Choć pogoda była kapryśna, organizatorom pierwszego w historii gminy Żurawica kiermaszu świątecznego można pogratulować. Udało się znakomicie, a kulminacją przedsięwzięcia, które odbyło się 18 grudnia br., była pierwsza plenerowa, kameralna Wigilia dla wszystkich mieszkańców gminy i gości.
Kilkudziesięciu wystawców, którzy oferowali świąteczne rozmaitości, m.in.: szopki, stroiki, bombki choinkowe, kartki, kalendarze i choinki, kolorowe skrzaty. W przeważającej liczbie rękodzielnicy, którzy w zaciszu swoich domów „wyczarowali” przeróżne atrybuty związane ze świętami Bożego Narodzenia. W kiermaszu, przygotowując swoje świąteczne cudeńka, wzięły udział szkoły i przedszkola z terenu gminy, GOK w Żurawicy, tamtejsza biblioteka gminna, a także członkowie Klubu Senior Plus z Żurawicy oraz Domu Seniora z Czelatyc[paywall]. Swoje stoisko miał także bar „AS”.
– Organizacja kiermaszu była konsekwencją rozpoczętego jesienią tego roku pomysłu na promocję lokalnych skarbów. W naszej gminie mamy mnóstwo niezwykle zdolnych ludzi. Chcieliśmy dać im szansę na zaprezentowanie swoich zdolności, a przy okazji stworzyć wszystkim naszym gościom okazję do kupna niepowtarzalnego rękodzieła i miejscowych smakowitości – powiedział wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.
W kiermasz ze swoimi pysznościami włączyły się oczywiście członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kosienic i Żurawicy Górnej, które serwowały pierogi, barszcz z uszkami, domową kiszoną kapustę czy sernik. Bigosem częstowali strażacy-ochotnicy z OSP w Orzechowcach. Swój spory wkład mieli oczywiście żołnierze z 1 batalionu czołgów w Żurawicy, bez których w zasadzie każda impreza byłaby znacznie uboższa. W kiermaszu wziął udział sam dowódca ppłk Rafał Kluz.
Wielką furorę wśród wszystkich uczestników kiermaszu zrobił święty Mikołaj i jego pomocnicy – myszka i renifer Rudolf, których wysłał – przede wszystkim do najmłodszych – Kamil Stachura z firmy DDD w Przemyślu.
Wszystko odbyło się w sanitarnym reżimie, bo wciąż panująca pandemia, tego wymagała.
Jak już wspomnieliśmy, kiermaszowi towarzyszyła pierwsza plenerowa Wigilia dla wszystkich mieszkańców gminy. Spotkanie odbyło się w samo południe. Od modlitwy i błogosławieństwa rozpoczął ją proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy ks. dziekan Marian Hofman. Gości powitał także wójt gminy T. Szeleszczuk. Wszyscy podzielili się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego co najlepsze. Współorganizatorem Wigilii był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurawicy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze