Reklama

Parafia i kościół salezjanów ma 95 lat

19/11/2018 18:04

18 listopada minęło 95 lat od poświęcenia kościoła i utworzenia parafii pw. św. Józefa, którą opiekują się księża salezjanie. Pierwszym przełożonym wspólnoty był ks. August Hlond, późniejszy kardynał i prymas Polski. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Adam Szal.


fot.Paweł Bugira
W tym roku kościół salezjanów zdobył wyróżnienie w konkursie „Zabytek zadbany 2018” za prace konserwatorskie, które przywróciły historyczny wygląd kościoła.

W kazaniu abp Szal nawiązał do faktu, że ok. połowy parafian uczęszcza na niedzielne msze św. – Chcemy, aby nie tylko 50 procent jednoczyło się ze sobą i z Panem Bogiem w Eucharystii niedzielnej, ale żeby wszyscy, którzy mogą, zechcieli zrozumieć, że eucharystia, że spotkanie na modlitwie osobistej jest potwierdzeniem zapisu w „Księdze Życia” – powiedział.

Reklama

– Poprzez udział w eucharystii tworzymy Kościół[paywall]. Msza święta to miejsce, gdzie tworzy się parafia, gdzie nawiązujemy kontakt z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, gdzie dokonuje się nasze odkupienie, gdzie dokonuje się także odkupienie ludu Bożego nowego przymierza – stwierdził metropolita przemyski.

Parafia św. Józefa w Przemyślu powstała 18 listopada 1923 r. Tego dnia kościół został poświęcony przez biskupa św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Od początku parafią opiekują się księża salezjanie, którzy przybyli do Przemyśla w 1907 r. za sprawą bp. Pelczara. Pierwszym przełożonym był ks. August Hond, późniejszy kardynał i Prymas Polski. Wkrótce po zamieszkaniu w ofiarowanym domu, rozpoczęli organizować życie zakonne i duszpasterskie, zajmując się młodzieżą, niekiedy bardzo zaniedbaną czy demoralizowaną przez żołnierzy stacjonujących w pobliskich koszarach.

Reklama

12 sierpnia 1912 r. rozpoczęto budowę kościoła według projektu architekta, profesora Akademii w Turynie Mario Ceradiniego, przy współpracy z architektem Stanisławem Majorskim i inżynierem Stefanem Mullerem z Krakowa. Prace przerwała I wojna światowa. Wznowiono je dopiero po jej zakończeniu.

Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła.

Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator biskup Anatol Nowak.

Reklama


fot.archiwum parafii
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2018-11-21 19:22:54

    No  , nie . Czy nawet  w tej kwestii nie mogliście raz  , jedyny raz zrobić wyjątku i zamieścić pełny tekst . Znowu zrobiło się czerwono jak 33 lat temu .  Przecież czasy  już dawno   się   zmieniły. Nie spadłaby  wam ilość sprzedanych papierowych gazet 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama