Reklama

Pawłosiów pamięta o „swoich” lotnikach

20/09/2021 11:06

Początek września w Pawłosiowie to okres szczególny, nie tylko ze względu na początek roku szkolnego czy rocznicę wybuch II wojny światowej. W gminie kultywuje się bowiem pamięć polskich lotników, którzy zginęli nad Pawłosiowem w wojnie obronnej z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku.

Walka powietrzna, która rozegrała się w 11 września 1939 nad Pawłosiowem i późniejsze losy polskich lotników, którzy w niej uczestniczyli – to jedno z wydarzeń budujących współczesną tożsamość mieszkańców gminy.

Tego właśnie dnia około g. 17 samolot bombowy „Krysia”, wchodzący w skład X Dywizjonu Bombowego 211 Eskadry, stoczył nierówną walkę z trzema niemieckimi myśliwcami.

Po kilku minutach odpierania ataku został zestrzelony[paywall]. Dwóch członków załogi – lotnicy por. Edmund Mrozowski i kpr. Edmund Kobyliński – zginęli w płonącej maszynie.

Dwóm kolejnym, pchor. Stanisławowi Przywarze i kpr. Józefowi Zielińskiemu, udało się przeżyć – poparzonych i poranionych przed Niemcami ukryli mieszkańcy wsi. Lotników, którzy zginęli, początkowo pochowano w polu, nieopodal miejsca, gdzie rozbił się ich samolot.

W 1940 r., mimo terroru okupanta, ich ciała przeniesiono na cmentarz w Maleniskach, a akt ten przerodził się w patriotyczną manifestację. 

W tym roku wspomnienie tych wydarzeń zorganizowano w Pawłosiowie 5 września.

W tutejszym kościele pw. św. Piotra i Pawła odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji poległych lotników i żołnierzy września. Koncelebrowali ją  ks. proboszcz Tadeusz Urban wraz z ks. dr. Waldemarem Janigą, dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

Tuż po mszy delegacje urzędu gminy oraz Zespołu Szkół w Pawłosiowie złożyły kwiaty pod pamiątkowymi tablicami wmurowanymi w ściany świątyni na cześć lotników oraz wszystkich bohaterów września 1939.

Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz w Maleniskach. Tam, pod charakterystycznym monumentalnym nagrobkiem poległych lotników złożyli wieńce i zapalili znicze: wójt Mariusz Reń, radni oraz przedstawiciele OSP Pawłosiów.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama