Reklama

Podwieszany most kolejowy zamiast części starego

Jak zapewniły władze PKP PLK SA, do końca 2023 r. na Sanie w Przemyślu zostanie oddany do użytku nowy, podwieszany most kolejowy, który stanie w miejscu jednej z części starego – zabytkowego – o kratownicowej konstrukcji.

O przemyskim zabytkowym moście kolejowym na Sanie napisano już tak wiele, że przypominanie tych materiałów mija się z celem.

Zrodziło się wiele projektów jego przebudowy czy zagospodarowania. Powstała nawet akcja społeczna pod hasłem „Uratujmy zabytkowy most w Przemyślu”. Pojawiły się spore różnice zdań, ale ostatecznie[paywall] PKP PLK SA zdecydowała się na budowę nowego mostu, tuż obok części zabytkowego.

Zdaniem władz spółki zachowanie całego historycznego mostu było niemożliwe. Kolej chciała (chce) przekazać miastu resztę starej konstrukcji, ale władze Przemyśla na razie nie widzą możliwości zagospodarowania tego obiektu. Wszystko wskazuje więc na to, że połowa starego zupełnie zniknie z krajobrazu miasta.

Już wiadomo, że nowy most będzie o konstrukcji podwieszanej, ale z tzw. pylonami tak skonstruowanymi, aby nie przesłaniały wschodniej części starego mostu, która zostanie zaadaptowana do funkcji kładki pieszo-rowerowej. Wiadomo również, że w powstającym nowym obiekcie wykorzystana zostanie konstrukcja przęsła nurtowego z drugiego toru starej przeprawy. Niebawem podpisana zostanie umowa z wykonawcą.

Inwestycja jest konieczna dla sprawnego i bezpiecznego ruchu kolejowego na trasie kolejowej Kraków – Medyka. Być może po wybudowaniu nowego mostu do miasta będą mogły jeździć szybkie pociągi typu Pendolino. Inwestycja warta ponad 140 mln zł ma być gotowa do końca 2023 r.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    £££ - niezalogowany 2020-11-22 19:05:35

    Bez apelacyjnie powinien być zbudowany NOWY most kolejowy w P-ślu i PKP nie powinno oglądać się na jakieś widzimisie grupki osób które chcą oglądać stary most przez kolejne 100 lat..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec Przemyśla - niezalogowany 2020-11-22 20:18:55

    To już jest postanowione ,że nowy most powstanie ,dobrze by też było gdyby stary został przekształcony w most pieszo-rowerowy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    syne-kura - niezalogowany 2020-11-22 20:32:50

    Nowiny24 23 kwietnia 2007- Do połowy roku gotowy będzie projekt nowego mostu na Kmieciach. Podjęliśmy starania o pozyskanie terenu od ul. Sanockiej - mówił prezydent Przemyśla Robert Choma, podczas styczniowego czatu z internautami.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama