Dr Paweł Trefler będzie rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu przez kolejną 4-letnią kadencję. Na początku czerwca zakończyły się wybory na tej uczelni.
Kolegium elektorów musiało oddać swoje głosy ponownie, ponieważ wcześniejsze głosowanie unieważniono. Stało się tak ze względu na sprzeczną interpretację przepisów ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Problem stanowiła możliwość głosowania elektronicznego w sytuacjach, kiedy taki tryb nie był przewidziany w regulaminie wyborów i statucie szkoły. Według rozporządzenia[paywall] ówczesnego ministra Jarosława Gowina, w okresie pandemii było to dozwolone. Natomiast Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w MNiSW przesłała do uczelni wskazówki, że nie należy tego robić.
Rektor PWSW został wybrany w trybie online, choć statut tego nie przewidywał. Wytyczne przyszły jednak już po wyborze. Zdecydowano o powtórzeniu głosowania. Zaskoczenia nie było – elektorzy ponowili swoją decyzję i na rektora na nową kadencję ponownie wskazali Pawła Treflera.
– Wybory odbyły się w sposób tradycyjny, ale z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Przed wyjęciem kart do głosowania z urny, przeszły one kilkudniową kwarantannę – mówi Ewelina Kasperska, rzecznik prasowy PWSW.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze