Coroczną tradycją jest już majowa wizyta strażaków z całego Podkarpacia na kalwaryjskim wzgórzu. U stóp Matki Bożej dziękują oni za otrzymane łaski i wypraszają o opiekę i błogosławieństwo. Nie inaczej było w tym roku.
7 maja na placu przed Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej zgromadzili się strażacy ochotnicy z całego województwa. Okazją były tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, zorganizowane w ramach 28. Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków. Uroczystości rozpoczął apel, podczas którego wielu druhom wręczono wyróżnienia za oddaną służbę na rzecz społeczeństwa.
Krzyże Zasługi dla zasłużonych członków OSP za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej wręczyła[paywall] wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, a słowa podziękowania za miniony rok pracy skierował do zgromadzonych na wydarzeniu zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Jabłoński.
Głównym punktem była jednak msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala. Przypomniał on członkom strażackiej rodziny i przybyłym pielgrzymom, że gotowość do służby to element wielkości człowieka.
– Do tego zachęca nas też pewien ideał niesiony przez druhny i druhów strażaków. Hasło „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, wypisywane często na sztandarach, to nie tylko piękne zawołanie, które stanowi pewną legitymację strażaków. To także zobowiązanie do tego, by służyć Panu Bogu i ludziom. Wzorem tej służby jest przede wszystkim Chrystus. Posługiwanie, służenie jest cechą właściwą każdego ucznia, także i strażaka. Jezus mówi, że będzie nam w tej służbie pomagał, będzie nam towarzyszył – powiedział w homilii, jako przykład dla strażaków przywołując rodzinę Ulmów z Markowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze