Reklama

Po raz 27. pielgrzymowali do Matki Bożej Kalwaryjskiej [ZDJĘCIA]

1 maja na placu przed Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej zgromadzili się strażacy ochotnicy z całego województwa podkarpackiego. Okazją były tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, zorganizowane w ramach 27. Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków.

Wojewódzkie obchody rozpoczął uroczysty apel. Po odegraniu hymnu państwowego i oficjalnym otwarciu uroczystości, której dowódcą był dh Michał Głocki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Pikulicach oraz powitaniu przybyłych przez prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych dha Jana Paca, wręczono odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi przyznane przez Prezydenta RP oraz[paywall] odznaczenia korporacyjne  – Złote Znaki Związku, Medale im . Bolesława Chomicza, Krzyże Rycerskie oraz Strażackie Gwiazdy Podkarpacia.


Elementem obchodów były też naturalnie wystąpienia gości honorowych, wśród których znaleźli się: poseł Mieczysław Kasprzak, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, wicewojewoda Jolanta Sawicka, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia czy prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adam Skiba.

Klamrą spinającą apel było odegranie hymnu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Po nim odprawiona została uroczysta msza św. w intencji strażaków i ich rodzin, którą sprawował metropolita przemyskie ks. abp Adam Szal wraz z księżmi kapelanami.

Reklama

Jednym z przyznanych tego dnia wyróżnień była odznaka honorowa „Strażacka Gwiazda Podkarpacia”, nadawana za szczególne zasługi na rzecz OSP i oddziałów Związku OSP RP województwa podkarpackiego.

Spośród osób z naszego regionu uhonorowano nią: Aleksandra Dzimirę, Józefa Kisałę i Marka Susa (wszyscy z  pow. przemyskiego); Stanisława Górskiego i Henryka Siarę (z pow. jarosławskiego); Tomasza Lorenca i Andrzeja Osucha (z pow. lubaczowskiego) oraz Adama Wosia i Andrzeja Żygadłę (pow. przeworski).

Przyznane odznaczenia:

Reklama

Złoty Krzyż Zasługi – Tadeusz Halesiak; Srebrny Krzyż Zasługi – Józef Kapłon;

Brązowy Krzyż Zasługi – Krzysztof Bieś, Andrzej Czapla, Dariusz Gruszka, Rafał Janocha, Tomasz Kalandyk, Marcin Karaś, Krzysztof Krukar, Marek Kuman, Wiktor Pawluś, Mariusz Reń, Tomasz Sawa, Damian Ukleja, Jerzy Urbanik, Krzysztof Zybura.

Złoty Znak Związku OSP RP – Witold Basara, Bronisław Danek, Tomasz Kotliński, Stanisław Stachnik, Henryk Zając.

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza – Antoni Frydrych, Stanisław Kędzior, Kazimierz Kozak, Jan Pieczonka, Stanisław Świder.

Reklama

Krzyż Rycerski „Za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia" – Jakub Jurek, Angelika Kowal.

Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa" – Adam Skiba (prezes WFOŚiGW w Rzeszowie).

 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama