Reklama

Pierwsza łopata wbita! Rusza rozbudowa drogi do granicy państwa

Rozpoczęła się rozbudowa 7-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej Przemyśl – Hermanowice – granica państwa. To bardzo ważna inwestycja w kontekście budowy przejścia granicznego z Ukrainą.

Kilka dni temu na placu budowy wbita została pierwsza łopata. – To niezwykle ważna, oczekiwana od lat inwestycja. Ważna przede wszystkim dla Przemyśla. Nie tylko poprawi komunikację i bezpieczeństwo w tej części regionu, ale gdy pojawi się nowe przejście graniczne w Malhowicach, będzie stanowić ważne połączenie z Ukrainy w kierunku grodu nad Sanem i reszty regionu[paywall]. To pierwszy ważny krok do ożywienia gospodarczego i turystycznego, które na pewno nastąpi, gdy zacznie funkcjonować przejście – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.

Rozbudowie poddany zostanie ok. 7-kilometrowy odcinek. Droga zostanie poszerzona do 7 m, przebudowane będą dwa znajdujące się na niej mosty i przepusty, rozbudowane zostaną też skrzyżowania z drogami gminnymi i powiatowymi, powstaną chodniki i ścieżki rowerowe, a przy samej granicy droga poszerzy się do kilku pasów pod odprawy na przyszłym przejściu granicznym w Malhowicach – Niżankowicach.

Reklama

Koniec remontu, początek budowy

Łączny koszt przedsięwzięcia to ok. 32 mln zł, z czego ponad 28 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Partnerem podkarpackiego samorządu po stronie ukraińskiej jest Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa. Prace remontowe wykona firma Strabag. – Największym problemem dla nas mogą być badania archeologiczne, gdyż są tutaj dwa stanowiska. Zobaczymy, jak potoczą się prace. Innych trudności nie przewidujemy – powiedział przedstawiciel tej firmy Maciej Łukaszyk.

Droga ma być gotowa do 31 października 2020 r. W tym samym roku – jak zapewniła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz – ma się zacząć budowa nowego przejścia granicznego.

Reklama

– Jesteśmy w fazie zakończenia procedur dokumentacyjnych, aktualizowane są kosztorysy dotyczące budowy przejścia i w przyszłym roku mamy już zaplanowane ogłoszenie przetargu, wyłonienie oferenta i rozpoczęcie budowy. Projekt, który rozpoczynamy, przewiduje docelowo funkcjonowanie przejścia granicznego z Ukrainą, więc odcinek przygraniczny będzie rozbudowany o dodatkowych pięć pasów ruchu – zdradził dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    rozczarowany - niezalogowany 2019-10-07 15:48:20

    W 2012 roku zostałem zaproszony przez ówczesnego Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu wraz z innymi osobami , na symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę nowego terminala odpraw celnych, pomimo upływu tylu lat w temacie budowy cisza, łopata pordzewiała a sztylisko  korniki zjadły.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-07 16:00:11

    Właściwie to dzisiaj powinno nastąpić oficjalne otwarcie  przejścia granicznego w Malhowicach łącznie z droga dojazdowa i niezbędna infrastruktura.Tak nam obiecywali 4 lata temu.To był dopiero pompa.A tu sie okazuje,ze dopiero wbijają łopatę prawdopodobnie do budowy scieżki rowerowej do Malhowic.A  PRZEJSCIE  kiedy poniewaz tym razem już się o nim nic nie mówi.A gdzie Kuchciński,który to wszystko obiecał a inwestował  tylko przybytki uciech w naszym regionieTo po co droga ?Przy normalnej inwestycji to realizuje sie inwestycję a dopiero na koniec dogodny dojazd.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gvbb j - niezalogowany 2019-10-07 16:07:03

    Żadnego przejścia .Mur z wieżyczkami strzelniczymi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama