Reklama

Pieniądze na DPS

07/09/2018 10:24

Domy Pomocy Społecznej były ostatnio przedmiotem zainteresowania radnych powiatowych. Na ostatniej sesji rady pod hasłem „opieka społeczna” mówiono o blisko 400 tysiącach w budżecie powiatu. Część tych środków rozdysponowano na bieżącą działalność jednostek, część na inwestycje – remont w Sośnicy i zakup auta w Moszczanach.

Część rzeczonej kwoty to wynik weryfikacji założeń dotyczących działalności poszczególnych DPS-ów i dostosowania ich do stanu faktycznego. Różnice wynikają ze zmiennych, których w trakcie konstruowania budżetu nie dało się w pełni przewidzieć, takich jak koszt utrzymania jednej osoby w ośrodku czy ogólna liczba podopiecznych.[paywall] Ostatecznie mowa o sumie niebagatelnej, bo o 190 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na bieżąca działalność jednostek, zakup materiałów, energii elektrycznej, leków czy żywności, ale także np. na szkolenia pracowników. Z tej puli do kasy DPS-ów powracały środki, jakie „wypracowały” konkretne jednostki. Najwięcej, bo 110 tys. zł skierowano do DPS-u w Jarosławiu, odpowiednio mniej do DPS-u w Wysocku (45 tys.) i w Sośnicy (35 tys.).

Auto w Moszczanach, garaż w Sośnicy

W DPS-ach planowane są też pewne inwestycje. DPS w Moszczanch do końca roku powinien pozyskać nowy samochód. Dzięki ostatniej modyfikacji zapisów budżetowych będą mieć na ten cel 80 tys. – Bardzo się cieszę, że będziemy mieć nowe auto, które dostosujemy do przewozu niepełnosprawnych – mówi dyrektor placówki Mariusz Wygnaniec. W tej chwili w Moszczanach są na etapie poszukiwania odpowiedniego pojazdu, więc o szczegółach mówią niewiele. W budżecie sośnickiego DPS-u radni zatwierdzili gruntowny remont garażu. Za 95 tys. planuje się tu między innymi naprawę dachu, docieplenie ścian i wykonanie opaski z kostki brukowej. – Remont budynku był już planowany od dobrych kilku, może nawet kilkunastu lat. Zawsze brakowało pieniędzy, bo bez przerwy remontowaliśmy coś w budynku głównym. Teraz pojawiła się szansa, mieliśmy trochę środków i jestem zadowolona, że ten remont uda się wreszcie przeprowadzić – nie kryje zadowolenia Joanna Szałyga dyrektor DPS-u w Sośnicy.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama