Reklama

Pierwsza dama zaprasza gospodynie do rywalizacji. Do najlepszego KGW przyjedzie z wizytą

Do 28 lutego koła gospodyń wiejskich z całej Polski, w tym również z naszego regionu, mogą zgłaszać gotowość do udziału w adresowanym do nich konkursie, któremu patronuje pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. To już 2. edycja przedsięwzięcia, w której stawką jest nagroda małżonki prezydenta RP. KGW, które wygra etap ogólnopolski, może liczyć na finansowy bonus i odwiedziny pierwszej damy.

 W naszym regionie pań aktywnie uczestniczących w działaniach lokalnych kół gospodyń nie brakuje. W każdym z 4 powiatów byłego województwa przemyskiego tego typu organizacji jest pod dostatkiem, KGW przeżywają bowiem swego rodzaju renesans.

I to właśnie do nich Agata Kornhauser-Duda adresuje konkurs, którego finał ogólnopolski zaplanowany jest w czerwcu br. w Otrębusach – w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Jego tematem przewodnim będą ostatki w polskiej tradycji.

– Bardzo zależy mi na tym, by jak najwięcej kół gospodyń wiejskich wzięło udział w tym wydarzeniu. Koła gospodyń wiejskich to absolutnie polski fenomen. Podtrzymują lokalne tradycje, zwyczaje i rękodzieło, zachowują dziedzictwo kulinarne, udzielają się muzycznie, ale także działają charytatywnie. Są pięknym przykładem wspólnej aktywności, łączenia wokół wspólnych zainteresowań, celów i korzeni – podkreśliła pierwsza dama RP.

– Pokażmy, że mieszkanki polskiej wsi to kobiety aktywne, utalentowane, wszechstronnie uzdolnione, a przede wszystkim zaangażowane – dodała.

Rozstrzygnięcie konkursu ma być stałą częścią Dożynek Prezydenckich, gdyż jego założeniem jest, by[paywall] stały się one także świętem gospodyń wiejskich.

Reklama

Zaprezentują specjały kuchni regionalnej

KGW zdecydowane, by wziąć udział w etapie wojewódzkim, powinny wysłać zgłoszenie pocztą elektroniczną na adres: konkurs.KGW@prezydent.pl, zawierające m.in. krótki, amatorski film, będący promocją działalności koła.

Kartę zgłoszeniową, regulamin konkursu i więcej szczegółów znaleźć można pod adresem: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/inicjatywy/konkurs-dla-kol-gospodyn-wiejskich-o-nagrode-malzonki-prezydenta-rp.

Na szczeblu wojewódzkim konkurs składa się z 2 etapów: oceny kart zgłoszeniowych i przesłanych filmów. Koła, które w ramach każdego województwa uzyskają największą liczbę punktów, przejdą do etapu drugiego.

W nim komisja konkursowa wyłoni laureatów na szczeblu wojewódzkim. Poznamy ich w kwietniu br.

Z kolei KGW, które w ramach naszego województwa zajmie 1. lokatę, uzyska przepustkę do reprezentowania Podkarpacia w etapie ogólnopolskim, który będzie miał już formułę stacjonarną. W nim zmierzy się z laureatami 1. miejsc w pozostałych województwach.

A zadaniem będzie przygotowanie specjałów kuchni regionalnej oraz krótkiej inscenizacji słowno-muzyczno-ruchowej (reprezentacja koła może liczyć maksymalnie 10 osób).

Ogłoszenie zwycięzcy i laureatów 2. i 3. miejsca będzie miało miejsce podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Na najlepsze koła czekają statuetki i nagrody pieniężne: 10 tys. zł za 1. miejsce, 6 tys. zł za 2. miejsce i 4 tys. za 3. lokatę (kwoty brutto). Pierwsza dama zapowiedziała też wizytę w siedzibie zwycięskiego KGW.


fot.Kancelaria Prezydenta RP
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama