Reklama

Podkarpacie w liczbach. Przybyło nam samochodów, ubyło sklepów, a emerytury mieliśmy najniższe w kraju

Początek nowego roku to czas rozliczeń, ale też podsumować. Ciekawych spostrzeżeń i wniosków w temacie Podkarpacia i jego mieszkańców dostarczają dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Wynika z nich na przykład, że w pierwszym półroczu 2022 zajmowaliśmy ostatnie miejsce w kraju, jeśli chodzi o wysokość pobieranych emerytur. Z kolei w 2021 nastąpił w naszym regionie wyraźny spadek liczby sklepów, za to znacznie przybyło nam samochodów.

Ostatnie miesiące minionego roku obfitowały w ciekawe dane statystyczne odnośnie Podkarpacia. Opracowaniami w tym zakresie podzielił się Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Można z nich wyłuskać kilka ciekawych informacji, jak choćby ta dotycząca stan kont podkarpackich emerytów. Otóż dane za pierwsze półrocze minionego roku wskazują, że w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. przeciętna miesięczna emerytura wypłacana na Podkarpaciu przez ZUS była najniższą wśród wszystkich województw w kraju (jako ciekawostkę można podać, że w 2022 roku najwyższa emerytura w Polsce, w kwocie ponad[paywall] 26 tys. zł miesięcznie, trafiła do rąk kobiety, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, przepracowawszy 61 lat na etacie).

Statystycy z US w Rzeszowie wzięli również pod lupę wypłacane w tym samym okresie emerytury z KRUS. Pod tym względem Podkarpacie znalazło się na 10. miejscu wśród województw. Najwyższe tego typu przeciętne świadczenia otrzymywali mieszkańcy województwa śląskiego, a najniższe – województwa wielkopolskiego.

W ogólnym rozrachunku dopatrzono się jednak pozytywów, bo w okresie pierwszych 6 miesięcy 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS na Podkarpaciu wzrosła o 192,44 zł.

Wzrosły też wszystkie przeciętne miesięczne świadczenia wypłacane rolnikom przez KRUS. Niekoniecznie oznacza to jednak wzrost dobrobytu seniorów.

Reklama

Przybyło nam o kilkaset tysięcy aut

W ostatnim kwartale minionego roku spłynęły też dane dotyczące posiadanych przez mieszkańców województwa samochodów. W 2021 roku 81,6 proc. gospodarstw domowych na Podkarpaciu deklarowało posiadanie osobówki.

Urzędnicy wzięli też pod lupę dużo dłuższy okres, cofając się o 10 lat wstecz i porównując stan posiadania z 2021 roku z rokiem 2011. Okazuje się, że w ciągu dekady liczba samochodów osobowych na Podkarpaciu wzrosła o 45,5 proc., a dokładnie o kilkaset tysięcy pojazdów.

Największy odsetek stanowiły te zasilane benzyną. Zła wiadomość jest taka, że mimo skoku w obszarze motoryzacji w ostatnich 10 latach nabywaliśmy w dużej mierze samochody, które miały 10 i więcej lat.

I tak na przykład w 2021 roku w województwie podkarpackim zarejestrowanych było 1,3 mln samochodów osobowych (stan na 31 grudnia wg Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), z czego aż 1,1 mln aut miało 10 lat i więcej, zaś najliczniejszą grupę stanowiły samochody w wieku 16 – 20 lat. Fabrycznie nowych samochodów osobowych na terenie Podkarpacia w 2021 r. zarejestrowano tylko 10,9 tys.

Porównując liczbę aut osobowych zarejestrowanych na Podkarpaciu w 2021 roku w stosunku do 2020 r., widać wzrost o 35,2 tys. sztuk, a w porównaniu z rokiem 2011 o 404,0 tys. sztuk.

Ciekawostką jest też, że w 2021 r. samochodów osobowych z napędem hybrydowym było na Podkarpaciu 1,3 tys., a z napędem elektrycznym zaledwie 517.

Reklama

Skurczyła się liczba sklepów, duże spadki w gastronomii

Spadek zanotowaliśmy natomiast, jeśli chodzi o liczbę sklepów. Podsumowanie z przedostatniego miesiąca ub.r. mówi, że w 2021 roku – w porównaniu do 2020 i 2019 roku –zmalała na Podkarpaciu liczba sklepów i placówek gastronomicznych.

„Przychody z działalności gastronomicznej w ub. roku wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku, jednak były nadal o wiele niższe niż w 2019 roku” – zaznaczają statystycy i podkreślają, że duży wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia.


Na koniec garsć liczb. Okazuje się, że w 2021 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 13,7 tys. sklepów, a na 1 sklep przypadało 152 mieszkańców. I była to najwyższa liczba mieszkańców na sklep wśród wszystkich województw w Polsce.

Natomiast jeśli chodzi o placówki gastronomiczne, to w naszym województwie w 2021 r. działo: 205 restauracji, 151 barów, 24 stołówki i 166 punktów gastronomicznych (dane dotyczą tych zatrudniających powyżej 9 osób).

Reklama

„Sklepów w 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem było na Podkarpaciu mniej o 353, a w porównaniu z 2019 rokiem o 2,3 tys. mniej. Duże spadki zanotowano również w gastronomii. Restauracji w 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem ubyło – 9, barów – 33, stołówek – 3. Zwiększyła się tylko liczba punktów gastronomicznych (o 4)” – czytamy w zestawieniu Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.


Na koniec wiadomość dotycząca zysków. Okazuje się, że ogólne przychody z działalności gastronomicznej na Podkarpaciu w 2021 roku były o 163,2 mln zł wyższe niż w 2020 roku, jednak o 128,8 mln zł niższe w stosunku do 2019 roku.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-01-31 12:40:16

    Była bida,jest bida i będzie bida, być może jeszcze większa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama