Reklama

Plac bł. Augusta Czartoryskiego oficjalnie otwarty i poświęcony [ZDJĘCIA]

W ostatnią niedzielę lipca, tuż przed mszą św. o g. 11.30, odprawioną ku czci bł. A. Czartoryskiego w kościele pw. św. Józefa Księży Salezjanów, dokonano uroczystego poświęcenia wewnętrznego placu pomiędzy kościołem, plebanią a budynkiem byłej szkoły organistowskiej.

Wydarzenie było niejako zwieńczeniem starań o zmianę jego nazwy. Warto przypomnieć, że wcześniej był to adres –  św. Jana Nepomucena. Jeszcze w kwietniu tego roku informowaliśmy o inicjatywie społecznego komitetu, na czele którego – w roli pełnomocnika – stanął naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu Janusz Łukasiewicz, mającej na celu doprowadzenie do nazwania placu imieniem Błogosławionego Księdza Augusta Czartoryskiego. Zebrano wymaganą liczbę podpisów i wystąpiono do Rady Miejskiej w Przemyślu z takim właśnie wnioskiem. W uzasadnieniu inicjatorzy pomysłu powoływali się na fakt, że osoba błogosławionego od kilkudziesięciu lat związana jest z Przemyślem, a szczególnie z kościołem i posesją[paywall] Towarzystwa Salezjańskiego i dzielnicą Zasanie. Stąd wziął się pomysł, by wyłączyć posesję, na której stoi kościół i budynki kościelne z ul. św. Jana Nepomucena i przemianować ją na plac Błogosławionego Księdza Augusta Czartoryskiego. „Będzie to gest wdzięczności urzędu miasta, jak i społeczeństwa miasta Przemyśla względem Towarzystwa Salezjańskiego, które od 115 lat swojej obecności na tej ziemi prowadzi działalność edukacyjno-duszpasterską, szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży (...)” – argumentowali wnioskodawcy. Poprosili też, by cała procedura została zakończona do 2 sierpnia br., jako że wtedy w kalendarzu liturgicznym wspominany jest właśnie bł. ks. August Czartoryski. I tak się stało. Radni do inicjatywy się przychylili i oficjalnie zaakceptowali zmianę. Poświęcenie placu bł. Księdza Augusta Czartoryskiego – jak napisali na stronie internetowej parafii oo. salezjanie – było swego rodzaju podkreśleniem postaci bł. A. Czartoryskiego, z okazji zbliżającego się 100-lecia parafii św. Józefa w Przemyślu. Dokonał go bp Stanisław Jamrozek wraz z Inspektorem Prowincji Krakowskiej ks. M. Kaznowskim, w asyście przybyłych i parafialnych księży, na czele z proboszczem ks. B. Nowakiem.

Parafia przymierza się też do wydania publikacji książkowej z racji 100-lecia. W związku z tym zwraca się z gorącą prośbą o udostępnienie ciekawych zdjęć ukazujących życie parafii na przestrzeni minionych lat, które po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama