W tym roku aż 87 gmin z Podkarpacia otrzyma dofinansowanie różnorakich zadań, dotyczących estetyki miejscowości czy organizowania czasu wolnego mieszkańców. Pieniądze na realizację Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi przyznane zostały z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi 2021 – 2025. Dodatkowo 18 gmin z Podkarpacia otrzyma też środki, by działać w ramach „Uniwersytetu Samorządności”. Pierwsze umowy podpisano pod koniec czerwca w stolicy województwa.
Pula do wykorzystania w tegorocznym rozdaniu PROW to 1 mln 277 tys. 30 zł, a całość pieniędzy pochodzi z budżetu samorządu województwa.
– Doskonale wiemy, że te fundusze, choć wydawałyby się niezbyt imponujące, są tym elementem, który wyzwala kreatywność mieszkańców, pozwalając im wspólnie decydować, jakie zadania i działania są najważniejsze z ich perspektywy – mówił podczas niedawnej konferencji poświęconej programowi wicemarszałek Piotr Pilch.
W tym roku aż 87 podkarpackich gmin otrzyma dofinansowanie zadań mieszczących się w założeniach Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi. Kwota wsparcia dla jednego działania nie przekracza 12 tys. zł. Jednym z samorządów, które skorzystają z dofinansowania jest gmina Przemyśl. Na jej terenie, w miejscowości Krówniki, za kwotę 30 tys. zł wybudowany zostanie plac zabaw z siłownią zewnętrzną. – Nasza gmina w części jest typowo rolnicza, a w części stanowi rodzaj podmiejskiej sypialni dla Przemyśla. Szczególne znaczenie ma tu tworzenie więzi lokalnej wspólnoty, bo napływowi mieszkańcy po prostu się nie znają, a potrzebują miejsca, gdzie dałoby się takie więzi budować – powiedział na konferencji w stolicy województwa wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk w kontekście planowanej inwestycji.
Place zabaw, wiaty, świetlice...
Z dofinansowań na realizację Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi skorzystają też inne jednostki samorządowe z terenu byłego województwa przemyskiego, np. miasto i gmina Dubiecko, które dofinansowanie wykorzysta na remont remizy OSP w Drohobycze oraz uzupełnienie jej wyposażenia. Z kolei w Nowinach Horynieckich powstanie miejsce spotkań w Świetlicy Wiejskiej, zaś w Kupiatyczach pieniądze pójdą na adaptację pomieszczeń na potrzeby świetlicy wiejskiej. Gmina Bircza przeznaczy je na utworzenie[paywall] miejsca rekreacji w Rudawce. W Hawłowicach samorząd gminy Pruchnik planuje zamontowanie obiektów małej architektury na placu przy Klubie Senior +, a gmina Orły przyznane środki dorzuci do organizacji corocznych Dni Orłów. Gmina Stary Dzików finansowe wsparcie przeznaczy na zagospodarowanie i urządzenie terenów zielonych przy świetlicy w Nowym Dzikowie. W Tywoni kasa pójdzie na budowę oświetlenia i ogrodzenia boiska, natomiast w Jaworniku Przedmieście na punkt widokowy. Stubno zyska lepszy standard i wyposażenie kuchni w remizie OSP, gmina Tryńcza za pozyskane fundusze wyposaży ścieżkę rowerową w Gorzycach. W Dębinach w gminie Narol dofinansowanie wykorzystane będzie na utworzenie placu zabaw. Z kolei w gmina Gać planuje stworzyć w Wolicy rodzinne miejsce rekreacji, utwardzając teren i stawiając wiatę grillową. Pozostałe inwestycje wytypowane do dofinansowania to: zagospodarowanie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe terenu w Surochowie, zagospodarowanie przestrzeni wokół stawu w centrum gminy Rokietnica, remont altany i boiska do piłki nożnej w Opace, stworzenie miejsca rekreacyjno-integracyjnego w Lipniku, wyposażenie WDK w Gorliczynie w sprzęt elektroniczny i multimedialny, a tamtejszej siłowni w dodatkowe przyrządy, wykonanie skweru koło studni w Maćkowicach, budowa zadaszenia i montaż balustrad oraz remont schodów zewnętrznych przy budynku świetlicy w Zalesiu, budowa placu zabaw przy szkole w Niemstowie oraz zakup wyposażenia kuchni i sprzętu do budynku WDK w Bystrowicach.
Jeśli zaś chodzi o fundusze przyznane gminom z Podkarpacia w ramach „Uniwersytetu Samorządności”, tego rodzaju finansowy zastrzyk obejmie 4 z terenu byłego województwa przemyskiego – Rokietnicę, Horyniec-Zdrój, Kańczugę i Birczę. W każdej z nich przeprowadzone zostaną działania edukacyjne i kursy skierowane do mieszkańców. W ostatniej z wymienionych szykuje się jedna z ciekawych inicjatyw edukacyjnych. Będzie to organizacja konferencji i pokazu mody historycznej z okresu XX wieku, realizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” z Przemyśla.

fot.Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Pierwsze umowy z gminami wytypowanymi do dofinansowania w ramach PROW podpisano 29 czerwca, w stolicy województwa. W konferencji udział wziął m.in. wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze