Reklama

Piękne zwieńczenie polsko-amerykańskiej współpracy [ZOBACZ ZDJĘCIA]


Uroczystym wernisażem prac plastycznych i literackich uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Przemyślu oraz Szkoły Polskiej im. gen. Władysława Andersa w Prospect Heights w Stanach Zjednoczonych podsumowano 19 maja w przemyskim oddziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie realizację międzynarodowego projektu edukacyjnego „Polska w moich oczach”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Konsulat Generalny RP w Chicago i Podkarpacki Kurator Oświaty oraz prezydent miasta Przemyśla.


Czy na odległość można zbudować więzi między uczniami z Przemyśla a młodzieżą polonijną w Stanach Zjednoczonych? To niełatwe, ale jak najbardziej możliwe. Udowodniły to obie strony uczestniczący w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Polska w moich oczach”, którego pięknym zwieńczeniem była nie tylko zorganizowana w murach przemyskiego oddziału PCEN wystawa prac plastycznych i literackich poświęconych Polsce, okraszona bogatym programem artystycznym, ale też album zawierający stworzone przez uczniów obu placówek dzieła plastyczne i utwory literackie, czyli obrazy i słowa pokazujące bogactwo polskiej duszy, jej marzenia i tęsknotę. Te pierwsze stworzyli młodzi Polacy mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych, przedstawiając wybrane polskie miasta, które mają dla nich szczególne znaczenie. Wszystkie te prace przekazane zostały Szkole Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu. Z kolei uczniowie „Piętnastki” z klas VI, VII i VIII poznali w ten sposób, jak widzą i kojarzą Polskę ich rówieśnicy mieszkający na obczyźnie. Dla swoich kolegów za granicą przygotowali prace literackie, odnoszące się do ukazanych przez nich miejsc zapamiętanych z Polski. Tak powstały: przemówienia, opowiadania, wiersze, listy i kartki z pamiętnika...

Zaczęło się od spotkania w sieci

Współpraca obu szkół rozpoczęła się w 2024 roku. Przez ten czas udało się nawiązać uczniom i nauczycielom ciepłe relacje. Obie strony nagrywały dla siebie nawzajem filmy z życzeniami świątecznymi, przekazując sobie serdeczności i płynący z serca przekaz. Mimo dzielących uczniów kilometrów łączą ich przecież wspólna kultura, język i tradycja.

Reklama

Międzynarodową współpraca zaczęła się od spotkania w... sieci. Koordynowały ją Agnieszka Pomianek z ZSP nr 1 w Przemyślu oraz Anna Franczyk i Jadwiga Cisowska ze Szkoły Polskiej im. gen. Władysława Andersa w Prospect Heights.

Będącą prawdziwym świętem kreatywności uroczystość, podsumowującą obustronne przedsięwzięcie, otworzył dyrektor ZSP nr 1 w Przemyślu Artur Mykita. Zgromadziła ona uczniów, ale też zacnych gości, wśród których nie zabrakło: wiceprezydenta Przemyśla Krzysztofa Majchera, dyrektora przemyskiej delegatury Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Tomasza Dziumaka, wicedyrektora ds. oddziału PCEN w Przemyślu Zbigniewa Hamielca czy naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu Renaty Kochanowicz-Chalickiej. Podkreślili oni w swoich przemówieniach wartość tego typu współpracy, jak i fakt, że przyniosła ona jednakowe korzyści zarówno młodzieży mieszkającej w Przemyślu, jak i daleko poza granicami kraju.

Reklama

Fantastyczną oprawę muzyczną wernisażu przygotowali sami uczniowie „Piętnastki” wchodzącej w skład ZSP nr 1 w Przemyślu, pracujący pod okiem nauczyciela Łukasza Cebeńki, a całość zwieńczył film podsumowujący wydarzenie, zrealizowany przez Piotra Marciniaka.

Jak podkreśliła koordynująca projekt z ramienia ZSP nr 1 w Przemyślu dr Agnieszka Pomianek, jego finał to wielkie święto wyobraźni i pasji.

– Stworzył on przestrzeń do dialogu między młodym pokoleniem a tradycją. Młodzi ludzie uczestniczący w nim podjęli próbę zaprezentowania Polski w wielu jej wymiarach, jako kraju bogatej historii, pięknych krajobrazów i głęboko zakorzenionych tradycji, ale też, a może przede wszystkim miejsca bliskiego sercu, pełnego osobistych wspomnień i emocji – podkreśliła.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/05/2026 11:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama