5 kwietnia br. dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu Tomasz Dziumak i rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podpisali porozumienie o współpracy placówek. Bo – jak stwierdził rektor rzeszowskiej uczelni – Podkarpacie potrzebuje inżynierów.
Pierwsza umowa o współpracy między obiema placówkami oświatowymi parafowana została w 2014 r. Ta ją zastąpiła, bo poprzednie zapisy nie do końca są aktualne, a i odnowienie stosunków – jak przyrzeczenia małżeńskiego – ma swoje plusy.
Koordynatorem współpracy z ramienia politechniki została Magdalena Kamler z Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki, zaś koordynatorem z ramienia I LO – Edyta Drozd.
Do spotkania doszło w[paywall] pracowni filmowej I LO.
– W naszej szkole przybywa absolwentów, którzy kontynuują kształcenie na Politechnice Rzeszowskiej, na przykład na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Współdziałanie szkoły z tą uczelnią trwa już długo, a skupione było do tej pory na kontaktach z wydziałem chemicznym. Dziękuję panu rektorowi za zgodę na rozszerzenie współpracy. Głównym celem jest realizacja wspólnych przedsięwzięć, wspierających edukację młodzieży w zakresie matematyki, fizyki i chemii – powiedział dyrektor I LO T. Dziumak.
W ramach współpracy pracownicy dydaktyczni rzeszowskiej politechniki będą zapraszani do „Słowaka” na otwarte wykłady, warsztaty, prezentacje przynajmniej raz w semestrze. W szkole funkcjonować będzie klasa politechniczna, zaś nauczyciele liceum będą mogli uczestniczyć w wybranych konferencjach i seminariach na uczelni.
– Zaszczytem jest gościć w placówce o tak długiej tradycji, znajdującej się w czołówce rankingu szkół województwa podkarpackiego. Zachęcam tegorocznych maturzystów, aby, wybierając kierunek studiów, czynili to w zgodzie ze swoimi preferencjami. Abyście pamiętali również, że istnieje duże zapotrzebowanie na inżynierów – stwierdził rektor PRz prof. dr hab. inż. P. Koszelnik.
Warto dodać, że wizyta pracowników PRz miała również swoje cele dydaktyczne. Uczniowie klasy 3ag mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu dra inż. S. Ziembowicza zatytułowanego „Mikroplastiki – nowo pojawiające się zanieczyszczenia środowiska”; zaś młodzież z klas: 2a, 2d, 3a i 3d wzięła udział w warsztatach w ramach doradztwa zawodowego prowadzonych przez Wojciecha Łabuńskiego, absolwenta I LO i doktoranta politechniki.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze