Początek nowego roku to czas rozliczeń, ale też podsumować. Ciekawych spostrzeżeń i wniosków w temacie Podkarpacia i jego mieszkańców dostarczają dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Wynika z nich na przykład, że w pierwszym półroczu 2022 zajmowaliśmy ostatnie miejsce w kraju, jeśli chodzi o wysokość pobieranych emerytur. Z kolei w 2021 nastąpił w naszym regionie wyraźny spadek liczby sklepów, za to znacznie przybyło nam samochodów.
Ostatnie miesiące minionego roku obfitowały w ciekawe dane statystyczne odnośnie Podkarpacia. Opracowaniami w tym zakresie podzielił się Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Można z nich wyłuskać kilka ciekawych informacji, jak choćby ta dotycząca stan kont podkarpackich emerytów. Otóż dane za pierwsze półrocze minionego roku wskazują, że w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. przeciętna miesięczna emerytura wypłacana na Podkarpaciu przez ZUS była najniższą wśród wszystkich województw w kraju (jako ciekawostkę można podać, że w 2022 roku najwyższa emerytura w Polsce, w kwocie ponad[paywall] 26 tys. zł miesięcznie, trafiła do rąk kobiety, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, przepracowawszy 61 lat na etacie).
Statystycy z US w Rzeszowie wzięli również pod lupę wypłacane w tym samym okresie emerytury z KRUS. Pod tym względem Podkarpacie znalazło się na 10. miejscu wśród województw. Najwyższe tego typu przeciętne świadczenia otrzymywali mieszkańcy województwa śląskiego, a najniższe – województwa wielkopolskiego.
W ogólnym rozrachunku dopatrzono się jednak pozytywów, bo w okresie pierwszych 6 miesięcy 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS na Podkarpaciu wzrosła o 192,44 zł.
Wzrosły też wszystkie przeciętne miesięczne świadczenia wypłacane rolnikom przez KRUS. Niekoniecznie oznacza to jednak wzrost dobrobytu seniorów.
W ostatnim kwartale minionego roku spłynęły też dane dotyczące posiadanych przez mieszkańców województwa samochodów. W 2021 roku 81,6 proc. gospodarstw domowych na Podkarpaciu deklarowało posiadanie osobówki.
Urzędnicy wzięli też pod lupę dużo dłuższy okres, cofając się o 10 lat wstecz i porównując stan posiadania z 2021 roku z rokiem 2011. Okazuje się, że w ciągu dekady liczba samochodów osobowych na Podkarpaciu wzrosła o 45,5 proc., a dokładnie o kilkaset tysięcy pojazdów.
Największy odsetek stanowiły te zasilane benzyną. Zła wiadomość jest taka, że mimo skoku w obszarze motoryzacji w ostatnich 10 latach nabywaliśmy w dużej mierze samochody, które miały 10 i więcej lat.
I tak na przykład w 2021 roku w województwie podkarpackim zarejestrowanych było 1,3 mln samochodów osobowych (stan na 31 grudnia wg Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), z czego aż 1,1 mln aut miało 10 lat i więcej, zaś najliczniejszą grupę stanowiły samochody w wieku 16 – 20 lat. Fabrycznie nowych samochodów osobowych na terenie Podkarpacia w 2021 r. zarejestrowano tylko 10,9 tys.
Porównując liczbę aut osobowych zarejestrowanych na Podkarpaciu w 2021 roku w stosunku do 2020 r., widać wzrost o 35,2 tys. sztuk, a w porównaniu z rokiem 2011 o 404,0 tys. sztuk.
Ciekawostką jest też, że w 2021 r. samochodów osobowych z napędem hybrydowym było na Podkarpaciu 1,3 tys., a z napędem elektrycznym zaledwie 517.
Spadek zanotowaliśmy natomiast, jeśli chodzi o liczbę sklepów. Podsumowanie z przedostatniego miesiąca ub.r. mówi, że w 2021 roku – w porównaniu do 2020 i 2019 roku –zmalała na Podkarpaciu liczba sklepów i placówek gastronomicznych.
„Przychody z działalności gastronomicznej w ub. roku wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku, jednak były nadal o wiele niższe niż w 2019 roku” – zaznaczają statystycy i podkreślają, że duży wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia.
Na koniec garsć liczb. Okazuje się, że w 2021 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 13,7 tys. sklepów, a na 1 sklep przypadało 152 mieszkańców. I była to najwyższa liczba mieszkańców na sklep wśród wszystkich województw w Polsce.
Natomiast jeśli chodzi o placówki gastronomiczne, to w naszym województwie w 2021 r. działo: 205 restauracji, 151 barów, 24 stołówki i 166 punktów gastronomicznych (dane dotyczą tych zatrudniających powyżej 9 osób).
„Sklepów w 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem było na Podkarpaciu mniej o 353, a w porównaniu z 2019 rokiem o 2,3 tys. mniej. Duże spadki zanotowano również w gastronomii. Restauracji w 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem ubyło – 9, barów – 33, stołówek – 3. Zwiększyła się tylko liczba punktów gastronomicznych (o 4)” – czytamy w zestawieniu Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Na koniec wiadomość dotycząca zysków. Okazuje się, że ogólne przychody z działalności gastronomicznej na Podkarpaciu w 2021 roku były o 163,2 mln zł wyższe niż w 2020 roku, jednak o 128,8 mln zł niższe w stosunku do 2019 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Była bida,jest bida i będzie bida, być może jeszcze większa.
Była bida,jest bida i będzie bida, być może jeszcze większa.