Reklama

Plony niższe niż oczekiwane

31/07/2015 11:54

Fale upałów przeplatane ulewnymi deszczami odbiją się na jakości tegorocznych plonów. Rolnicy, którzy rozpoczęli żniwa przekonują, że zbiorą mniej niż zakładali. Niektórzy, aby powetować poniesione straty zabiegają o odszkodowania.

Dawid Kowalczyk z Ujkowic w powiecie przemyskim nie ma powodów do radości. Zbiornik kombajnu koszący należący do niego rzepak zapełnia się wyjątkowo powoli.

– Kapryśna pogoda odcisnęła na nim swoje piętno – przekonuje. – W pierwszych dniach lipca przez kilka miejscowości przetoczyła się nawałnica, która spustoszyła pola – zapewnia, pokazując pozbawione nasion rzepakowe łuszczyny.

Intensywne ulewy połączone z silnym wiatrem zaszkodziły[paywall] także innym uprawom. – Ziarna pszenicy zamiast znajdować się w kłosach leżą wyłuskane na ziemi – mówi młody rolnik. – Żal patrzeć na taki obraz – nie ukrywa.

Reklama

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 r. powierzchnia zasiewów zbóż jest większa od ubiegłorocznej. Jednak aktualne warunki pogodowe nie są sprzyjające. Specjaliści szacują, że zbiory (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) mogą wynieść około 30 mln ton wobec 31,9 mln ton w 2014 roku.

– Praca na roli to rodzaj loterii – ocenia pan Krzysztof, rolnik z gminy Fredropol. – Wystarczy chwila, aby wielomiesięczne wysiłki poszły na marne. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w moim przypadku. Nieprzewidywalna aura pozbawiła mnie dochodów. Przezorny ubezpieczyłem zasiewy, ale nie mam żadnej pewności, że otrzymam należne mi odszkodowanie – dodaje.

Reklama

Aktualne ceny w skupach kształtują się następująco: rzepak – 1530 zł/t, pszenica konsumpcyjna – 664 zł/t, pszenica paszowa – 620 zł/t, żyto konsumpcyjne – 475 zł/t, jęczmień paszowy – 555 zł/t (ceny netto). Rolnicy posiadający silosy wstrzymują się ze sprzedażą plonów. Liczą na wzrost cen. Pozostali, którzy nie mają możliwości magazynowania ziarna, dostarczają je do odbiorców.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Uuuuu - niezalogowany 2015-07-31 18:37:55

    Taaa.... Jak zwykle słabe plony, pogoda nie taka, albo za dużo jabłek,malin lub innych owoców i nie opłaca się ich zbierać.  Typowe dla rolników nic tylko narzekać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ela - niezalogowany 2015-08-04 14:23:01

    HAHAHAHAHHA młody rolnik, rolnik po ch*ju :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości