Reklama

PCKiN „Zamek” – Zasłużony dla Kultury Polskiej

Jak najbardziej zasłużone wyróżnienie przypadło w udziale Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Z rąk wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrała dyrektor instytucji Renata Nowakowska.

Ceremonia ta miała się odbyć rok wcześniej. Zamysł był taki, aby wręczenie odznaczeń połączyć z obchodami 15-lecia działalności tej przemyskiej instytucji kultury. Niestety, epidemia COVID-19 pokrzyżowała te plany. Ale nie na tyle, aby zupełnie jej zaniechać.

Uroczystość odbyła się[paywall] 9 marca br. na Zamku Kazimierzowskim, siedzibie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Wzięli w niej udział m.in. wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży.

– Przywiązanie do najwyższych wartości kultury pozwoliło nam, nawet w czasie pandemii, kontynuować statutową działalność. Gdy cały świat opanował wirus, ciągle realizowaliśmy – lekko modyfikując – swoje plany. W miarę możliwości przy pełnej sali, zmieniając terminy lub zmniejszając liczbę widzów, a nawet częściowo przenosząc kulturalne wydarzenia do internetu, działamy cały czas. Promujemy artystów lokalnych, kultywujących dorobek minionych pokoleń. Pamiętamy również o twórcach regionalnych, prezentujących kulturę współczesną, służąc im fachową pomocą merytoryczną i techniczną – podkreśliła dyrektor PCKiN „Zamek” R. Nowakowska.

Reklama

Wręczenie odznaczeń i medali

Najważniejszym wydarzeniem uroczystości było oczywiście wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych osobom zasłużonym w pracy społecznej i zawodowej na rzecz PCKiN „Zamek”, nadanych przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. W jego imieniu ceremoniału tego dokonała wicewojewoda podkarpacki, przemyślanka Jolanta Sawicka.

Za zasługi dla kultury Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została Lucyna Rudawska. Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę uhonorowani zostali: Anna Kozak, Krystyna Szybiak, Dorota Zając, Bogusław Danielak, Tadeusz Kuczkowski, Marek Plotke, Piotr Ryczan i Czesław Szałyga.

Medalami Srebrnymi za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali natomiast: Elżbieta Cieszyńska, Jadwiga Suchecka, Grażyna Wendel, Tomasz Beliński i Piotr Pruchnicki. Medale Brązowe za Długoletnią Służbę odebrali: Joanna Olech, Barbara Perucka, Sylwia Król, Ewelina Fudali-Kapłon i Piotr Jop.

Wyróżnienia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury otrzymali – Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” (odznakę dyrektor R. Nowakowskiej wręczył wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin P. Pilch) oraz Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” (z rąk wicewojewody podkarpackiego J. Sawickiej odznakę odebrała kierownik zespołu Lucyna Rudawska).

– To zaszczyt i przyjemność wręczyć odznaczenia i medale tak wielu pracownikom tak zacnej instytucji kultury, obchodzącej jubileusz 15-lecia działalności. Serdecznie, nie tylko w swoim, ale także wszystkich pasjonatów kultury, dziękuję za te lata służby na rzecz kultury polskiej. Ogromnego zaangażowania i wspaniałej pracy dla Przemyśla, regionu i województwa – powiedział P. Pilch.

Uroczystość zakończył występ tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”.

Reklama




Słów kilka o PCKiN „Zamek”

Wszystko zaczęło się w 2005 roku. Wtedy Rada Miejska w Przemyślu powołała do życia tę instytucję i od samego początku powierzyła kierowanie nią Renacie Nowakowskiej. Szeroki profil artystyczny umożliwia uczestnictwo w wielkich widowiskach teatralnych, operowych, musicalowych. W centrum prowadzona jest wszechstronna działalność kulturalno-oświatowa z zakresu różnych dziedzin kultury m.in.: literatury, muzyki, plastyki, teatru, folkloru.

Jest ono miejscem koncertów, spektakli, prelekcji, spotkań autorskich i wieczorów poetyckich, warsztatów, przeglądów, konkursów i wystaw (galerie Zamek i Baszta). Instytucja jest także organizatorem imprez i festiwali o międzynarodowym wydźwięku, takich jak: Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne, Europejskie Dni Dziedzictwa, Barwy Bluesa, Międzynarodowy Dzień Poezji, Międzynarodowy Dzień Teatru, Międzynarodowy Dzień Muzyki, Międzynarodowy Dzień Tańca. W strukturach instytucji działa Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, który pielęgnuje taneczny folklor.

Kształci młodzież, prezentującą swoje umiejętności w kraju i za granicą, rozsławiając swoje rodzinne miasto. PCKiN „Zamek” prowadzi również działalność wydawniczą. Wydawanych jest średnio pięć pozycji rocznie. Instytucja jest również wydawcą miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nasz Przemyśl”, który porusza tematy związane nie tylko z Przemyślem, ale również o zasięgu ogólnokrajowym.

Zamek Kazimierzowski, zarządzany przez tę instytucję, to także wyjątkowe miejsce do zwiedzania. Po długim i gruntownym remoncie, zakończonym w 2013 r., stał się jeszcze większą atrakcją turystyczną. Można tam dotknąć (w sensie dosłownym) historii, chociażby spacerując opodal reliktów wczesnopiastowskiego zespołu „rotunda-palatium” czy – specjalnie w związku z remontem zrekonstruowanych od podstaw – fundamentów cerkwi Wołodara. Licznie przybywających turystów zapraszają baszty widokowe, lochy, a także stałe wystawy związane z tym historycznym miejscem.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2021-03-19 15:27:56

    nie słyszałem o nawet 1 inicjatywie "Zamku..." więc za co to wyróżnienie, dla kolegów, koleżanek?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czykins - niezalogowany 2021-03-19 23:24:07

    Ja bym na miejscu pani Renaty Nowakowskiej sprawdził czy wielki marszałek lotnictwa z naszego miasta nie sprzedał zamku kazimierzowskiego panu prezesowi z  Orlenu . A panu prezydentowi radził bym sprawdzić Plac Dominikański czy jest jeszcze miasta czy też pana prezesa Obajtka . Najlepiej w księgach wieczystych .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bąk - niezalogowany 2021-03-20 10:19:31

    Do plusów należy zaliczyć fakt, że widz, który przegapił jakąś imprezę, będzie mógł zobaczyć ją niebawem. Monotematyczność też ma jasną stronę. Szkoda tylko Klubu Niedźwiadek, permanentnie niszczonego latami. Chyba czas na zmiany. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama