Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu jest miejscem wyjątkowym. To właśnie tutaj znajduje się cudowna ikona „Brama Miłosierdzia”. Przez dwa dni, 16 i 17 maja br., pielgrzymowali doń wyznawcy obrządku grekokatolickiego Przemysko-Warszawskiej Metropolii. Ta piękna świątynia stała się miejscem odnowy duchowej i źródłem nadziei dla wszystkich pątników.
Jarosław, założony przez wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Jarosława I Mądrego, od wieków był ważnym ośrodkiem życia religijnego i społecznego grekokatolików. W XVII w. pojawiła się tam ikona, która szybko zasłynęła cudami. W 1747 r. dla jej kultu wzniesiono nową cerkiew – Przemienienia Pańskiego. Na całym świecie ikona ta stała się znana 8 grudnia 2015 r., kiedy na prośbę papieża Franciszka została przewieziona do Rzymu na inaugurację Roku Miłosierdzia.
Jarosławskie sanktuarium, którego proboszczem jest ks. Paweł Szady, to najważniejszy ośrodek kultu maryjnego kościoła greckokatolickiego w Polsce. Cudowna ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” jest czczona zarówno przez katolików obrządków wschodnich, jak i zachodnich.
Po II wojnie światowej jarosławscy grekokatolicy zostali przymusowo przesiedleni na tereny sowieckiej Ukrainy oraz do regionów północnej i zachodniej Polski. W latach 60. i 70. XX w. opuszczona świątynia ulegała dewastacji. Jej ocalałe wyposażenie trafiło do muzeów w Jarosławiu, Przemyślu i Łańcucie. Dopiero pod koniec lat 80. społeczność grekokatolicka była w stanie podjąć się remontu cerkwi i zadania przywrócenia jej funkcji kultowych[paywall].
Cudowna ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” w 1977 r. została przekazana do zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Jak poinformowała Elżbieta Sieradzka-Burghardt z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, od ponownej konsekracji cerkwi w 1993 r. ikona przebywa w świątyni jako bezterminowy depozyt, pod względem prawnym w dalszym ciągu pozostając zabytkiem muzealnym. 18 sierpnia 1996 r., w obecności tysięcy wiernych z Polski i z zagranicy, została ukoronowana koronami poświęconymi przez papieża Jana Pawła II.
16 i 17 maja br. grekokatolicy Przemysko-Warszawskiej Metropolii odbyli pielgrzymkę do jarosławskiej świątyni. Wierni modlili się przed cudowną ikoną, wołając: „Brama Miłosierdzia, otwórz nam, błogosławiona Bogurodzico, abyśmy, mając w Tobie nadzieję, nie zginęli, lecz przez Ciebie zostali wybawieni od wszelkich nieszczęść. Ty bowiem jesteś zbawieniem rodzaju chrześcijańskiego”.
Uroczystości rozpoczęły się od wielkich nieszporów z litią i boską liturgią. Po nocnym czuwaniu odbyła się jutrznia, czyli część liturgii godzin odmawiana około wschodu Słońca, a następnie paraklesis, czyli nabożeństwo błagalne o dobro żyjących. Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia była pontyfikalna boska liturgia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze