Jak zapewniły władze PKP PLK SA, do końca 2023 r. na Sanie w Przemyślu zostanie oddany do użytku nowy, podwieszany most kolejowy, który stanie w miejscu jednej z części starego – zabytkowego – o kratownicowej konstrukcji.
O przemyskim zabytkowym moście kolejowym na Sanie napisano już tak wiele, że przypominanie tych materiałów mija się z celem.
Zrodziło się wiele projektów jego przebudowy czy zagospodarowania. Powstała nawet akcja społeczna pod hasłem „Uratujmy zabytkowy most w Przemyślu”. Pojawiły się spore różnice zdań, ale ostatecznie[paywall] PKP PLK SA zdecydowała się na budowę nowego mostu, tuż obok części zabytkowego.
Zdaniem władz spółki zachowanie całego historycznego mostu było niemożliwe. Kolej chciała (chce) przekazać miastu resztę starej konstrukcji, ale władze Przemyśla na razie nie widzą możliwości zagospodarowania tego obiektu. Wszystko wskazuje więc na to, że połowa starego zupełnie zniknie z krajobrazu miasta.
Już wiadomo, że nowy most będzie o konstrukcji podwieszanej, ale z tzw. pylonami tak skonstruowanymi, aby nie przesłaniały wschodniej części starego mostu, która zostanie zaadaptowana do funkcji kładki pieszo-rowerowej. Wiadomo również, że w powstającym nowym obiekcie wykorzystana zostanie konstrukcja przęsła nurtowego z drugiego toru starej przeprawy. Niebawem podpisana zostanie umowa z wykonawcą.
Inwestycja jest konieczna dla sprawnego i bezpiecznego ruchu kolejowego na trasie kolejowej Kraków – Medyka. Być może po wybudowaniu nowego mostu do miasta będą mogły jeździć szybkie pociągi typu Pendolino. Inwestycja warta ponad 140 mln zł ma być gotowa do końca 2023 r.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bez apelacyjnie powinien być zbudowany NOWY most kolejowy w P-ślu i PKP nie powinno oglądać się na jakieś widzimisie grupki osób które chcą oglądać stary most przez kolejne 100 lat..
To już jest postanowione ,że nowy most powstanie ,dobrze by też było gdyby stary został przekształcony w most pieszo-rowerowy.
Nowiny24 23 kwietnia 2007- Do połowy roku gotowy będzie projekt nowego mostu na Kmieciach. Podjęliśmy starania o pozyskanie terenu od ul. Sanockiej - mówił prezydent Przemyśla Robert Choma, podczas styczniowego czatu z internautami.
Proponuję aby był to most im. ROBERTA CHOMY.
Same mosty, ścieżki, kładki piesze i rowerowe, fantazja niektórych "przymyślaków" sięga zenitu, będzie rekord świata. Problem jeden i najważniejszy kto będzie po tych ścieżkach jeździł czy spacerowała kiedy już istniejąca kładka i te trasy są niemal puste, totalny bezruch, pustki i stagnacja co jako uważny osservatores od samego rana obserwowałem. I piszę niemal zawsze przy każdej okazji, Premyslenses już niemal nie ustnieje, prowincjonalne zadupie, ponad 10 tysięcy młodych odleciało nie za ciepłem ale za kasą i lepszym na obczyźnie życiem, kto został dzieci, nieco młodzieży szkolnej i garstka urzędników oraz główna siła napędowa czyli my emeryci, renciści, których też coraz mniej, w samym miesiącu październiku odeszło do Domu Ojca 226 głównie 60 +, w analogicznym 2019 r jedynie 96. Czy mówi wam to coś, mnie dużo. A ile w tym czasie powróciło młodych z saksów - 0. Te dane to nie moja fantazja, to najnowsze dane przemyskiego USC. Pytam kto będzie jeździć po tych kładkach, ścieżkach kiedy dzisiaj ok. 9 byłem na moście sam jeden, jak samotny biały żagiel. Radzę nie fantazjować, powrócić z kosmosu i cieszyć się z każdej chwili w zdrowiu, a także z planowanego nowego, nowoczesnego mostu bo obecny sprawia przygnębiające wrażenie , tony zardzewiałego żelastwa. I jeszcze jedno, kto wyda kolejny milion na odnowienie tej pozostawionej kładki przecież Bakun nie ma pieniędzy na posprzątanie śmieci na ulicach. Ale jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan taki kram.
Patrzcie jak wspaniale odnowiono zabytkowy most nitowany w Krakowie. Taka konstrukcja zadbana i oświetlona może naprawdę świetnie oglądać. Mało tego most Piłsudskiego w Krakowie jest o wiele młodszy od naszego bo powstał w 1933r. Poniżej foto:
Trzeba być ignorantem, żeby nie doceniać takiego dziedzictwa i godzić się na jego likwidacje kalecząc miejski pejzaż.
Ten most powinen być odrestaurowany, to nasze bogactwo narodowe!
Najlepiej przydzielić nośnego patrona dla mostu.Np Jarka Kaczyńskiego.Nie było by żadnego problemu z kasą na odnowienie ,remont i utrzymanie.A Jarka też by podłechtało.Dzisiejsza rada bez problemu to załatwi ku wiecznej chwale patrona .Miasto też zyska i pozbędzie się problemu
Jak nie korzystasz ze ścieżek rowerowych zasrańcu tylko siedzisz w domu i piszesz te swoje smętne wypociny to odwal się od ludzi którzy żyją aktywnie i korzystają z życia
Nowa koncepcja mostu też architektonicznie pozostawia wiele do życzenia. W Krakowie powstala lekka łukowa konstrukcja. U nas proponuje się betonowy, toporny kloc w srodku miasta beż żadnych walorow architektonicznych. Czy ktoś w ogóle ma wplyw na wyglad obiektow powstajacych w tym miescie czy mozna sobie tak poprostu wybudowac myjnie samoobslugowa na rynku? Przyklad myjnia na placu floriana. Nie zdziwilbym się gdyby na plantach przy Jagiellonskiej też powstala myjnia. To jest jakieś bezkrolewie prawne. Mieszkancom zmeczonym biedą już wszystko obojętne.
Ty chłopie musiałeś kiedyś w SB pracować że tak wszystko obserwujesz. Brakuje ci tego w dzisiejszych czasach ?
Do Ja i pawdziwego Bolka. Krótko i na temat : pocałujta isservatora w dupę. Tyle w temacie.
Oby nikt nie traktował twoich komentarzy poważnie... bo nic mądrego odnośnie tego mostu i ścieżek rowerowych nie masz do powiedzenia
Rzeczywiście masz dużo do powiedzenia. A tytułujesz się mianem wrocłowianina czyli ten który na obrazku widział Kraków. Osobiście zaszokowałeś mnie Placem ŚWIĘTEGO FLORIANA, nie Floriana jestem tym który ponad 3 lata o ten plac walczył Chomą i jego urzędniczą machiną. I gdyby nie decyzja ówczesnej konserwator zabytków Stojak dzisiaj na powyższym Placu nie byłoby myjni i stacji obsługi pojazdów.
Oj ... Już spieszę Ci z wyjaśnieniem bo zbyt mało uważnie czytasz i "obserwuje otoczenie" w którym żyjesz.Most o którym pisałem to nie most Piłsudskiego a nowy most kolejowy w Krakowie, który zastąpił konstrukcję powojenną z lat 50-tych. Czyli podobna sytuacja jak w Przemyślu z tym, że rozebrany most nie był zabytkiem tej klasy co nasz. W Krakowie obok starego mostu wybudowano nowy ale znacznie lepiej wpisujący się w krajobraz most łukowy. Dodam Ci obrazek byś lepiej poznał Kraków:Polecam podróże po Polsce i za granicą będziesz, mógł wtedy zdemontować te kajdany z głowy, które Cię ograniczają:
Nie ty będziesz oceniać moja wiedzę i mój intelekt. Jeśli czujesz się cenzorem z czasów których nie pamiętasz to pomyliłeś adresata. I zajmij się swoimi wpisami , swoim ograniczonym umysłem , od moich subiektywnych ocen WARA.
zajmij się gnido POwska swoim Wrocławiem
Bez apelacyjnie powinien być zbudowany NOWY most kolejowy w P-ślu i PKP nie powinno oglądać się na jakieś widzimisie grupki osób które chcą oglądać stary most przez kolejne 100 lat..
To już jest postanowione ,że nowy most powstanie ,dobrze by też było gdyby stary został przekształcony w most pieszo-rowerowy.
Nowiny24 23 kwietnia 2007- Do połowy roku gotowy będzie projekt nowego mostu na Kmieciach. Podjęliśmy starania o pozyskanie terenu od ul. Sanockiej - mówił prezydent Przemyśla Robert Choma, podczas styczniowego czatu z internautami.