Reklama

Pierwszego sierpnia zawyły syreny. 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego [ZDJĘCIA]

W całym regionie, w niedzielę, pierwszego sierpnia o godzinie 17 zawyły syreny. Mieszańcy i władze lokalne uczciły 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

W Przemyślu główne uroczystości uczczenia powstańczego zrywu tradycyjnie odbyły się pod pomnikiem Orląt Przemyskich. Głównym organizatorem obchodów byli harcerze z Komendy Hufca ZHP w Przemyślu[paywall].  

– Tak jak w całej Polsce oddaliśmy powstańcom hołd w 77. rocznicę rozpoczęcia walk. W uroczystym apelu przygotowanym przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufca Ziemi Przemyskiej przed pomnikiem Orląt Przemyskich zgromadzili się harcerze, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz mundurowych, kombatanci i mieszkańcy Przemyśla. Władze samorządowe miasta reprezentowali: zastępca prezydenta Bogusław Świeży, przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński, wiceprzewodniczący rady Janusz Zapotocki oraz radni Rady Miejskiej w Przemyślu. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły posłanki na Sejm RP: Joanna Scheuring-Wielgus, Agnieszka Bąk-Dziemianowicz, Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Beata Maciejewska, a także poseł na Sejm RP Marek Rząsa. Całość uroczystego apelu poprowadził komendant Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich Remigiusz Łuc – informuje Witold Wołczyk z UM w Przemyślu..

– Hołd powstańcom warszawskim w Przemyślu przed pomnikiem Orląt Przemyskich w imieniu Jana Pączka, starosty przemyskiego oddał Ryszard Cząstka, naczelnik Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego i Spraw Obywatelskich, składając kwiaty. W Birczy natomiast pod pomnikiem Obrońców Birczy znicz zapalił Wojciech Bobowski, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego – informuje Małgorzata Dachnowicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Przemyślu.

Reklama

Najważniejszymi uczestnikami uroczystego apelu byli kombatanci, członkowie Szarych Szeregów. Gdy o siedemnastej zawyły syreny, wzruszenie udzieliło się wszystkim uczestnikom uroczystego apelu. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i zapalenie zniczy. 


AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-08-03 13:12:33

    Przeszło 200 tysięcy zabitych Warszawiaków."Monter" za "wybitne dowodzenie całością walk w Warszawie 18 sierpnia 1944 zostaje odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Military a w miesiąc później anansowany na stopień generała brygady.Oczywiście wszyscy wodzowie powstania nawet nie zostali draśnięci.A w  oflagu niczego im nie brakowało.Całkiem inaczej Warszawiacy. Nie mieli co jeść i nie mieli gdzie się schronic .Oczywiście Ci żywi.Tym co zgineli było wszystko jedno.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-08-03 16:10:16

    O odezwał się lewacki troll lemingowy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Waldek - niezalogowany 2021-08-03 16:59:12

    Tadeuszu.Czy ty się na coś leczysz? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama