18 listopada minęło 95 lat od poświęcenia kościoła i utworzenia parafii pw. św. Józefa, którą opiekują się księża salezjanie. Pierwszym przełożonym wspólnoty był ks. August Hlond, późniejszy kardynał i prymas Polski. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Adam Szal.

fot.Paweł Bugira
W tym roku kościół salezjanów zdobył wyróżnienie w konkursie „Zabytek zadbany 2018” za prace konserwatorskie, które przywróciły historyczny wygląd kościoła.
W kazaniu abp Szal nawiązał do faktu, że ok. połowy parafian uczęszcza na niedzielne msze św. – Chcemy, aby nie tylko 50 procent jednoczyło się ze sobą i z Panem Bogiem w Eucharystii niedzielnej, ale żeby wszyscy, którzy mogą, zechcieli zrozumieć, że eucharystia, że spotkanie na modlitwie osobistej jest potwierdzeniem zapisu w „Księdze Życia” – powiedział.
– Poprzez udział w eucharystii tworzymy Kościół[paywall]. Msza święta to miejsce, gdzie tworzy się parafia, gdzie nawiązujemy kontakt z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, gdzie dokonuje się nasze odkupienie, gdzie dokonuje się także odkupienie ludu Bożego nowego przymierza – stwierdził metropolita przemyski.
Parafia św. Józefa w Przemyślu powstała 18 listopada 1923 r. Tego dnia kościół został poświęcony przez biskupa św. Józefa Sebastiana Pelczara.
Od początku parafią opiekują się księża salezjanie, którzy przybyli do Przemyśla w 1907 r. za sprawą bp. Pelczara. Pierwszym przełożonym był ks. August Hond, późniejszy kardynał i Prymas Polski. Wkrótce po zamieszkaniu w ofiarowanym domu, rozpoczęli organizować życie zakonne i duszpasterskie, zajmując się młodzieżą, niekiedy bardzo zaniedbaną czy demoralizowaną przez żołnierzy stacjonujących w pobliskich koszarach.
12 sierpnia 1912 r. rozpoczęto budowę kościoła według projektu architekta, profesora Akademii w Turynie Mario Ceradiniego, przy współpracy z architektem Stanisławem Majorskim i inżynierem Stefanem Mullerem z Krakowa. Prace przerwała I wojna światowa. Wznowiono je dopiero po jej zakończeniu.
Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła.
Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator biskup Anatol Nowak.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No , nie . Czy nawet w tej kwestii nie mogliście raz , jedyny raz zrobić wyjątku i zamieścić pełny tekst . Znowu zrobiło się czerwono jak 33 lat temu . Przecież czasy już dawno się zmieniły. Nie spadłaby wam ilość sprzedanych papierowych gazet
No , nie . Czy nawet w tej kwestii nie mogliście raz , jedyny raz zrobić wyjątku i zamieścić pełny tekst . Znowu zrobiło się czerwono jak 33 lat temu . Przecież czasy już dawno się zmieniły. Nie spadłaby wam ilość sprzedanych papierowych gazet