Reklama

Place zabaw, wiaty, świetlice i boiska. Na co gminy wydadzą pieniądze z PROW?

W tym roku aż 87 gmin z Podkarpacia otrzyma dofinansowanie różnorakich zadań, dotyczących estetyki miejscowości czy organizowania czasu wolnego mieszkańców. Pieniądze na realizację Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi przyznane zostały z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi 2021 – 2025. Dodatkowo 18 gmin z Podkarpacia otrzyma też środki, by działać w ramach „Uniwersytetu Samorządności”. Pierwsze umowy podpisano pod koniec czerwca w stolicy województwa.

Pula do wykorzystania w tegorocznym rozdaniu PROW to 1 mln 277 tys. 30 zł, a całość pieniędzy pochodzi z budżetu samorządu województwa.

– Doskonale wiemy, że te fundusze, choć wydawałyby się niezbyt imponujące, są tym elementem, który wyzwala kreatywność mieszkańców, pozwalając im wspólnie decydować, jakie zadania i działania są najważniejsze z ich perspektywy – mówił podczas niedawnej konferencji poświęconej programowi wicemarszałek Piotr Pilch.

W tym roku aż 87 podkarpackich gmin otrzyma dofinansowanie zadań mieszczących się w założeniach Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi. Kwota wsparcia dla jednego działania nie przekracza 12 tys. zł. Jednym z samorządów, które skorzystają z dofinansowania jest gmina Przemyśl. Na jej terenie, w miejscowości Krówniki, za kwotę 30 tys. zł wybudowany zostanie plac zabaw z siłownią zewnętrzną. – Nasza gmina w części jest typowo rolnicza, a w części stanowi rodzaj podmiejskiej sypialni dla Przemyśla. Szczególne znaczenie ma tu tworzenie więzi lokalnej wspólnoty, bo napływowi mieszkańcy po prostu się nie znają, a potrzebują miejsca, gdzie dałoby się takie więzi budować –  powiedział na konferencji w stolicy województwa wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk w kontekście planowanej inwestycji.

Reklama

Place zabaw, wiaty, świetlice...

Z dofinansowań na realizację Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi skorzystają też inne jednostki samorządowe z terenu byłego województwa przemyskiego, np. miasto i gmina Dubiecko, które dofinansowanie wykorzysta na remont remizy OSP w Drohobycze oraz uzupełnienie jej wyposażenia. Z kolei w Nowinach Horynieckich powstanie miejsce spotkań w Świetlicy Wiejskiej, zaś w Kupiatyczach pieniądze pójdą na adaptację pomieszczeń na potrzeby świetlicy wiejskiej. Gmina Bircza przeznaczy je na utworzenie[paywall] miejsca rekreacji w Rudawce. W Hawłowicach samorząd gminy Pruchnik planuje zamontowanie obiektów małej architektury na placu przy Klubie Senior +, a gmina Orły przyznane środki dorzuci do organizacji corocznych Dni Orłów. Gmina Stary Dzików finansowe wsparcie przeznaczy na zagospodarowanie i urządzenie terenów zielonych przy świetlicy w Nowym Dzikowie. W Tywoni kasa pójdzie na budowę oświetlenia i ogrodzenia boiska, natomiast w Jaworniku Przedmieście na punkt widokowy. Stubno zyska lepszy standard i wyposażenie kuchni w remizie OSP, gmina Tryńcza za pozyskane fundusze wyposaży ścieżkę rowerową w Gorzycach. W Dębinach w gminie Narol dofinansowanie wykorzystane będzie na utworzenie placu zabaw. Z kolei w gmina Gać planuje stworzyć w Wolicy rodzinne miejsce rekreacji, utwardzając teren i stawiając wiatę grillową. Pozostałe inwestycje wytypowane do dofinansowania to: zagospodarowanie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe terenu w Surochowie, zagospodarowanie przestrzeni wokół stawu w centrum gminy Rokietnica, remont altany i boiska do piłki nożnej w Opace, stworzenie miejsca rekreacyjno-integracyjnego w Lipniku, wyposażenie WDK w Gorliczynie w sprzęt elektroniczny i multimedialny, a tamtejszej siłowni w dodatkowe przyrządy, wykonanie skweru koło studni w Maćkowicach, budowa zadaszenia i montaż balustrad oraz remont schodów zewnętrznych przy budynku świetlicy w Zalesiu, budowa placu zabaw przy szkole w Niemstowie oraz zakup wyposażenia kuchni i sprzętu do budynku WDK w Bystrowicach.

Reklama

Jeśli zaś chodzi o fundusze przyznane gminom z Podkarpacia w ramach „Uniwersytetu Samorządności”, tego rodzaju finansowy zastrzyk obejmie 4 z terenu byłego województwa przemyskiego – Rokietnicę, Horyniec-Zdrój, Kańczugę i Birczę. W każdej z nich przeprowadzone zostaną działania edukacyjne i kursy skierowane do mieszkańców. W ostatniej z wymienionych szykuje się jedna z ciekawych inicjatyw edukacyjnych. Będzie to organizacja  konferencji i pokazu mody historycznej z okresu XX wieku, realizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” z Przemyśla.


fot.Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Pierwsze umowy z gminami wytypowanymi do dofinansowania w ramach PROW podpisano 29 czerwca, w stolicy województwa. W konferencji udział wziął m.in. wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama