogą zadzwonić zarówno lekarze, jak i pracodawcy  i pacjenci. Dyżury będą się odbywać 26, 27 i 28 marca oraz 4 i 5 kwietnia w godz. 9.00 – 10.00 pod nr tel. 16 670 54 38.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf231 - niezalogowany 2018-03-24 12:23:33

    Dlaczego mamy się do tego dostosować? Dlaczego robimy to co nam każą z góry? Dlaczego nikt się nie przeciwstawi?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxl - niezalogowany 2018-03-24 13:41:59

    chyba z osła spadłeś, bardzo dobrze że będzie jednego świstka mniej,     

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości