Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej nie po raz pierwszy postawiło sobie za cel przybliżać najmłodszym odwiedzającym kulturę i tradycje ludowe. Tym razem na warsztat wzięto ikonopisarstwo, a w tajniki tej dziedzina wprowadzała mistrzyni sztuki Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska.
Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska przybliżała dzieciom i młodzieży bogatą historię warsztatów pisania ikon, których świetność przypadała na XVIII w. Sama mistrzyni nauki pobierała w Cisnej, w pracowni Jadwigi Denisiuk. Styl, w jakim pisano ikony, badacze określają mianem bohomazów rybotyckich, ponieważ[paywall] to Rybotycze i Posada Rybotycka były znanymi ośrodkami ikonopisarstwa. Nazwa ta niech nie kojarzy się negatywnie, przeciwnie, ma podkreślić ludowość i wyrazisty styl obrazów o treści religijnej. Tworzeniem ikon zajmowali się mieszczanie rybotyccy, bowiem Rybotycze jako miasto funkcjonowały do 1934 r. Na początku XX w. sztuka ta zanikła, ale jej pozostałości możemy oglądać w gmachu przemyskiego muzeum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze