Uroczystym wernisażem prac plastycznych i literackich uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Przemyślu oraz Szkoły Polskiej im. gen. Władysława Andersa w Prospect Heights w Stanach Zjednoczonych podsumowano 19 maja w przemyskim oddziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie realizację międzynarodowego projektu edukacyjnego „Polska w moich oczach”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Konsulat Generalny RP w Chicago i Podkarpacki Kurator Oświaty oraz prezydent miasta Przemyśla.
Czy na odległość można zbudować więzi między uczniami z Przemyśla a młodzieżą polonijną w Stanach Zjednoczonych? To niełatwe, ale jak najbardziej możliwe. Udowodniły to obie strony uczestniczący w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Polska w moich oczach”, którego pięknym zwieńczeniem była nie tylko zorganizowana w murach przemyskiego oddziału PCEN wystawa prac plastycznych i literackich poświęconych Polsce, okraszona bogatym programem artystycznym, ale też album zawierający stworzone przez uczniów obu placówek dzieła plastyczne i utwory literackie, czyli obrazy i słowa pokazujące bogactwo polskiej duszy, jej marzenia i tęsknotę. Te pierwsze stworzyli młodzi Polacy mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych, przedstawiając wybrane polskie miasta, które mają dla nich szczególne znaczenie. Wszystkie te prace przekazane zostały Szkole Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu. Z kolei uczniowie „Piętnastki” z klas VI, VII i VIII poznali w ten sposób, jak widzą i kojarzą Polskę ich rówieśnicy mieszkający na obczyźnie. Dla swoich kolegów za granicą przygotowali prace literackie, odnoszące się do ukazanych przez nich miejsc zapamiętanych z Polski. Tak powstały: przemówienia, opowiadania, wiersze, listy i kartki z pamiętnika...
Współpraca obu szkół rozpoczęła się w 2024 roku. Przez ten czas udało się nawiązać uczniom i nauczycielom ciepłe relacje. Obie strony nagrywały dla siebie nawzajem filmy z życzeniami świątecznymi, przekazując sobie serdeczności i płynący z serca przekaz. Mimo dzielących uczniów kilometrów łączą ich przecież wspólna kultura, język i tradycja.
Międzynarodową współpraca zaczęła się od spotkania w... sieci. Koordynowały ją Agnieszka Pomianek z ZSP nr 1 w Przemyślu oraz Anna Franczyk i Jadwiga Cisowska ze Szkoły Polskiej im. gen. Władysława Andersa w Prospect Heights.
Będącą prawdziwym świętem kreatywności uroczystość, podsumowującą obustronne przedsięwzięcie, otworzył dyrektor ZSP nr 1 w Przemyślu Artur Mykita. Zgromadziła ona uczniów, ale też zacnych gości, wśród których nie zabrakło: wiceprezydenta Przemyśla Krzysztofa Majchera, dyrektora przemyskiej delegatury Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Tomasza Dziumaka, wicedyrektora ds. oddziału PCEN w Przemyślu Zbigniewa Hamielca czy naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu Renaty Kochanowicz-Chalickiej. Podkreślili oni w swoich przemówieniach wartość tego typu współpracy, jak i fakt, że przyniosła ona jednakowe korzyści zarówno młodzieży mieszkającej w Przemyślu, jak i daleko poza granicami kraju.
Fantastyczną oprawę muzyczną wernisażu przygotowali sami uczniowie „Piętnastki” wchodzącej w skład ZSP nr 1 w Przemyślu, pracujący pod okiem nauczyciela Łukasza Cebeńki, a całość zwieńczył film podsumowujący wydarzenie, zrealizowany przez Piotra Marciniaka.
Jak podkreśliła koordynująca projekt z ramienia ZSP nr 1 w Przemyślu dr Agnieszka Pomianek, jego finał to wielkie święto wyobraźni i pasji.
– Stworzył on przestrzeń do dialogu między młodym pokoleniem a tradycją. Młodzi ludzie uczestniczący w nim podjęli próbę zaprezentowania Polski w wielu jej wymiarach, jako kraju bogatej historii, pięknych krajobrazów i głęboko zakorzenionych tradycji, ale też, a może przede wszystkim miejsca bliskiego sercu, pełnego osobistych wspomnień i emocji – podkreśliła.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze