15 zasłużonych pracowników archiwów z całej Polski, na wniosek naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka, zostało uhonorowanych Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadanymi przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. W tym zacnym gronie znalazły się dwie panie z Archiwum Państwowego w Przemyślu.
W imieniu prezydenta A. Dudy dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Gości uroczystości powitał naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
– Jest mi niezmiernie miło, że społeczność archiwalna została doceniona przy tej pięknej okazji stulecia odzyskania niepodległości. Jako Archiwa Państwowe podejmowaliśmy wiele różnych inicjatyw, honorujących ten szczególny jubileusz, między innymi projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem społecznym
Reklama
– powiedział P. Pietrzyk
– Cieszę się, że udało nam się zorganizować tę uroczystość właśnie 9 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Archiwów. Cieszę się również, że uznanie w oczach pana prezydenta znaleźli przedstawiciele nowych trendów w archiwistyce, jak opieka nad archiwami społecznymi i dokumentacją elektroniczną
– dodał[paywall].
– Ten medal ma bardzo ciekawą historię. Jego wzorem był medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. To odznaczenie ma być pamiątką i ogromnym podziękowaniem dla pracowników archiwów. Archiwa są szczególnie ważne w przypadku takich jubileuszy, bo bez ich działalności trudne byłoby dotarcie do autentycznych zdjęć czy dokumentów, które pokazywałyby, jak Polska wyglądała 100 lat temu. Żeby dobrze budować swoją przyszłość, trzeba znać swoją przeszłość
Reklama
– stwierdził minister A. Dera.
Jak już wspomnieliśmy, medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości odebrało łącznie 15 osób z całej Polski. Wśród nich znalazły się dwie przedstawicielki Archiwum Państwowego w Przemyślu. To dyrektor tej instytucji Elżbieta Laska oraz jej pracownik Agnieszka Bobowska-Hryniewicz. Oprócz nich medale odebrali archiwiści m.in. z: Leszna, Koszalina, Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Opola, Białegostoku, Siedlec czy Krakowa.
Międzynarodowy Dzień Archiwów to wielkie światowe archiwalne święto obchodzone co roku 9 czerwca. Został ustanowiony w 2007 r., podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur. Upamiętnia utworzenie w 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) pod auspicjami UNESCO. W br. wydarzenie przebiegało pod hasłem „Archiwa dostępne – Archiwa dla każdego”.
Medal jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę100-lecia odrodzenia Państwa Polskiego. Przyznawany jest obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Ustanowiony został w 2018 r. Medal jest nadawany osobom żyjącym, nadaje go prezydent Polski z własnej inicjatywy lub na wniosek prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze